Powiększanie piersi krok po krokuPowiększanie piersi krok po kroku. Przed podjęciem decyzji o zabiegu powiększania piersi pojawia się wiele pytań. Zwykle początkowo dotyczą głównie wyboru kliniki i docelowego wyglądu biustu, jednak przed podjęciem tak ważnego kroku, warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat. Jakie implanty wybrać? Z jakich materiałów powinny być zrobione? I wreszcie, w jaki sposób przeprowadzana jest operacja?

Przed zabiegiem

Pozyskanie wiedzy na temat lekarza, operacji oraz samych implantów jest kluczowe w podjęciu decyzji przez pacjentkę. Warto zapoznać się z ofertą różnych klinik i zasięgnąć porad specjalistów.

– Chirurg z wieloletnim doświadczeniem powinien być nie tylko lekarzem, ale przewodnikiem w całym procesie przed, w trakcie i po zabiegu. Tak naprawdę powinien nie tylko służyć wiedzą i radą, ale także wsparciem duchowym podczas całej procedury – tłumaczy dr Wiesław Bieńkowski, dyrektor Centrum Medycznego Bieńkowski, specjalista chirurgii ogólnej, plastycznej i rekonstrukcyjnej z ponad 30-letnim doświadczeniem.

– Dobry kontakt z lekarzem jest niezwykle istotny z punktu widzenia komfortu pacjentki, aby mogła podjąć w pełni świadomą i satysfakcjonującą dla siebie decyzję.

Podczas poszukiwania lekarza, któremu chcesz powierzyć wykonanie zabiegu, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na jego doświadczenie, fachowość oraz nastawienie do pacjentek.

Implanty różnią się nie tylko rozmiarem

Składają się one z materiału wypełniającego (żelu silikonowego lub roztworu soli fizjologicznej) zamkniętego w silikonowej, elastomerowej powłoce. Implanty mogą mieć różne typy powierzchni i kształty.

– Z punktu widzenia mojego doświadczenia, najbezpieczniejszym wyborem są implanty wypełnione żelem silikonowym. Ten rodzaj w dotyku bardziej przypomina naturalną pierś oraz zapewnia zdecydowanie większą stabilność formy, niż roztwór soli fizjologicznej – mówi dr Wiesław Bieńkowski. – Silikon jest także bezpieczniejszy w zastosowaniach medycznych.

Zewnętrzna powłoka ma również duże znaczenie, zwłaszcza dla kobiet aktywnych fizycznie. – Implant w piersi przemieszcza się podczas użytkowania, dlatego rekomenduję wybór tych o gładkiej powierzchni. Protezy teksturowe mogą przynieść efekty uboczne ze względu na możliwość powstania tarcia i podrażnienia otaczających je tkanek – wyjaśnia ekspert. – Bezpieczeństwo moich pacjentek jest dla mnie najważniejsze, dlatego zalecam zastosowanie implantów Motiva, które skonstruowane są z najbezpieczniejszych materiałów na rynku. Ich powierzchnia jest dodatkowo zabezpieczona systemem TrueMonobloc®, który zwiększa wytrzymałość implantów w trakcie zabiegu oraz w całym okresie użytkowania.

Wybór kształtu implantów zależy od finalnego efektu, jaki pacjentka chce uzyskać. Jeśli zależy ci na znacznym zwiększeniu objętości i pełności górnej części piersi, odpowiedni będzie kształt okrągły. Jeżeli jednak wolisz, aby twoje piersi wyglądały naturalnie, a jedynie zwiększyły swój rozmiar, dobrym wyborem będą implanty wypełnione żelem o specjalnej technologii, która umożliwia przemieszczanie się środka ciężkości implantu w zależności od pozycji ciała.

– Implanty Motiva Ergonomix® skonstruowane są w taki sposób, aby nie tylko wyglądały, ale i zachowywały się jak naturalny biust. Gdy pacjentka stoi, środek ciężkości implantu znajduje się w dolnej części piersi. Kiedy się kładzie, przenosi się on do centralnej części implantu, zupełnie tak, jak w przypadku naturalnych piersi – mówi dr Wiesław Bieńkowski.

– Nie preferuję wyłącznie implantów anatomicznych, ponieważ ich kształt wymaga, aby pozostawały niezmiennie w tej samej pozycji. W przypadku rotacji lub przemieszczenia istnieje prawdopodobieństwo powstania asymetrii sutków i tym samym konieczności przeprowadzenia zabiegu korekcyjnego. Dlatego powinny być implantowane wyłącznie pod mięsień piersiowy sposobem dual plane. Czasami w przypadku dużych implantów wskazane jest użycie ADM, czyli błony kolagenowej do pokrycia dolnej części implantu.
W jaki sposób wprowadzane są implanty?

Istnieje kilka sposobów umiejscowienia nacięcia, przez które wprowadzany jest implant:

Nacięcie podpiersiowe – najpopularniejsze, dające niezmiennie najlepsze efekty estetyczne, uniemożliwia zainfekowanie endoprotezy wydzieliną z przewodów mlekowych, pozostawia bliznę widoczną w pozycji leżącej, umożliwia zastosowanie implantów o dużej objętości.

Nacięcie przybrodawkowe – tworzy podwyższone ryzyko utraty wrażliwości sutków, wymaga przecięcia gruczołu, lub jeśli jest wykonywane odwarstwienie skóry nad gruczołem, może spowodować asymetrię piersi (tworząca się w tym miejscu blizna wewnętrzna powoduje różnice w kształcie łuku piersi pod brodawką). Ponadto istnieje ryzyko zainfekowania implantu wydzieliną z przewodów mlekowych sutka.

Nacięcie w dole pachowym – nie tworzy widocznej blizny bezpośrednio na piersi, ma zmniejszone ryzyko zmiany wrażliwości sutków, jednak może skutkować trudnościami w utworzeniu kieszeni na implant oraz wydłużonym okresem rekonwalescencji. Jest jednak doskonałym rozwiązaniem w przypadku zastosowania metody endoskopowej, która zmniejsza ryzyko nieprawidłowości podczas oraz po zabiegu i pozostawia niewielką bliznę.

– Ten typ zabiegu jest stosunkowo nowy. Uważany jest za doskonałe rozwiązanie dla pacjentek, które chcą uniknąć powstania widocznej blizny – tłumaczy dr Wiesław Bieńkowski. – W przypadku wykorzystania endoskopu, augmentacja poprzez nacięcie w dole pachowym nie niesie za sobą dużego ryzyka wystąpienia trudności podczas zabiegu i w trakcie rekonwalescencji. Niestety wiąże się ze znacznym podwyższeniem kosztów zabiegu.

Umiejscowienie implantu

– Umieszczenie implantu pod powięzią mięśnia piersiowego pozwala na skrócenie zabiegu oraz czasu rekonwalescencji. Jest także znacznie mniej bolesne dla pacjentki. Niestety możliwe jest tylko u pacjentek u których pinch test (badanie grubości tkanki skórnej) wynosi powyżej 2,5 cm, gdyż implant musi mieć odpowiednie pokrycie, aby nie być widoczny. To umiejscowienie ma większy wpływ na kształt piersi pacjentki – mówi ekspert.

– Podmięśniowe umiejscowienie wiąże się z kolei z wydłużeniem zabiegu, a czas kiedy pacjentka dochodzi do siebie jest dłuższy i obciążony większym bólem. Zapewnia jednak większą stabilność implantu oraz niższe ryzyko zakłócenia badania mammograficznego – dodaje lekarz.

Opieka pooperacyjna

Pobyt w klinice w przypadku powiększania piersi trwa zwykle 1 dobę, rzadko dwie. Dodatkowo przez kilka dni po zabiegu należy unikać czynności angażujących pas barkowy i nadmiernego wysiłku, a pierwsze kilka tygodni może wiązać się z dyskomfortem.

W okresie 2 tygodni po zabiegu nie należy podnosić ciężkich przedmiotów oraz prowadzić samochodu. Ćwiczenia i aktywność fizyczną można kontynuować zgodnie ze wskazaniami lekarza, zwykle po okresie ok. miesiąca.

Powiększanie piersi to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii plastycznej, który łączy się z wysokim wskaźnikiem zadowolenia pacjentek. Mimo to, warto nadmienić, że jak wszystkie operacje, wiąże się z potencjalnym ryzykiem, dlatego zawsze należy przedyskutować wszelkie aspekty zabiegu oraz procesu rekonwalescencji z lekarzem.

Świadoma pielęgnacja w zgodzie z naturą: Fermentowane składniki w kosmetykach to urodowy hit!

Świadoma pielęgnacja w zgodzie z naturą: Fermentowane składniki w kosmetykach to urodowy hit! Co to jest fermentacja kosmetyczna i dlaczego…
CZYTAJ

Twaróg pomoże zbudować Ci masę mięśniową – zobacz, jak łatwo uwzględnić go w diecie. 3 zdrowe i proste w przygotowaniu przekąski z twarogiem!

Twaróg to jeden z podstawowych produktów wytwarzanych z mleka. W Polsce znany jest od wielu stuleci, a ponadto jako kraj…
CZYTAJ

Oparzenia i trudno gojące się rany – co zrobić, gdy rana nie chce się goić?

Otarcia, skaleczenia czy oparzenia to urazy, które zna i miewa każdy z nas. Dezynfekcja, opatrunek i w „najpoważniejszych” przypadkach środek…
CZYTAJ

Wegańskie alternatywy dla wędlin VIODELI by Violife

Pod koniec września w sieci sklepów Biedronka pojawi się nowość – VIODELI, czyli roślinne alternatywy dla wędlin. Produkt marki Violife,…
CZYTAJ

Jak podróżują Polacy?

Choć Polacy coraz chętniej wprowadzają ekonawyki do swojego stylu życia to w kwestii transportu zmiany idą w wolniejszym tempie. Prawie…
CZYTAJ

Łosoś hodowlany czy dziki? Znamy preferencje Polaków!

Polacy uwielbiają łososia – wynika z raportu przygotowanego przez organizację MSC Polska*. Ponad 70% z nas deklaruje, że kupuje tę…
CZYTAJ

Jesienią wypada nam więcej włosów? Te sposoby pomogą się przed tym uchronić

Wypadanie włosów to naturalny proces, który dotyczy każdego z nas. Średnio tracimy od 50 do 100 włosów dziennie, ale wynik…
CZYTAJ

Lato się skończyło? Czas zadbać o skórę

Dla wielu z nas tegoroczne wakacje są już tylko wspomnieniem. Przyjemnie jest jednak powrócić do błogich chwil relaksu, pod warunkiem,…
CZYTAJ

Zmień swoją drogę i oczyść umysł na biegowym szlaku NATURE BATHING – pierwsza hybrydowa kolekcja od ASICS

ASICS wprowadza na rynek swoją pierwszą hybrydową kolekcję, w której znajdują się buty do biegania po asfalcie, przeprojektowane także z…
CZYTAJ

Niedziela Światowy Dzień Serca!

Corocznie, od 22 lat, ostatnia niedziela września jest w różnym krajach obchodzona pod znakiem serca – wszystko to za sprawą…
CZYTAJ

Świadoma pielęgnacja w zgodzie z naturą: Włosy kochają równowagę PEH

Świadoma pielęgnacja w zgodzie z naturą: Włosy kochają równowagę PEH. Dowiedz się na czym polega pielęgnacja PEH i jak się…
CZYTAJ

Jesienna chandra czy TATT? Nie lekceważ objawów – działaj!

Nagle zrobiło się zimno, deszczowo i szaro. Dni są coraz krótsze, a słońca – zdecydowanie mniej. I właśnie niedobór światła…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

Niedziela Światowy Dzień Serca!

Corocznie, od 22 lat, ostatnia niedziela września jest w różnym krajach obchodzona…
CZYTAJ

Jesienna chandra czy TATT? Nie lekceważ objawów – działaj!

Nagle zrobiło się zimno, deszczowo i szaro. Dni są coraz krótsze, a…
CZYTAJ

Z okazji Światowego Dnia Serca kardiolog ostrzega – jesienią wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca. Dla sercowców najgroźniejsza jest jesień

Dziś pierwszy dzień astronomicznej jesieni. Wraz z końcem lata odczuliśmy w ostatnich…
CZYTAJ

Jak pomóc osobom z chorobą Alzheimera? Kluczowa może być wizyta u neuropsychologa

Choroba Alzheimera wciąż jest jednym z najmniej przebadanych schorzeń. Jednak w diagnostyce…
CZYTAJ

Fakty i mity o raku prostaty

15 września obchodzony jest Europejski Dzień Prostaty. Prostata jest jednym z najczęściej…
CZYTAJ