Powiększanie piersi krok po krokuPowiększanie piersi krok po kroku. Przed podjęciem decyzji o zabiegu powiększania piersi pojawia się wiele pytań. Zwykle początkowo dotyczą głównie wyboru kliniki i docelowego wyglądu biustu, jednak przed podjęciem tak ważnego kroku, warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat. Jakie implanty wybrać? Z jakich materiałów powinny być zrobione? I wreszcie, w jaki sposób przeprowadzana jest operacja?

Przed zabiegiem

Pozyskanie wiedzy na temat lekarza, operacji oraz samych implantów jest kluczowe w podjęciu decyzji przez pacjentkę. Warto zapoznać się z ofertą różnych klinik i zasięgnąć porad specjalistów.

– Chirurg z wieloletnim doświadczeniem powinien być nie tylko lekarzem, ale przewodnikiem w całym procesie przed, w trakcie i po zabiegu. Tak naprawdę powinien nie tylko służyć wiedzą i radą, ale także wsparciem duchowym podczas całej procedury – tłumaczy dr Wiesław Bieńkowski, dyrektor Centrum Medycznego Bieńkowski, specjalista chirurgii ogólnej, plastycznej i rekonstrukcyjnej z ponad 30-letnim doświadczeniem.

– Dobry kontakt z lekarzem jest niezwykle istotny z punktu widzenia komfortu pacjentki, aby mogła podjąć w pełni świadomą i satysfakcjonującą dla siebie decyzję.

Podczas poszukiwania lekarza, któremu chcesz powierzyć wykonanie zabiegu, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na jego doświadczenie, fachowość oraz nastawienie do pacjentek.

Implanty różnią się nie tylko rozmiarem

Składają się one z materiału wypełniającego (żelu silikonowego lub roztworu soli fizjologicznej) zamkniętego w silikonowej, elastomerowej powłoce. Implanty mogą mieć różne typy powierzchni i kształty.

– Z punktu widzenia mojego doświadczenia, najbezpieczniejszym wyborem są implanty wypełnione żelem silikonowym. Ten rodzaj w dotyku bardziej przypomina naturalną pierś oraz zapewnia zdecydowanie większą stabilność formy, niż roztwór soli fizjologicznej – mówi dr Wiesław Bieńkowski. – Silikon jest także bezpieczniejszy w zastosowaniach medycznych.

Zewnętrzna powłoka ma również duże znaczenie, zwłaszcza dla kobiet aktywnych fizycznie. – Implant w piersi przemieszcza się podczas użytkowania, dlatego rekomenduję wybór tych o gładkiej powierzchni. Protezy teksturowe mogą przynieść efekty uboczne ze względu na możliwość powstania tarcia i podrażnienia otaczających je tkanek – wyjaśnia ekspert. – Bezpieczeństwo moich pacjentek jest dla mnie najważniejsze, dlatego zalecam zastosowanie implantów Motiva, które skonstruowane są z najbezpieczniejszych materiałów na rynku. Ich powierzchnia jest dodatkowo zabezpieczona systemem TrueMonobloc®, który zwiększa wytrzymałość implantów w trakcie zabiegu oraz w całym okresie użytkowania.

Wybór kształtu implantów zależy od finalnego efektu, jaki pacjentka chce uzyskać. Jeśli zależy ci na znacznym zwiększeniu objętości i pełności górnej części piersi, odpowiedni będzie kształt okrągły. Jeżeli jednak wolisz, aby twoje piersi wyglądały naturalnie, a jedynie zwiększyły swój rozmiar, dobrym wyborem będą implanty wypełnione żelem o specjalnej technologii, która umożliwia przemieszczanie się środka ciężkości implantu w zależności od pozycji ciała.

– Implanty Motiva Ergonomix® skonstruowane są w taki sposób, aby nie tylko wyglądały, ale i zachowywały się jak naturalny biust. Gdy pacjentka stoi, środek ciężkości implantu znajduje się w dolnej części piersi. Kiedy się kładzie, przenosi się on do centralnej części implantu, zupełnie tak, jak w przypadku naturalnych piersi – mówi dr Wiesław Bieńkowski.

– Nie preferuję wyłącznie implantów anatomicznych, ponieważ ich kształt wymaga, aby pozostawały niezmiennie w tej samej pozycji. W przypadku rotacji lub przemieszczenia istnieje prawdopodobieństwo powstania asymetrii sutków i tym samym konieczności przeprowadzenia zabiegu korekcyjnego. Dlatego powinny być implantowane wyłącznie pod mięsień piersiowy sposobem dual plane. Czasami w przypadku dużych implantów wskazane jest użycie ADM, czyli błony kolagenowej do pokrycia dolnej części implantu.
W jaki sposób wprowadzane są implanty?

Istnieje kilka sposobów umiejscowienia nacięcia, przez które wprowadzany jest implant:

Nacięcie podpiersiowe – najpopularniejsze, dające niezmiennie najlepsze efekty estetyczne, uniemożliwia zainfekowanie endoprotezy wydzieliną z przewodów mlekowych, pozostawia bliznę widoczną w pozycji leżącej, umożliwia zastosowanie implantów o dużej objętości.

Nacięcie przybrodawkowe – tworzy podwyższone ryzyko utraty wrażliwości sutków, wymaga przecięcia gruczołu, lub jeśli jest wykonywane odwarstwienie skóry nad gruczołem, może spowodować asymetrię piersi (tworząca się w tym miejscu blizna wewnętrzna powoduje różnice w kształcie łuku piersi pod brodawką). Ponadto istnieje ryzyko zainfekowania implantu wydzieliną z przewodów mlekowych sutka.

Nacięcie w dole pachowym – nie tworzy widocznej blizny bezpośrednio na piersi, ma zmniejszone ryzyko zmiany wrażliwości sutków, jednak może skutkować trudnościami w utworzeniu kieszeni na implant oraz wydłużonym okresem rekonwalescencji. Jest jednak doskonałym rozwiązaniem w przypadku zastosowania metody endoskopowej, która zmniejsza ryzyko nieprawidłowości podczas oraz po zabiegu i pozostawia niewielką bliznę.

– Ten typ zabiegu jest stosunkowo nowy. Uważany jest za doskonałe rozwiązanie dla pacjentek, które chcą uniknąć powstania widocznej blizny – tłumaczy dr Wiesław Bieńkowski. – W przypadku wykorzystania endoskopu, augmentacja poprzez nacięcie w dole pachowym nie niesie za sobą dużego ryzyka wystąpienia trudności podczas zabiegu i w trakcie rekonwalescencji. Niestety wiąże się ze znacznym podwyższeniem kosztów zabiegu.

Umiejscowienie implantu

– Umieszczenie implantu pod powięzią mięśnia piersiowego pozwala na skrócenie zabiegu oraz czasu rekonwalescencji. Jest także znacznie mniej bolesne dla pacjentki. Niestety możliwe jest tylko u pacjentek u których pinch test (badanie grubości tkanki skórnej) wynosi powyżej 2,5 cm, gdyż implant musi mieć odpowiednie pokrycie, aby nie być widoczny. To umiejscowienie ma większy wpływ na kształt piersi pacjentki – mówi ekspert.

– Podmięśniowe umiejscowienie wiąże się z kolei z wydłużeniem zabiegu, a czas kiedy pacjentka dochodzi do siebie jest dłuższy i obciążony większym bólem. Zapewnia jednak większą stabilność implantu oraz niższe ryzyko zakłócenia badania mammograficznego – dodaje lekarz.

Opieka pooperacyjna

Pobyt w klinice w przypadku powiększania piersi trwa zwykle 1 dobę, rzadko dwie. Dodatkowo przez kilka dni po zabiegu należy unikać czynności angażujących pas barkowy i nadmiernego wysiłku, a pierwsze kilka tygodni może wiązać się z dyskomfortem.

W okresie 2 tygodni po zabiegu nie należy podnosić ciężkich przedmiotów oraz prowadzić samochodu. Ćwiczenia i aktywność fizyczną można kontynuować zgodnie ze wskazaniami lekarza, zwykle po okresie ok. miesiąca.

Powiększanie piersi to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii plastycznej, który łączy się z wysokim wskaźnikiem zadowolenia pacjentek. Mimo to, warto nadmienić, że jak wszystkie operacje, wiąże się z potencjalnym ryzykiem, dlatego zawsze należy przedyskutować wszelkie aspekty zabiegu oraz procesu rekonwalescencji z lekarzem.

Pożegnaj się z włoskami bezproblemowo dzięki nowej serii depilatorów Panasonic EY

Szybki, delikatny i wielozadaniowy! Ciesz się spersonalizowaną depilacją dzięki nowej serii Panasonic EY. Szybkość, wydajność i łatwość obsługi to kluczowe…
CZYTAJ

Walentynki – słodkie święto miłości! Walentynkowe tiramisu i Ciasteczka z mascarpone

Walentynki to święto cieszące się dużą popularnością na całym świecie. W Polsce także ma ono grono zwolenników, którzy celebrują tę…
CZYTAJ

Światowy Dzień Walki z Rakiem – 
co warto wiedzieć o zapobieganiu, profilaktyce i leczeniu

Nowotworowy to obecnie jedna z głównych chorób cywilizacyjnych XXI wieku – stanowią drugą po chorobach układu krążenia przyczynę śmierci. Rocznie…
CZYTAJ

Nie tylko talent. Sztab medyczny na wagę sportowego złota

Mistrzostwa, turnieje, zawody – oczy kibiców widzą tam sukcesy i porażki konkretnych drużyn czy indywidualnych sportowców. Gwiazdy tenisa, piłki ręcznej…
CZYTAJ

Najbardziej komfortowe buty do biegania* ASICS GEL-NIMBUS 25 wkracza do gry

Ocenione przez biegaczy jako nr 1 pod względem wygody w niezależnym teście przeprowadzonym przez The Biomechanics Lab na południu Australii,…
CZYTAJ

UNICEF dostarcza ratującą życie pomoc, aby wesprzeć rodziny, które uciekły do Polski przed wojną w Ukrainie

UNICEF dostarcza ratującą życie pomoc, aby wesprzeć rodziny, które uciekły do Polski przed wojną w Ukrainie. Pomoc humanitarna najbardziej potrzebującym…
CZYTAJ

Objętość, elastyczność i zdrowy wygląd 3 wyzwania dla delikatnych włosów

Pielęgnacja i stylizacja włosów cienkich, delikatnych lub pozbawionych objętości to prawdziwe wyzwanie. Eksperci wskazują na perfekcyjne działanie protein, keratyny i…
CZYTAJ

Magia Kina Pokaz najnowszej kolekcji Deni Cler wiosna/lato 2023

„Magia kina” - to tytuł najnowszej kolekcji Deni Cler na sezon wiosna/lato 2023, której premiera odbyła się 26 stycznia w…
CZYTAJ

SUPER KONKURS: Wygraj kieszonkowe od MAOAM!

Marka MAOAM zaprasza wszystkich fanów soczystych i owocowych gum rozpuszczalnych do udziału w ogólnopolskim konkursie, w którym do wygrania jest…
CZYTAJ

TikTok gra razem z WOŚP!

TikTok po raz pierwszy oficjalnie dołącza do Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i zachęca wszystkich swoich użytkowników do wzięcia udziału…
CZYTAJ

Kurze łapki potrafią postarzyć twarz o kilka lat. Jak skutecznie im zapobiegać i się z nimi rozprawić!

Kurze łapki potrafią postarzyć twarz o kilka lat. Jak skutecznie im zapobiegać i się z nimi rozprawić, aby zachować dłużej…
CZYTAJ

Czym są suplementy diety i czy warto z nich korzystać?

Tempo naszego życia sukcesywnie wzrasta. Chronicznie cierpimy na brak czasu, co przekłada się na nasze zdrowie i samopoczucie. Na stan…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

Światowy Dzień Walki z Rakiem – 
co warto wiedzieć o zapobieganiu, profilaktyce i leczeniu

Nowotworowy to obecnie jedna z głównych chorób cywilizacyjnych XXI wieku – stanowią…
CZYTAJ

Nie tylko talent. Sztab medyczny na wagę sportowego złota

Mistrzostwa, turnieje, zawody – oczy kibiców widzą tam sukcesy i porażki konkretnych…
CZYTAJ

5 pytań o przeszczepy, które warto sobie zadać

Transplantologia to niezwykle ważna dziedzina nauk medycznych, która bardzo często jest jedynym…
CZYTAJ

Brawura na bok, start od rozgrzewki. W te ferie na nartach jeżdżę bezpiecznie

Ferie to dla wielu z nas czas zimowego szaleństwa na nartach czy…
CZYTAJ

Babciu, Dziadku – zadbaj o swoje zdrowie, czyli o profilaktyce dla seniora

Już w najbliższy weekend, 21. i 22. stycznia obchodzimy Dzień Babci i…
CZYTAJ