Dieta dla biegaczy – dieta dla biegających kobiet



Dieta biegających Pań, dążąc do doskonałości chwytamy się różnych sposobów. Najczęściej stajemy się aktywniejsi, jednocześnie poszukujemy cudownego panaceum, które zapewni nam życie w pełni sił i zdrowie do później starości.

Zwiększenie poziomu aktywności fizycznej wydaję się więc być doskonałym rozwiązaniem. I tak w rzeczywistości jest pod warunkiem, że wysiłek fizyczny  będzie poparty prawidłowymi nawykami żywieniowymi. I tutaj współczesna kobieta napotyka trudności, gdyż z wielu idealnych porad diet, musi wybrać te odpowiednie dla siebie.

Dieta Dukana, dieta Southbeach, dieta zgodna z grupa krwi, restrykcyjna dieta kopenhaska, czyli ostatnio modna dieta 5:2 to tylko niektóre z popularnych diet, które – nie właściwie stosowane – mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Konsekwencje monotonnej i ubogiej diety:

Współczesna aktywna kobieta najczęściej wybiera dietę wysokobiałkową, typu low-fat, low-card, która nie tylko ogranicza spożycie tłuszczu, ale także węglowodanów. Wiele aktywnych kobiet na hasło węglowodany czy tłuszcz dostaje gęsiej skórki. Boją się iż ich  idealne, wypracowana przez wielogodzinne ćwiczenia sylwetka, ulegnie zmianie, gdy wprowadzą do swojej diety węglowodany i tłuszcz.

Unikają więc węglowodanów jak ognia, a wybierają przede wszystkim produkty  oznaczone 0% tłuszczu, ograniczając się do otrąb, naturalnych jogurtów, różnego rodzajów serków typy light, drobiu, niektórych ryb oraz wybranych warzyw, nasion czy orzechów.

Taka monotonna dieta sprawia, że nie dostarczamy organizmowi  odpowiednich składników odżywczych.

Osoby aktywne fizycznie stanowią grupę, która wymaga specjalnego postępowania żywieniowego, potrzeby są zróżnicowane dla poszczególnych sportowców i zależą od: rodzaju uprawianego sportu, czasy trwania i intensywności treningu.

Dieta dla biegaczy

Przede wszystkim należy spożywać dzienne od 4 do 6 posiłków składających się z różnorodnych produktów spożywczych. Posiłki powinny być tak zbilansowane, aby w przynajmniej 3-4 porcje zawierały węglowodany – produkty zbożowe, makarony, ryż, kasze, owoce.

Białko będzie wówczas pochodziło z różnych źródeł, a więc nie tylko z produktów mlecznych i drobiu, ale również z ryb i czerwonego mięsa.

Najwięcej węglowodanów spośród warzyw, posiadają marchew, pietruszka i buraki.

W diecie wegan i diecie wegetarian koniecznie muszą się znaleźć warzywa strączkowe. Uzupełnienie diety stanowią warzywa czy różnego rodzaju, orzechy, pestki, nasiona i kiełki, które mogą być spożywane praktycznie we wszystkich posiłkach.

Tak zbilansowana dieta nie tylko jest zdrowa, ale przede wszystkim pozwoli czerpać jeszcze większe korzyści z prowadzonej aktywności fizycznej.



Produkty jakie należy spożywać po treningu:

Najlepszymi produktami przy diecie biegacza po treningu są, produkty kukurydziane, banany, ryż, marchew, buraki, wymienione produkty  najlepiej jest spożywać od 2 godzin do 5 godzin po treningu.

Jeśli chodzi o produkty w diecie  biegaczy po upływie co najmniej 5 godzin po treningu, to najlepiej naszą dietę uzupełnić o różnego rodzaju makarony, świeże soki owocowo – warzywne, nasiona roślin strączkowych np. fasole, kasze np. kasza gryczana, owoce.

Przykładowa dieta dla biegaczy:

Na śniadanie: 2 kanapki  ( najlepiej z ciemnego pieczywa  – grahamka ) może być z serem żółtym i warzywami. Możemy dodać sałatę, rzodkiewki i pomidora. Całość wynosi około 230 kalorii.

  • Na 2-gie śniadanie: możemy zrobić jajecznice z 2 jajek ( jak wiemy 1 jajko zawiera 10% zapotrzebowania dziennego białka), do jajecznicy może dodać drobno pokrojony szczypiorek, możemy także wkroić 1 pomidora. Całość około 250 kalorii.
  • Obiad: możemy zrobić spaghetii ze szpinakiem, ( dieta dla biegaczy powinna być bogata w węglowodany, czyli makaron będzie jak najbardziej wskazany).Wrzucamy na patelnię jedno opakowanie szpinaku, dodajemy 1 ząbek czosnku, dolewamy około 100 ml, mleka, możemy także dodać pół serka pleśniowego 200 gramowego, czyli 100 gramów serka, całość gotujemy, po czym z ugotowanym makaronem mieszamy. Całość około 350 kalorii.
  • Na podwieczorek: proponujemy sałatkę owocową, jak wiemy w diecie biegacza muszą być obecne owoce, bogate w witaminę C. Dlatego naszą propozycja jest sałatka z bananów, kiwi i pomarańczy. 2 banany kroimy w drobną kostkę, następnie 2 owoce kiwi także kroimy w drobną kostkę i dodajemy 1 pomarańczę rozdrobnioną w małe kawałki. Całość około 180 kalorii.
  • Na kolację: proponujemy filet z łososia, podsmażony na oliwie, do tego dodajemy ugotowane brokuły i marchew wraz z ugotowany zielonym groszkiem ( rośliny strączkowe są bardzo ważne w diecie biegacza ).Całość około 320 kalorii.

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ