To jeszcze przeziębienie czy już zapalenie krtani?



Chrypka, ból i drapanie w gardle nie odpuszczają? Niewykluczone, że masz do czynienia z czymś więcej niż infekcją wirusową. Źródłem tych dolegliwości może być zapalenie krtani. Jak prawidłowo rozpoznać chorobę i skutecznie ją leczyć?

Zapalenie krtani bardzo często towarzyszy przeziębieniom lub różnego rodzaju infekcjom jamy ustnej, gardła i nosa. Niekiedy występuje jako powikłanie tych schorzeń, do którego dochodzi na skutek obrzęku i rozwoju procesu zapalnego błony śluzowej podrażniających krtań.

Zdarza się jednak, że problemy z krtanią mogą być także symptomem wielu innych chorób, w związku z czym wszelkie niepokojące dolegliwości warto konsultować z lekarzem.

Powinniśmy również pamiętać, że istnieje szereg czynników zwiększających naszą podatność na zapalenie krtani. Wśród nich wymienia się alergię, przewlekłe lub nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, zaburzenia hormonalne, palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu.

Na zapalenie krtani szczególnie narażone są też osoby pracujące w pomieszczeniach źle klimatyzowanych lub wypełnionych oparami chemicznymi, a ponadto których zawód wymaga częstego nadużywania głosu, w tym nauczyciele czy dziennikarze.

Jak objawia się zapalenie krtani?

Pierwsze symptomy zapalenia krtani do złudzenia mogą przypominać objawy zwykłego przeziębienia. Nic dziwnego zatem, że tak wiele osób początkowo je ignoruje.

O stan swojej krtani możemy martwić się w przypadku uporczywej suchości i pieczenia w gardle, podwyższonej temperatury, pojawiających się trudnościach z przełykaniem, dolegliwości bólowych oraz wystąpienia tak zwanej chrypki.



Jak zdiagnozować chorobę krtani?

By prawidłowo zdiagnozować zapalenie krtani lub inną chorobę, niezbędna może okazać się konsultacja z lekarzem. Wstępne rozpoznanie można niekiedy postawić już na podstawie wywiadu, w którym określimy rodzaj i okres utrzymywania się dolegliwości, charakter i miejsce pracy czy podatność na infekcje.

Czasem konieczne jest również wykonanie specjalistycznych badań, podczas którego będzie możliwa ocena wyglądu krtani. W razie potrzeby zleca się także tomografię komputerową, przy czym z tej metody korzysta się zazwyczaj w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych krtani.

Leczenie zapalenia krtani

Skuteczna kuracja powinna opierać się przede wszystkim na usunięciu przyczyn zapalenia. Szczególnie polecane jest stosowanie leków rozkurczających, odczulających i przeciwzapalnych.

Przy schorzeniach krtani, których źródłem może być infekcja jamy ustnej, warto też sięgnąć po dostępne w aptekach tabletki do ssania, np. Sebidin. Leczą stan zapalny, a zwykle wykazują również działanie przeciwbólowe i minimalizują objawy infekcji.

Musimy jednak pamiętać, że leczenie choroby krtani może także wymagać podania antybiotyku. Najczęściej dotyczy to sytuacji, w której doszło do zakażenia o podłożu bakteryjnym, które może prowadzić do rozwoju innych schorzeń.

Zarówno w przebiegu zapalenia krtani, jak i po przejściu choroby warto zrezygnować z palenia, spożywania dużych ilości alkoholu oraz jedzenia bardzo zimnych lub bardzo gorących potraw. Tego typu czynniki mogą podrażniać, wysuszać i uszkadzać śluzówkę, a w rezultacie zwiększać naszą podatność na infekcje.

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ