Peptydy w kosmetykach i ich właściwości



Peptydy w kosmetykach i ich właściwości

Peptydy często pojawiają się w składzie  kremów. Czytasz o nich na opakowaniach, słyszysz w reklamach. A tak naprawdę zastanawiasz się czy są peptydy? Są to małe robiące cuda cząsteczki!

Każda z nas, prędzej czy później, czekają pierwsze oznaki starzenia się skóry. Te zazwyczaj pojawiają się około 30-stki i najczęściej są to zmarszczki mimiczne, czyli załamania skóry, które powstają w okolicach oczu, ust i czoła poprzez systematyczne ruchy twarzy – uśmiech, grymasy, mrużenie oczu.

Skóra w tych miejscach traci jędrność pod wpływem mimiki. Promieniowanie słoneczne czy niska temperatura ( wolne rodniki ) również niekorzystnie działają na cerę. Skóra traci wtedy kolagen, który jest jej naturalnym budulcem. Można jednak opóźnić powstawanie głębszych zmarszczek, stosując odpowiednie kosmetyki do twarzy – kremy czy sera, z dobrymi składnikami. Ich działanie potrafi opóźnić starzenie się skóry o ładnych kilka lat.

Peptydy, skąd pochodzą?

Wszystko zaczęło się od białek pochodzących od zwierząt i roślin, jako składników kremów. Składniki te wciąż są standardową pozycją w składach min. Odżywek czy masek do włosów, w których działają regenerująco ( naprawiają mikroskopijne uszkodzenia we włóknie włosa, scalają jego korzeń). Substancjami tymi są zazwyczaj kolagen, keratyna i elastyna – białka fizjologiczne naturalnie występujące w skórze.

Wykorzystywane są również proteiny roślinne z pszenicy, soi, ryżu oraz jedwabiu i białka mleka. Wadą tych białek jest niestety wielkość  cząsteczki. Jej rozmiar uniemożliwia pokonanie bariery naskórka, przez co białka nie wnikają w głąb skóry. Stąd rozwiązanie polegające na zasadzie wiązania wody na powierzchni skóry, tzn budowanie muru ochronnego, który zapobiega parowaniu H2O. Dzięki temu skóra jest nawilżona przez wiele godzin.




Peptydy w odróżnieniu od białek mogą przenikać do głębszych warstw skóry dzięki znacznie mniejszym cząsteczkom. Są zbudowane z kilku czy kilkunastu aminokwasów ( części białek ). Dzięki temu mają dokładnie wydzielone zadanie, stymulują zadany im proces w skórze.

Na czym polega moc peptydów?

Kosmetyki zawierające peptydy zaliczane do grupy tzw. Kosmeceutyków. A czym właściwie są kosmeceutyki? Są to produkty z pogranicza kosmetyków i leków. Działają pielęgnacyjnie i do pewnego stopnia leczniczo.

Najczęściej stosuje się je jako wsparcie w terapii związanej z leczeniem najbardziej powszechnych problemów skóry, takich jak zmarszczki, przebarwienia, rozszerzone naczynka czy zaskórniki. Stosowane na co dzień podczas standardowej pielęgnacji fantastycznie radzą sobie z drobniejszymi zmarszczkami.

Peptydy kosmetyczne wspomagają i stymulują naturalne procesy fizjologiczne w skórze. To znaczy pobudzają do pracy m.in. fibroblasty, które są odpowiedzialne za napięcie skóry. Ich aktywność nie wymaga wysokich stężeń związków chemicznych, dlatego w każdym z preparatów jest ich niedużo. Mają również udowodnioną stabilność, przez co są jeszcze bardziej godne zaufania.

Peptydy, gdzie ich szukać?

Peptydy wykorzystywane są nie tylko w kremach do twarzy. Peptydy znajdziesz również w kosmetykach ukierunkowanych na pielęgnację okolic oczu, bo właśnie m.in. tam najszybciej powstają zmarszczki. |choć ogólnie mówi się, że idealnie działają na młodszą skórę, kremy do cer dojrzałych również j zawierają.

Tak jest w przypadku kremu marki Bielenda – Aktywna Regeneracja. Jest on przeznaczony dla pań 60+, gdzie peptydy mają rozkurczać zmarszczki, a dodatkowe składniki, tj. kwas hialuronowy czy roślinne komórki macierzyste, intensywnie wiązać wodę w naskórku, nawilżać go oraz odbudowywać DNA w skórze. Te ostatnie działają odżywczo i odmładzająco.

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ