Peptydy w kosmetykach i ich właściwości



Peptydy w kosmetykach i ich właściwości

Peptydy często pojawiają się w składzie  kremów. Czytasz o nich na opakowaniach, słyszysz w reklamach. A tak naprawdę zastanawiasz się czy są peptydy? Są to małe robiące cuda cząsteczki!

Każda z nas, prędzej czy później, czekają pierwsze oznaki starzenia się skóry. Te zazwyczaj pojawiają się około 30-stki i najczęściej są to zmarszczki mimiczne, czyli załamania skóry, które powstają w okolicach oczu, ust i czoła poprzez systematyczne ruchy twarzy – uśmiech, grymasy, mrużenie oczu.

Skóra w tych miejscach traci jędrność pod wpływem mimiki. Promieniowanie słoneczne czy niska temperatura ( wolne rodniki ) również niekorzystnie działają na cerę. Skóra traci wtedy kolagen, który jest jej naturalnym budulcem. Można jednak opóźnić powstawanie głębszych zmarszczek, stosując odpowiednie kosmetyki do twarzy – kremy czy sera, z dobrymi składnikami. Ich działanie potrafi opóźnić starzenie się skóry o ładnych kilka lat.

Peptydy, skąd pochodzą?

Wszystko zaczęło się od białek pochodzących od zwierząt i roślin, jako składników kremów. Składniki te wciąż są standardową pozycją w składach min. Odżywek czy masek do włosów, w których działają regenerująco ( naprawiają mikroskopijne uszkodzenia we włóknie włosa, scalają jego korzeń). Substancjami tymi są zazwyczaj kolagen, keratyna i elastyna – białka fizjologiczne naturalnie występujące w skórze.

Wykorzystywane są również proteiny roślinne z pszenicy, soi, ryżu oraz jedwabiu i białka mleka. Wadą tych białek jest niestety wielkość  cząsteczki. Jej rozmiar uniemożliwia pokonanie bariery naskórka, przez co białka nie wnikają w głąb skóry. Stąd rozwiązanie polegające na zasadzie wiązania wody na powierzchni skóry, tzn budowanie muru ochronnego, który zapobiega parowaniu H2O. Dzięki temu skóra jest nawilżona przez wiele godzin.




Peptydy w odróżnieniu od białek mogą przenikać do głębszych warstw skóry dzięki znacznie mniejszym cząsteczkom. Są zbudowane z kilku czy kilkunastu aminokwasów ( części białek ). Dzięki temu mają dokładnie wydzielone zadanie, stymulują zadany im proces w skórze.

Na czym polega moc peptydów?

Kosmetyki zawierające peptydy zaliczane do grupy tzw. Kosmeceutyków. A czym właściwie są kosmeceutyki? Są to produkty z pogranicza kosmetyków i leków. Działają pielęgnacyjnie i do pewnego stopnia leczniczo.

Najczęściej stosuje się je jako wsparcie w terapii związanej z leczeniem najbardziej powszechnych problemów skóry, takich jak zmarszczki, przebarwienia, rozszerzone naczynka czy zaskórniki. Stosowane na co dzień podczas standardowej pielęgnacji fantastycznie radzą sobie z drobniejszymi zmarszczkami.

Peptydy kosmetyczne wspomagają i stymulują naturalne procesy fizjologiczne w skórze. To znaczy pobudzają do pracy m.in. fibroblasty, które są odpowiedzialne za napięcie skóry. Ich aktywność nie wymaga wysokich stężeń związków chemicznych, dlatego w każdym z preparatów jest ich niedużo. Mają również udowodnioną stabilność, przez co są jeszcze bardziej godne zaufania.

Peptydy, gdzie ich szukać?

Peptydy wykorzystywane są nie tylko w kremach do twarzy. Peptydy znajdziesz również w kosmetykach ukierunkowanych na pielęgnację okolic oczu, bo właśnie m.in. tam najszybciej powstają zmarszczki. |choć ogólnie mówi się, że idealnie działają na młodszą skórę, kremy do cer dojrzałych również j zawierają.

Tak jest w przypadku kremu marki Bielenda – Aktywna Regeneracja. Jest on przeznaczony dla pań 60+, gdzie peptydy mają rozkurczać zmarszczki, a dodatkowe składniki, tj. kwas hialuronowy czy roślinne komórki macierzyste, intensywnie wiązać wodę w naskórku, nawilżać go oraz odbudowywać DNA w skórze. Te ostatnie działają odżywczo i odmładzająco.

Jak spowolnić wskazówki zegara? Duet: ceramidy i peptydy dla odmłodzenia skóry

Jednym z najważniejszych wyzwań dla skóry o każdej porze roku zdecydowanie jest zapobieganie objawom upływającego czasu. Kosmetolodzy podkreślają, że kluczowa…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym – ale czy na pewno? Mimo że sytuacja…
CZYTAJ

Witamy wiosenną symfonię smaków

Wraz z nadejściem wiosny natura budzi się do życia, przynosząc ze sobą świeżość, kolorowe pejzaże i bogactwo aromatów. To idealny…
CZYTAJ

Siekane kotleciki z kurczaka z kolorowym ryżem

Siekane kotleciki z kurczaka mają złocisty kolor, są chrupiące i pełne wartościowych dodatków, np. w postaci marchewki czy cukinii. Podane…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób wpływających zarówno na długość naszego życia, jak i…
CZYTAJ

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ