Grzybica paznokci? Pokonaj ją światłem!



Chcesz odsłonić stopy, ale ich wygląd nie zachwyca? Paznokcie tracą połysk, twardnieją, żółkną? Nie lekceważ tych objawów – to może być grzybica paznokci. Jak z nią skutecznie walczyć? W tym sezonie eksperci polecają nowość – światło lasera!

 

Najłatwiej o nią w wakacje – na basenach, saunach, siłowniach, szatniach czy publicznych łazienkach. Wystarczy stanąć w miejscu, w którym wcześniej przechodził chory, by zarazić się grzybicą. Jest często lekceważona, myślimy „samo przejdzie”. Tymczasem problem narasta – o sandałach możemy zapomnieć, a noszenie tradycyjnych butów również staje się uciążliwe.

Zoom na stopy

Grzybica paznokci znajduje się wśród dziesięciu najbardziej wstydliwych chorób wymienianych przez Polaków – wynika z badań przeprowadzonych przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej i Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Zdaniem eksperta powinna przestać być tematem tabu.

– Wielu pacjentów  myśli, że swędzenie czy pieczenie stóp to skutek złego mydła lub nowego proszku do prania. W rezultacie nie szuka pomocy u lekarza. Tymczasem pierwsze stadium leczenia jest najskuteczniejsze – dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Problem jest większy niż się wydaje. Dotyczy nawet co piątej osoby.

– Warto pamiętać, że każde zmiany w wyglądzie paznokci powinny nas zmotywować do konsultacji dermatologicznej, zwłaszcza gdy paznokieć grubieje, mamy problemy z obcięciem, nieestetycznie wygląda, a już na pewno, gdy powoduje ból – dodaje.




Tabletka (nie)dobra na wszystko

Popularną metodą leczenia są leki przeciwgrzybicze na receptę, które pacjent przyjmuje doustnie. Zdaniem eksperta jest to działanie skuteczne, ale ma swoje wady.

– Niektórzy nie mogą ich przyjmować ze względu na efekty uboczne. Takie lekarstwa mogą powodować zaburzenia czynności wątroby. Tabletki mogą również wpływać na serce, zaburzać czynności żołądka – mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Alternatywę stanowią przeciwgrzybicze leki stosowane miejscowo. Jednak, mimo że ich stosowanie wiąże się z mniejszymi efektami ubocznymi, zazwyczaj okazują się mniej skuteczne niż środki przyjmowane doustnie.

Światło ma moc

Dużym zaufaniem pacjentów i lekarzy cieszy się leczenie laserowe, które daje podobne efekty, jak terapia z użyciem tabletek, ale niesie ze sobą mniej efektów ubocznych. Przykład? Laser Nordlys – pierwszy na świecie laser w technologii SWT (Selective Waveband Technology).

– To pierwsze urządzenie, w którym czas wysłania impulsu jest krótszy niż jedna milisekunda. Dzięki temu lekarz może działać precyzyjniej i szybciej, z zachowaniem komfortu pacjenta – mówi Dorota Kliszewska, ekspert technik laserowych w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Taki zabieg trwa około 10 minut. Zaleca się przeprowadzenie około 4 powtórzeń. Poszczególne sesje zabiegowe należy przeprowadzać co 1–3 tygodnie.

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ