Chorujesz na raka? Pomyśl o krioprezerwacji płodności. W Polsce rośnie liczba takich zabiegów



 

Chorujesz na raka? Pomyśl o krioprezerwacji płodności. W Polsce rośnie liczba takich zabiegów

W Polsce przybywa kobiet, które przed chemio- i radioterapią decydują się na wirtyfikację oocytów, czyli zamrożenie swoich komórek jajowych. Tzw. krioprezerwacja płodności popularna staje się przede wszystkim wśród kobiet cierpiących na ginekologiczne choroby nowotworowe. Tylko w ciągu ostatniego roku liczba takich zabiegów wzrosła o 3 proc. – podaje klinika Gyncentrum w Katowicach.

Oncofertility na pomoc kobietom z nowotworami?

Coraz częściej Polki chorujące na nowotwory,zanim poddadzą się terapii lekowej lub naświetlaniu, zabezpieczają swoją przyszłą płodność. Z pomocą przychodzi im – gałąź medycyny zyskująca ostatnimi czasy na popularności.Dzięki wsparciu specjalistów zajmujących się płodnością, chorujące kobiety mogą zamrozić swoje oocyty, czyli komórki jajowe w ciekłym azocie, a następnie wykorzystać zabezpieczone komórki po powrocie do zdrowia.

Powód? – Większość chemioterapii negatywnie wpływa na kobiecą płodność. U kobiet często dochodzi do uszkodzenia struktury jajników, a w konsekwencji do wyniszczenia rezerwy komórek jajowych i trwałej niepłodności. – mówi ginekolog dr Anna Bednarska-Czerwińska z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

Podobne spustoszenie sieje w organizmie radioterapia. Promieniowane często uszkadza komórki rozrodcze. W tym przypadku najbardziej narażone na niepłodność są kobiety, których nowotwór umiejscowił się w okolicach miednicy, brzucha i jajników. Żeby móc mieć dzieci po leczeniu nowotworu, ginekolodzy coraz częściej zalecają tzw. krioprezerwację płodności, nawet bardzo młodym kobietom.




Młode pacjentki, nawet nastolatki

– Aż 70 proc. pacjentek stanowią dziś kobiety mające od 20 do 35 lat, w wielu przypadkach młode mężatki, ale także singielki świadomie myślące o przyszłym macierzyństwie.  Zdarzają się także nastolatki. Dzięki zabezpieczeniu komórek w ciekłym azocie mogą one spełnić swoje marzenia o dziecku w przyszłości, po zakończonej sukcesem terapii. Wtedy z pomocą przychodzi im także in vitro – mówi dr Bednarska-Czerwińska.

Zamrożone komórki lub całe zarodki

Zachowane w ciekłym azocie oocyty aż w 95 proc. przeżywają. Udane ciąże z ich wykorzystaniem zdarzają się w 65 proc. Ale mrożenie oocytów to nie jedyna opcja jaką dostają dziś chorujące na nowotwór kobiety. Coraz częściej mrozi się całe zarodki – czyli zapłodnione metodą in vitro komórki jajowe.

Onkolog rzadko coś powie

I choć tego typu zabiegi wykonuje się coraz częściej – tylko w ciągu ostatniego roku ich liczba wzrosła o 5 proc. To zdaniem specjalistów wciąż należą one do rzadkości. – Onkolodzy wciąż za rzadko informują pacjentki zarówno o wpływie terapii na płodność, jak i o możliwościach jej zabezpieczenia na przyszłość. Dziś tylko w 5 proc. przypadków za decyzją o witryfikacji oocytów stoi choroba nowotworowa. Świadomość kobiet w tym temacie jednak rośnie – mówi z nadzieją dr Bednarska-Czerwińska.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ