5 Największych kłamstw o miłości



Miłość ci wszystko wybaczy? Kocha się za nic? Miłość to znaczy, że nigdy nie trzeba mówić „przepraszam”? Ile prawdy kryje się za tymi frazesami? Miłości uczymy się od najmłodszych lat – z baśni, książek, poezji, filmów, od innych…. I tak, czasem w naszych głowach powstaje jej zafałszowany obraz. Przyjrzyjmy się razem z portalem eDarling najbardziej znanym „miłosnym” mitom i spróbujmy je obalić!

1. Jak kocha, to przebaczy

„Przepraszam” to słowo, które jest niemalże tak ważne jak zwrot „kocham Cię”. Branie za pewnik faktu, że partner nam wybaczy skoro nas kocha jest wielkim błędem. W zdrowej relacji ludzie są zdolni do przeprosin i wybaczania. A przede wszystkim do przyznania się do tego, że nie mieli racji! Jesteśmy tylko ludźmi i targają nami emocje, przez co często zbyt pochopnie reagujemy. Jednak nadmierna upartość i duma to kiepscy doradcy w miłości.

2. Miłość jest ślepa

To zdecydowanie najgorszy z mitów. „Katuj, tratuj, ja przebaczę wszystko Ci jak bratu…” – taka postawa w związku jest wręcz niebezpieczna. Przymykanie oczu na wady ukochanej osoby, jak np. głośne mlaskanie przy posiłku to jedno, lecz usprawiedliwianie partnera, który nas rani lub poniża to drugie. To nie oznaka miłości, a raczej naiwności i masochizmu!

3. Przeciwieństwa się przyciągają

Ta zasada działa w przypadku magnesów, lecz niekoniecznie ludzi. Osoby, które za bardzo się od siebie różnią nie stworzą udanego związku. Bez wspólnych celów, wartości, planów – relacja nie będzie w stanie przetrwać. W sytuacji, kiedy partnerzy nie potrafią porozumieć się w sprawie tak ważnych kwestii jak – przyszłość, wartości moralne, rodzina itp. samo uczucie nie wystarczy. Ciągłe kłótnie, starcia i nieporozumienia – to nie brzmi jak związek osób, których połączyła miłość, a raczej jak relacja patologiczna.



4. Miłość to kwestia przeznaczenia

Nie ma nic bardziej banalnego! Wiara w to, że ktoś jest komuś pisany nie ułatwia odnalezienia odpowiedniego partnera. Jest bez wątpienia bardzo romantyczna, lecz niezbyt praktyczna. W filmach i książkach jest na porządku dziennym. W rzeczywistości jednak rzadko spotykamy taki oto scenariusz: podoba Ci się pewna osoba, nic z tym nie robisz, zapisujesz swój numer na jednej ze stron przypadkowej książki, pewnego dnia ta osoba natrafia na tę książkę. I ciach! Okazuje się, że byliście sobie pisani…

5. I żyli długo i szczęśliwie

Wszyscy znamy to typowe zakończenie bajek. Szkoda tylko, że zbyt często nie zastanawiamy się: a co naprawdę stałoby się z bohaterami, gdyby żyli w prawdziwym świecie? Z pewnością nie musieliby walczyć ze smokami, czy użerać się z czarownicami, ale… W rzeczywistości napotykamy na wiele przeszkód, z którymi niestety nie poradzimy sobie za pomocą różdżki, a bez starań obojga partnerów nic nie będzie trwało wiecznie!

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ