Młodość kryje się w oczach



Młody wygląd to nie tylko brak zmarszczek, ważne są także jędrność i kondycja skóry, wyraźny owal twarzy i promienne spojrzenie, a opadające, wiotkie powieki postarzają i nadają twarzy smutny i zmęczony wygląd. Dr Andrzej Krajewski, doświadczony chirurg plastyk opowiada jak odjąć sobie lat dzięki chirurgicznej korekcji powiek.

Coraz więcej kobiet i mężczyzn korzysta z usług gabinetów medycyny estetycznej. Popularne są wypełniacze, toksyna botulinowa, lasery napinające skórę. Czy takie zabiegi wystarczą, by przeciwdziałać oznakom starzenia się?

 

Dr Andrzej Krajewski: Z pewnością odpowiednia pielęgnacja domowa i zabiegi kosmetyczne, a także medycyna estetyczna pomagają dłużej zachować młody wygląd. W pewnym momencie jednak, aby uzyskać zadowalający efekt, trzeba sięgnąć po bardziej radykalne metody – tu z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna.

 

Kiedy najlepiej zdecydować się na te radykalniejsze metody?

Jest to z pewnością kwestia indywidualna. To, co decyduje o młodym wyglądzie, to nie tylko skóra bez zmarszczek, ale także owal twarzy i „otwarte” spojrzenie. Skóra powiek jest bardzo cienka i stosunkowo szybko widać tam ubytki włókien kolagenowych, przez co skóra wiotczeje, a powieka opada. Często zresztą tzw. opadające powieki są problemem także młodych osób. Rozwiązaniem jest chirurgiczna korekcja.

 

Na czym polega zabieg korekcji powiek?

Blepharoplastyka czyli zabieg korekcji powiek, który polega na usunięciu nadmiaru skóry z powieki górnej, dolnej lub obu naraz. W większości wypadków wszystko jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Efektem jest przywrócony młody, wypoczęty wygląd powiek, oko staje się bardziej otwarte, a cała twarz nabiera młodzieńczego, promiennego wyglądu.




Czy zabieg pozostawia ślady?

Cięcie skóry ma miejsce w mimicznej zmarszczce, dzięki czemu widoczność śladów po operacji jest zredukowana do minimum. Okres rekonwalescencji trwa od 1 do 2 tygodni. W tym czasie powieki mogą być opuchnięte, a oczy wrażliwe, np. na wiatr – pomagają zimne okłady i okulary przeciwsłoneczne. Plastyka powiek to stosunkowo prosty zabieg, po którym pacjent może szybko powrócić do normalnej aktywności i co ważne nie ma konieczności hospitalizacji. Z tego powodu, a także ze względu na wyraźne rezultaty, to jeden z popularniejszych sposobów na odjęcie sobie lat.

dr Andrzej Krajewski_Klinika

Dr n. med. Andrzej Krajewski,

specjalista w zakresie chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej, właściciel Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej w Kołobrzegu, ordynator Zachodniopomorskiego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Plastycznej, Konsultant Wojewódzki w zakresie chirurgii plastycznej i prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ