Dieta wątrobowa – zasady i lista produktów



Diety mają różne przeznaczenie. Niektóre stosuje się po to, aby zredukować masę ciała, inne natomiast po to, aby poprawić wyniki swoich badań i, co za tym idzie, poprawić stan swojego zdrowia. Na czym polega dieta wątrobowa? Kiedy zaleca się ją stosować? Jakie produkty można zjadać podczas jej stosowania? A jakich się nie zaleca? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Dieta wątrobowa – lista produktów i zasady

#Dieta wątrobowa to nic innego jak dieta, która sprawdza się doskonale wtedy, kiedy dana osoba cierpi na jedną z chorób wątroby. Prawidłowe i zróżnicowane żywienie odgrywa ogromną rolę, jeśli chodzi o leczenie, ale i profilaktykę chorób wątroby. Specjalista przygotowujący dieta wątrobowa jadłospis, musi ściśle przestrzegać tego, jakie produkty mogą być stosowane, a jakie wręcz przeciwne i należy ich po prostu unikać. Co więc jeść na diecie wątrobowej?

Dieta wątrobowa lista produktów: słodkie owoce i warzywa, produkty zbożowe oraz słodziki naturalne. Warto zauważyć, że warzywa powinny znaleźć się w każdym posiłku, ponieważ mają właściwości odtruwające oraz przeciwutleniające, co jest niezwykle cenne dla wątroby. Istotne więc w dieta wątrobowa produkty to: zielone warzywa liściaste, jęczmień, ciemne winogrona, jagody, maliny jeżyny, marchew, buraki itp. Dieta dla wątroby to również węglowodany złożone, które można znaleźć w amarantusie i kaszy jaglanej. Ważna jest także duża zawartość błonnika, który zawierają głównie warzywa i owoce. Dodatkowo warto dodawać do dań babkę płesznik czy jajowatą, które co ciekawe są zalecane również w diecie cukrzycowej, ponieważ odtruwają, ale i obniżają poziom cukru we krwi.

Dla kogo dieta dla wątroby?

Odpowiedni system żywienia a także dieta wątrobowa produkty odgrywają ogromną rolę, jeśli chodzi o proces zdrowienia, ale i zapobiegania powikłaniom w przypadku chorób wątroby. Do chorób, które wymagają przejścia na dieta wątrobowa jadłospis należą: WZW, marskość wątroby, stłuszczenie wątroby, przewlekłe zapalenie wątroby.




Dieta wątrobowa sklep

Nie ma jednak jednej i uniwersalnej diety dla wszystkich osób, które muszą przejść na dietę wątrobową. Gdy przygotowuje się jadłospis dieta wątrobowa, przede wszystkim bierze się pod uwagę chorobę, a także i stopień uszkodzenia narządu. Dieta ta musi być ułożona tak, by skutecznie usprawnić funkcjonowanie wątroby. W przypadku każdego sposoby żywienia, także takiego jak dieta wątrobowa, sklep w którym kupuje się produktu również nie jest bez znaczenia. Najlepiej odwiedzać sprawdzone miejsca i wyłącznie takie, które sprzedają zdrowe i ekologiczne produkty.

Co dokładnie powinien uwzględniać jadłospis dieta wątrobowa?

W przypadku diety wątrobowej ważne jest to, aby produkty wspierały pracę wątroby, nie szkodziły jej, a jednocześnie muszą dostarczyć organizmowi chorego wszelkie niezbędne witaminy oraz składniki mineralne. Ponadto nie mogą również powodować niedożywienia czy spadku masy ciała. Dieta ustalona przez specjalistę nie tylko zawiera konkretne informacje na temat potraw, jakie chory może spożywać, ale i na temat sposób w jaki należy przygotować dane posiłki.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ