Dieta wątrobowa – zasady i lista produktów



Diety mają różne przeznaczenie. Niektóre stosuje się po to, aby zredukować masę ciała, inne natomiast po to, aby poprawić wyniki swoich badań i, co za tym idzie, poprawić stan swojego zdrowia. Na czym polega dieta wątrobowa? Kiedy zaleca się ją stosować? Jakie produkty można zjadać podczas jej stosowania? A jakich się nie zaleca? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Dieta wątrobowa – lista produktów i zasady

#Dieta wątrobowa to nic innego jak dieta, która sprawdza się doskonale wtedy, kiedy dana osoba cierpi na jedną z chorób wątroby. Prawidłowe i zróżnicowane żywienie odgrywa ogromną rolę, jeśli chodzi o leczenie, ale i profilaktykę chorób wątroby. Specjalista przygotowujący dieta wątrobowa jadłospis, musi ściśle przestrzegać tego, jakie produkty mogą być stosowane, a jakie wręcz przeciwne i należy ich po prostu unikać. Co więc jeść na diecie wątrobowej?

Dieta wątrobowa lista produktów: słodkie owoce i warzywa, produkty zbożowe oraz słodziki naturalne. Warto zauważyć, że warzywa powinny znaleźć się w każdym posiłku, ponieważ mają właściwości odtruwające oraz przeciwutleniające, co jest niezwykle cenne dla wątroby. Istotne więc w dieta wątrobowa produkty to: zielone warzywa liściaste, jęczmień, ciemne winogrona, jagody, maliny jeżyny, marchew, buraki itp. Dieta dla wątroby to również węglowodany złożone, które można znaleźć w amarantusie i kaszy jaglanej. Ważna jest także duża zawartość błonnika, który zawierają głównie warzywa i owoce. Dodatkowo warto dodawać do dań babkę płesznik czy jajowatą, które co ciekawe są zalecane również w diecie cukrzycowej, ponieważ odtruwają, ale i obniżają poziom cukru we krwi.

Dla kogo dieta dla wątroby?

Odpowiedni system żywienia a także dieta wątrobowa produkty odgrywają ogromną rolę, jeśli chodzi o proces zdrowienia, ale i zapobiegania powikłaniom w przypadku chorób wątroby. Do chorób, które wymagają przejścia na dieta wątrobowa jadłospis należą: WZW, marskość wątroby, stłuszczenie wątroby, przewlekłe zapalenie wątroby.




Dieta wątrobowa sklep

Nie ma jednak jednej i uniwersalnej diety dla wszystkich osób, które muszą przejść na dietę wątrobową. Gdy przygotowuje się jadłospis dieta wątrobowa, przede wszystkim bierze się pod uwagę chorobę, a także i stopień uszkodzenia narządu. Dieta ta musi być ułożona tak, by skutecznie usprawnić funkcjonowanie wątroby. W przypadku każdego sposoby żywienia, także takiego jak dieta wątrobowa, sklep w którym kupuje się produktu również nie jest bez znaczenia. Najlepiej odwiedzać sprawdzone miejsca i wyłącznie takie, które sprzedają zdrowe i ekologiczne produkty.

Co dokładnie powinien uwzględniać jadłospis dieta wątrobowa?

W przypadku diety wątrobowej ważne jest to, aby produkty wspierały pracę wątroby, nie szkodziły jej, a jednocześnie muszą dostarczyć organizmowi chorego wszelkie niezbędne witaminy oraz składniki mineralne. Ponadto nie mogą również powodować niedożywienia czy spadku masy ciała. Dieta ustalona przez specjalistę nie tylko zawiera konkretne informacje na temat potraw, jakie chory może spożywać, ale i na temat sposób w jaki należy przygotować dane posiłki.

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ