Dieta wątrobowa – zasady i lista produktów



Diety mają różne przeznaczenie. Niektóre stosuje się po to, aby zredukować masę ciała, inne natomiast po to, aby poprawić wyniki swoich badań i, co za tym idzie, poprawić stan swojego zdrowia. Na czym polega dieta wątrobowa? Kiedy zaleca się ją stosować? Jakie produkty można zjadać podczas jej stosowania? A jakich się nie zaleca? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Dieta wątrobowa – lista produktów i zasady

#Dieta wątrobowa to nic innego jak dieta, która sprawdza się doskonale wtedy, kiedy dana osoba cierpi na jedną z chorób wątroby. Prawidłowe i zróżnicowane żywienie odgrywa ogromną rolę, jeśli chodzi o leczenie, ale i profilaktykę chorób wątroby. Specjalista przygotowujący dieta wątrobowa jadłospis, musi ściśle przestrzegać tego, jakie produkty mogą być stosowane, a jakie wręcz przeciwne i należy ich po prostu unikać. Co więc jeść na diecie wątrobowej?

Dieta wątrobowa lista produktów: słodkie owoce i warzywa, produkty zbożowe oraz słodziki naturalne. Warto zauważyć, że warzywa powinny znaleźć się w każdym posiłku, ponieważ mają właściwości odtruwające oraz przeciwutleniające, co jest niezwykle cenne dla wątroby. Istotne więc w dieta wątrobowa produkty to: zielone warzywa liściaste, jęczmień, ciemne winogrona, jagody, maliny jeżyny, marchew, buraki itp. Dieta dla wątroby to również węglowodany złożone, które można znaleźć w amarantusie i kaszy jaglanej. Ważna jest także duża zawartość błonnika, który zawierają głównie warzywa i owoce. Dodatkowo warto dodawać do dań babkę płesznik czy jajowatą, które co ciekawe są zalecane również w diecie cukrzycowej, ponieważ odtruwają, ale i obniżają poziom cukru we krwi.

Dla kogo dieta dla wątroby?

Odpowiedni system żywienia a także dieta wątrobowa produkty odgrywają ogromną rolę, jeśli chodzi o proces zdrowienia, ale i zapobiegania powikłaniom w przypadku chorób wątroby. Do chorób, które wymagają przejścia na dieta wątrobowa jadłospis należą: WZW, marskość wątroby, stłuszczenie wątroby, przewlekłe zapalenie wątroby.




Dieta wątrobowa sklep

Nie ma jednak jednej i uniwersalnej diety dla wszystkich osób, które muszą przejść na dietę wątrobową. Gdy przygotowuje się jadłospis dieta wątrobowa, przede wszystkim bierze się pod uwagę chorobę, a także i stopień uszkodzenia narządu. Dieta ta musi być ułożona tak, by skutecznie usprawnić funkcjonowanie wątroby. W przypadku każdego sposoby żywienia, także takiego jak dieta wątrobowa, sklep w którym kupuje się produktu również nie jest bez znaczenia. Najlepiej odwiedzać sprawdzone miejsca i wyłącznie takie, które sprzedają zdrowe i ekologiczne produkty.

Co dokładnie powinien uwzględniać jadłospis dieta wątrobowa?

W przypadku diety wątrobowej ważne jest to, aby produkty wspierały pracę wątroby, nie szkodziły jej, a jednocześnie muszą dostarczyć organizmowi chorego wszelkie niezbędne witaminy oraz składniki mineralne. Ponadto nie mogą również powodować niedożywienia czy spadku masy ciała. Dieta ustalona przez specjalistę nie tylko zawiera konkretne informacje na temat potraw, jakie chory może spożywać, ale i na temat sposób w jaki należy przygotować dane posiłki.

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ