Rządowe in vitro: kto może skorzystać i co dostanie?



Rządowe in vitro: kto może skorzystać i co dostanie?

Ruszają kwalifikacje par zabiegów in vitro finansowanych przez państwo. Kto może skorzystać z bezpłatnych zabiegów i na jaką pomoc możemy liczyć w ramach refundacji?

Kto skorzysta z pomocy?

W najbliższych 2 latach aż w 31 placówkach zajmujących się leczeniem niepłodności będzie można skorzystać z bezpłatnych zabiegów in vitro w ramach rządowego projektu dofinansowania leczenia. Ministerstwo Zdrowia właśnie podało listę klinik i szpitali objętych programem refundacyjnym. W sumie rząd na in vitro przeznaczył 170 miliony złotych. W większości klinik już trwają kwalifikacje do leczenia. Program rusza 1 lipca. Kto może skorzystać z programu?

– Z bezpłatnego in vitro mogą skorzystać pary mające zdiagnozowaną bezwzględną niepłodność lub, u których udokumentowane leczenie niepłodności w ostatnich 12 miesiącach nie przyniosło efektów.  Osoby zgłaszające się do programu muszą przedstawić pełną dokumentacje leczenia. Konieczne jest także przeprowadzenie serii badań m.in. badania AMH lub FSH u kobiety i badań nasienia u mężczyzn. Dla mężczyzn przystępujących do programu nie ma ograniczeń wiekowych. Dla kobiet górną granicą kwalifikacji jest 40 lat  – wyjaśnia dr n. med. Anna Bednarska Czerwińska z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach, które realizuje już po raz drugi rządowy projekt.

modanaurode.pl dr Anna Bednarska-Czerwińska fot. Gyncentrum

Medyczne wskazania do in vitro?

Istnieje także szereg medycznych czynników które mogą nas zakwalifikować do leczenia.  Z bezpłatnego in vitro mogą skorzystać kobiety, które cierpią na trwałe uszkodzenie jajowodów lub, u których nie ma możliwości operacyjnego usunięcia przyczyny bezpłodności.

Wskazaniami są także endometrioza oraz brak ciąży po co najmniej 6 cyklach farmakologicznej indukcji jajeczkowania. Kwalifikują się także kobiety, u których występuje niepłodność o niewyjaśnionej przyczynie tzw. niepłodność idiopatyczna.

dr n. med. Anna Bednarska Czerwińska

W przypadku mężczyzn podstawą kwalifikacji jest badanie nasienia. Z programu mogą skorzystać panowie, u których występuje zagęszczenie plemników poniżej 3 mln/ml (w przypadku niepłodności trwające dłużej niż 12 miesięcy) lub, u których występuje zagęszczenie 3-15 mln/ml nasienia, w przypadku niepłodności trwającej dłużej niż 24 miesiące. Z bezpłatnej pomocy mogą skorzystać także pacjenci z tzw. odroczoną płodnością. Są to osoby np. chorujące na nowotwory lub choroby zakaźne, u których chemio- lub radioterapia niesie w przyszłości ryzyko wystąpienia niepłodności.




Z programu nie mogą skorzystać kobiety, u których nie można wystymulować jajeczek oraz mężczyźni, u których nie można pobrać plemników, kobiety, u których występuje potencjalne ryzyko braku odpowiedniej reakcji na stymulację jajeczkowania oraz kobiety, u których ma miejsce nieodpowiednia reakcja na stymulację jajeczkowania. Z programu dyskwalifikują nawracające utraty ciąż w tym samym związku, wady miednicy uniemożliwiające donoszenie ciąży oraz brak macicy.

Co zyskujemy?

W ramach rządowej pomocy, każdej parze przysługują 3 cykle in vitro w oparciu o indywidualnie dobraną metodę. W ramach cykli tworzone może być maksymalnie 6 zarodków. O tym, jaka metoda zapłodnienia zostanie zastosowana decyduje lekarz, w oparciu o diagnostykę niepłodności kobiety i mężczyzny.

 – Metoda jest tak dobierana, aby zwiększyć szansę na zapłodnienie.  Jeśli o niepłodności decyduje czynnik męski zaleca się np. metodę IMSI. Polega ona na szczegółowej ocenie główki plemnika oraz wyborze do zapłodnienia najlepszej jakościowo komórki męskiej i żeńskiej. Metoda ta zwiększa szansę na uzyskanie prawidłowych zarodków, minimalizując ryzyko poronień – mówi dr Bednarska-Czerwińska.

-W przypadku, kiedy u partnera stwierdza się obniżone parametry nasienia, występowanie przeciwciał przeciwplemnikowych lub gdy wcześniej in vitro nie przyniosło efektów stosuje się metodę CSI . W sytuacji, kiedy parametry plemnikowe są dobre, lekarz może zalecić metodę  IVF, czyli klasyczne zapłodnienie poza organizmem kobiety. Program rządowy zakłada dziś  – wyjaśnia.

Państwo finansuje dziś całą część kliniczną i biotechnologiczną związaną z zapłodnieniem invitro. Co to oznacza w praktyce? – Pacjenci uzyskują nieodpłatny dostęp świadczeń in vitro, które obejmują m.in. kontrolowaną stymulację jajeczkowania i pobranie komórek jajkowych oraz nasienia, przygotowanie ich do zapłodnienia, tworzenie i hodowlę zarodków, przechowywanie i zapewnienie im pełnego bezpieczeństwa, a ostatecznie transfer do macicy. Korzystając z programu mamy także zapewnione bezpłatne badania laboratoryjne oraz badania dodatkowe zlecone przez lekarza – wyjaśnia specjalistka Gyncentrum.

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ