Owsiki u dziecka. Jak rozponac owsiki oraz jak leczyc owsiki?



Zakażenie owsikami jest dośc częstą inkecja u człowieka a zwłaszcza u małych dzieci. Owsiki to nic innego jak pasożyty które znajdują się w jelice grubym człowieka.

Owsiki to tak zwana choroba brudnych rąk. Do zarażenia owsikami dochodzi najczęściej drogą pokarmową (brudne dłonie, żywnośc która jest zanieczyszczona jajami pasożyta. Do zrażenie owsikami może tez dojśc

poprzez zanieczyszczoną bieliznę, zabawki czy też pościel.

Jak dochodzi do zakażenia owsikammi?

Do zakażenia owsikami dochodzi najczęściej gdzy dziecko drapie sie w okolicach odbytu, gdzie zagniezdżone są jaja owsików. Dziecko poprzez drapanie, przenosi pasożyty na inne przedmioty codziennego użytku, skąd póżniej trafiają do układu pokarmowego. W ten sposób dochodzi do cyklicznego zakażania się owsikami.

Zakażenie owsikami może przebiegac bezobjawowo, zależy to wszystko od intensywności (stopnia zakażenia).



Jak rozpoznac i jakie są objawy zakażenie owsikami?

Tak jak wspominaliśmy już wczesniej, zakażenie owsikami może przebiegac bezobjawowo. Jednak na ogól objawy sa bardzo charakterystyczne i nie sposób ich nie zauwazyc.

Jeśli nasze dziecko gorzej śpi, nie ma łaknienia, drapiesię w okolicach odbytu ( czasmi moga wystepowc ranki od drapania), gdzy nasze dziecko uskarża się na ból brzucha, niektóre dzieci mogą się moczyc w nocy. U dziewczynek przy zakażeniu owsikami, może tez dojśc do infekcji sromu i pochwy objawiające się pieczeniem oraz białymi upławami.

Jak leczyc owsiki?

Napewno nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Lekarz zapewne zleci badanie kału u dziecka w celu wykrycia jak owsików. Istnieja przypadki iż badanie na obecnośc owsików jest negatywne, jednak objawy na obecności owsików w organizmie są widoczne. badanie kału by diagnoza była w 100% pewna powinno się przeprowadzac przez kilka dni pod rząd.

Leki pomagajace zwalczyc owsiki dostepne są na receptę. leczenie jest krótkie, jednak trzeba je powtórzyc po upływie około dwoch tygodni.Ważną sprawa jest aby zgłosic zaistniałe zdarzenie, gdy nasze dziecko ma owsiki, w przedszkolu lub w żlobku, jesli uczęszcza tam. Poniewaz na ogół do zakażenia dochodzi w dużych skupiskach. Caałkowite leczenie musi objąc tez inne dzieci przebywające w tej samej grupie lub klasie (jesli jest to szkoła)

Takiemu leczeniu muszą też się poddac domownicy i wszyscy którzy mają stycznośc z maluchem, poniewaz tez moglo dojśc w ich przypadku do zakażenia owsikami.

Leczenie medykamentami, dobże jest wspomagac odpowiednią dietą, która zawiera duże ilości błonnika (warzywa,owoce,kasze), w okresie leczenia nie zaleca sie aby dziecko jadło czekoladę.

Przy całkowitym leczeniu owsików, oprócz przyjmowania medykamentów musimy także zadbac o:

Pamietajmy iz jaja owsików są bardzo lekkie i niewidoczne gołym okiem, moga one umosic się i opadac na przedmiotach codziennego użytku. Jaja owsików poza organizmem mogą życ prze okres około 3 tygodni. Dlatego pamietajmy o:

– musimy dokładnie odkurzyc wszystkie dywany, po odkurzeniu worek z odkurzacza zapakujmy w foliowa torbę i wyrzucmy, sam odkurzac  umyjmy dokładnie ciepłą wodą,

– Kurz z mebli i przedmiotów codziennego użytku wytrzyj mokra ścierką i tak samo jak w przypadku worka z odkurzacza wyrzuc ją,

– Pilnujmy dziecka aby po każdej wizycie w toalecie myło ręce,

– bieliznę i pościel musimy wyprac w gorącej temperaturze 90 C,

– obetnijmy naszemu dziecku, króciótko paznokcie poniewaz pod paznokciami przenoszą się łatwiej jaja owsików,

– umyc wszystkie zabawki dziecka, ciepłą wodą

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ