Owsiki u dziecka. Jak rozponac owsiki oraz jak leczyc owsiki?



Zakażenie owsikami jest dośc częstą inkecja u człowieka a zwłaszcza u małych dzieci. Owsiki to nic innego jak pasożyty które znajdują się w jelice grubym człowieka.

Owsiki to tak zwana choroba brudnych rąk. Do zarażenia owsikami dochodzi najczęściej drogą pokarmową (brudne dłonie, żywnośc która jest zanieczyszczona jajami pasożyta. Do zrażenie owsikami może tez dojśc

poprzez zanieczyszczoną bieliznę, zabawki czy też pościel.

Jak dochodzi do zakażenia owsikammi?

Do zakażenia owsikami dochodzi najczęściej gdzy dziecko drapie sie w okolicach odbytu, gdzie zagniezdżone są jaja owsików. Dziecko poprzez drapanie, przenosi pasożyty na inne przedmioty codziennego użytku, skąd póżniej trafiają do układu pokarmowego. W ten sposób dochodzi do cyklicznego zakażania się owsikami.

Zakażenie owsikami może przebiegac bezobjawowo, zależy to wszystko od intensywności (stopnia zakażenia).



Jak rozpoznac i jakie są objawy zakażenie owsikami?

Tak jak wspominaliśmy już wczesniej, zakażenie owsikami może przebiegac bezobjawowo. Jednak na ogól objawy sa bardzo charakterystyczne i nie sposób ich nie zauwazyc.

Jeśli nasze dziecko gorzej śpi, nie ma łaknienia, drapiesię w okolicach odbytu ( czasmi moga wystepowc ranki od drapania), gdzy nasze dziecko uskarża się na ból brzucha, niektóre dzieci mogą się moczyc w nocy. U dziewczynek przy zakażeniu owsikami, może tez dojśc do infekcji sromu i pochwy objawiające się pieczeniem oraz białymi upławami.

Jak leczyc owsiki?

Napewno nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Lekarz zapewne zleci badanie kału u dziecka w celu wykrycia jak owsików. Istnieja przypadki iż badanie na obecnośc owsików jest negatywne, jednak objawy na obecności owsików w organizmie są widoczne. badanie kału by diagnoza była w 100% pewna powinno się przeprowadzac przez kilka dni pod rząd.

Leki pomagajace zwalczyc owsiki dostepne są na receptę. leczenie jest krótkie, jednak trzeba je powtórzyc po upływie około dwoch tygodni.Ważną sprawa jest aby zgłosic zaistniałe zdarzenie, gdy nasze dziecko ma owsiki, w przedszkolu lub w żlobku, jesli uczęszcza tam. Poniewaz na ogół do zakażenia dochodzi w dużych skupiskach. Caałkowite leczenie musi objąc tez inne dzieci przebywające w tej samej grupie lub klasie (jesli jest to szkoła)

Takiemu leczeniu muszą też się poddac domownicy i wszyscy którzy mają stycznośc z maluchem, poniewaz tez moglo dojśc w ich przypadku do zakażenia owsikami.

Leczenie medykamentami, dobże jest wspomagac odpowiednią dietą, która zawiera duże ilości błonnika (warzywa,owoce,kasze), w okresie leczenia nie zaleca sie aby dziecko jadło czekoladę.

Przy całkowitym leczeniu owsików, oprócz przyjmowania medykamentów musimy także zadbac o:

Pamietajmy iz jaja owsików są bardzo lekkie i niewidoczne gołym okiem, moga one umosic się i opadac na przedmiotach codziennego użytku. Jaja owsików poza organizmem mogą życ prze okres około 3 tygodni. Dlatego pamietajmy o:

– musimy dokładnie odkurzyc wszystkie dywany, po odkurzeniu worek z odkurzacza zapakujmy w foliowa torbę i wyrzucmy, sam odkurzac  umyjmy dokładnie ciepłą wodą,

– Kurz z mebli i przedmiotów codziennego użytku wytrzyj mokra ścierką i tak samo jak w przypadku worka z odkurzacza wyrzuc ją,

– Pilnujmy dziecka aby po każdej wizycie w toalecie myło ręce,

– bieliznę i pościel musimy wyprac w gorącej temperaturze 90 C,

– obetnijmy naszemu dziecku, króciótko paznokcie poniewaz pod paznokciami przenoszą się łatwiej jaja owsików,

– umyc wszystkie zabawki dziecka, ciepłą wodą

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ