Co zrobić by zapobiec poronieniu?



NIestety bardzo często poronieniem kończy się około 20% rozpoznanych ciąż, a prawdopodobnie nawet trzy czwarte zapłodnionych komórek jajowych jest roniona przez organizm na wczesnym etapie ciąży. Do około 98% przypadków poronienia dochodzi w pierwszych 13 tygodniach ciąży.

Co może spowodować poronienie?

Choć lekarze nie są w stanie wskażać jednoznacznie przyczyny większości wczesnych poronień, to jednak można założyć że zwykle dochodzni do poronienia, jeśli płód pod jakimś względem nie rozwija się prawidłowo. Przypuszczalnie przyczyną  przynajmniej połowy poronień w pierwszym trymestrze ciąży są nieprwaidłowości chromosomowe, które sprawiają że dziecko nie może normalnie się rozwijać.

Późniejsze poronienia , po 20 tygodniu ciąży, bywają skutkiem infekcji lub nieprawidłowości w budowie szyjki macicy lub łożyska. Czasami tez przyczyną poronienia jest słana szyjka macicy, która nie jest w stanie zamknąć macicy do chwili, gdy płód może przyjść na świat.

Jakie są objawy poronienia?

Najbardziej oczywistymi objawami poronienia są bóle przypominające dolegliwości miesiączkowe oraz obfite krwawienie, a którym mogą być widoczne skrzepy krwi.

zdarza się jednak, że poronienie jest całkowicie niezauważalne, szczególnie na początku ciąży. Wiele kobiet myli poronienie z opóźnioną miesiączką. Dużo poronień zostaje rozpoznanych dopiero , wtedy gdy lekarz lub położna nie mogą wykryć bicia serca dziecka.Mamy wtedy do czynienia z sytuacją znaną jako “poronienie zatrzymane” , kiedy płód zamiera, lecz nie jest roniony. Plamienie często pojawia się na wczesnym etapie ciąży i nie musi się wiązać z problemem natury medycznej, lepiej jednak w takim przypadku powiadomić lekarza i powiedzić mu o plamieniu i krwawieniu.



Co można zrobić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia poronienia?

Zmiejszyć ryzyko poronienia można jeśli np. rzucisz palenie papierosów oraz ograniczysz spożywanie kofeiny i alkoholu. Kobietom, które już wcześniej poroniły, zaleca się jak najwięcej wypoczynku w pierwszych miesiącach ciąży. Jednak nie ma jednoznacnych dowodów by mogło to cokolwiek zmienić. Czasem też zaleca  się powstrzymywanie przed seksem do czasu aż ciąża się ustabilizuje.

Jeśli wiesz że masz osłabioną szyjkę macicy, ponieważ już wcześniej z tego powodu straciłaś ciąże, prawdopodobnie zalecone zostanie ci założenie szwu okrężnego na część pochwową szyjki.

Czy poronienie może negatywnie wpłynąć na płodność?

Nie. Poronienie nie oznacza problemów z zajściem w ciąże. Jeśli lekarz nie stwierdzi inaczej, twoja kolejna ciążą może być jak najbardziej prawidłowa.

Badania wskazują że 50-75% kobiet, które dwa lub trzy razy poroniły, rodzi zdrowe dzieci bez uciekania się do pomocy medycznej, Prawdopodobieństwo wystąpienia drugiego poronienia nie jest większe w porównianiu z pierwszym poronieniem, a prawdopodobieństwo trzeciego poronienia, tylko nieco większe niż drugiego.

Czynniki zwiększające możliwość poronienia:

palenie papierosów, wypijanie dziennie 3 – 4 filiżanki kawy, wcześniejsze poronienia, masz mieśniaki,  masz toczeń, chorujesz na cukrzycę, chorobę nerek bądź tarczycy,  w e wczesnym okresie ciąży przechodzisz infekcję np. różyczka, listerioza lub zakażenie bakteriami Chlamydia, masz więcej niż 30 lat.

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ