Jak zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciąże?



Relaks i regularne współżycie to najlepsze sposoby na poczęcie dziecka. Jeśli jednak już dość długo staracie się wraz z partnerem o dziecko, powinniście pamiętć o tym by odbywać stosunki w czasie, gdy twój organizm przechodzi owulację.

Co to jest owulacja?

Z owulacją mamy do czynienia wtedy, gdy jedna lub więcej komórek jajowych zostaje uwolnionych przez jeden z jajników. Jest to najbardziej płodny okres w całym cyklu menstruacyjnym. Każego miesiąca w jajnikach dojrzewa 15 do 20 komórek jajowych. Największa z nich zostaje wydalona na powierzchnię jajnika i przechodzi do jajowodu. Zwykle od przypadku zależy, który jajnik wydali komórkę jajową, owulacja bowiem nie występuje raz w jednym a raz w drugim jajniku.

Kiedy powinien odbyć się stosunek, jeśli chce się zajść w ciąże?

Okres płodny trwa tylko kilka dni w miesiącu około 14 dnia przy 28 dniowym cyklu. Uwolniona podczas owulacji komórka jajowa żyje tylko 24 godziny. Ale ponieważ plemniki żyją okoł 72 godzin, zapłodnienia może dojść nawet gdy stosunek nastąpił 2-3 dni przed jajeczkowaniem.

Podczas stosunku nie myśl jednak o terminach, gdyż przez to seks stanie się ciężkim obowiązkiem, który należy spełnić. NIestety osoby, które bezskutecznie starają się o dziecko, zaczynają często kojarzyć stosunki z doświadczonymi trudnościami z zajściem w ciąże przez partnerkę. Natomiast jeśli odbywa się stosunek regularnie co dwa, trzy dni, bez zaglądania do kalendarzyka nasienie będzie w odpowiednim miejscu podczas owulacji.

Większość par starających się o dziecko doczeka się ciąży w ciągu roku. Jeśli po roku starań wysiłki nadal nic nie przynoszą czyli upragnionej ciąży, należy sprawdzić, czy istnieje jakaś medyczna przeszkoda.

Jak poznać, kiedy przypada najbardziej płodny dzień?

W trakcie cyklu menstruacyjnego śluz wydzielany przez szyjkę macicy z każdym dniem zwiększa objętość oraz zmienia konsystencję, co odzwierciedla większy poziom estrogenów w organizmie. Gdy śluz jest przejrzysty, śliski oraz rozciągliwy – przez wiele kobiet porównywany do surowego białka jajka – masz dni płodne.



Śluz ten ma za zadanie chronić plemniki oraz pomóc plemnikom szybko przechodzić przez macicę do jajowodów. Około 20% kobiet wyczuwa aktywność jajników, a uczucie może przybierać postać od niewielkiej dolegliwości po silny ból. Niektóre kobiety okreslają to doznanie jako “jednostronny ból w podbrzusz”. Ból ten nazywa się z niemieckiego mittelschmerz może trwać od kilku minut do kilku godzin.

Jeśli raz w miesiącu odczuwasz specyficzny, podobny ból w tym samym miejscu i w tym samy mniej więcej czasie, sprawdź jak wygląda śluz szyjkowy. Dla wielu kobiet ból owulacyjny jest przydatną wskazówką.

Czy zmiana temperatury ciała sygnalizuje owulację?

Przez rozpoczęciem jajeczkowania temperatura ciała wzrasta od 0,5 do 1,6 stopnia. NIe sposób tego odczuć, ale można użyć termometru do pomiaru podstawowej porannej ciepłoty ciała. Wzrost temperatury spowodowany jest tym, że uwolnienie komórki jajowej stymuluje wytwarzanie progesteronu, hormonu podwyższającego ciepłotę ciała. Zatem jesteś najbardziej płodna na dwa, trzy dni przed wzrostem temperatury.

Na jakiej zasadzie działą zestaw do określania dni płodnych?

Dziaałąnie takiego zestawu polega na wykrywaniu gwałtownego wzrostu hormonu luteinizującego LH tuż przed owulacją. Za jego pomocą można przewidzieć kiedy dojdzie do jajeczkowania, na 24 lub 36 godzin wcześniej.

Niestety działanie tych zestawów nie jest wolne od błędu, ponieważ silniejszemu wydzielaniu LH może towaryszyć uwolnienie komórki jajowej lub nie. Co więcej, czasem fałszywy wzrost wydzielania LH następuje przed właściwym. Należy bardzo dokładnie przestrzegać instrukcji załączonej do zestawu. Jeśli masz 28 dniowy cykl menstruacyjny, zacznij posługiwać się testem w 11 dniu i używaj go przez 6 dni lub zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku dłuższego cyklu na przykład 35 dniowego, rozpocznij badanie w 14 dniu i kontynuuj prze 9 dni.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ