8 miesiąc ciąży trwa od 32 do 36 tygodnia ciąży.



W ósmym miesiącu ciąży nasze dziecko bardzo przybiera na wadze. Zaokrąglają się jego kształty. Ma już właśny rytm snu i czuwania, nie musi pokrywać się z rytmem przyszłej mamy. Gdy przyszła mama się porusza dziecko spokojnie zasypia, gdy przyszła mama udaje się na spoczynek dziecko budzi się i gwałtownie protestuje. Gdy dziecko śpi przyjmuje swoją ulubioną pozycję (większość dzieci kuli ręce i nogi przyciskając je do ciała.

Rozwój dziecka:

Na tym etapie ciąży wykształtowała się już buzia dziecka, jest dokładnie taka jaką zobaczymy w dniu narodzin naszego dziecka. Paznokcie “maleństwa” rosną tak szybko, że często wystają już ponad opuszki palców. Przy ruchliwości dziecka i dość ograniczonej przestrzeni jaka panującej w macicy nietrudno o zadrapania, co po porodzie nieraz widać na buzi malucha.

Włosy na główce dziecka są już grubsze i ciemniejsze. Meszek płodowy juz zanikł i teraz całe ciało pokryte jest jedynie ochronna mazią płodową.

Ilość płynu owodniowego, w którym pływa dziecko, jest w tym okresie największa. Wynosi ok. 1-1,5 litra. Dziecko połyka bardzo dużo tej cieczy, od 500-750 mililitrów na dobę co daje 1/3 własnej masy ciała. Dla porównania możemy przełożyć na dorosłego człowieka co dałoby wypijanie około 20 litrów napojów dziennie. Skoro malec pije tak dużo i z takim upodobaniem, czynność ta musi mieć szczególne znaczenie dla jego rozwoju. I rzeczywiście tak jest. Składniki płynu owodniowego przechodząc przez żołądek i jelita przyśpieszają rozwój układu pokarmowego i udoskonalenie funkcji trawiennych dziecka.

Przepływanie płynu owodniowego przez płuca dziecka sprawia, że na powierzchni pęcherzyków osadza się surfaktant. Sprawia on, że płuca naszego dziecka dojrzewają do pełnienia swoich funkcji po narodzeniu. Wraz z połykanym płynem owodniowym otrzymuje wiele wartościowych i wysokokalorycznych substancji odżywczych – głównie białka i cukrów. Smak płynu owodniowego i jego zapach zmienia się w zależności od pokarmu jaki spożywa przyszła mama.. Nasze dziecko to czuje, ponieważ bardzo lubi słodki smak, czego efektem jest  energiczniejsze połykanie płynu owodniowego.

Zmiany jakie zachodzą w twoim organizmie w 8 miesiącu ciąży:

Brzuch przyszłej mamy siągnął już spore rozmiary. Może powodować zaburzenia równowagi i utrudniać swobodne poruszanie, dlatego trzeba uważać zwłaszcza na schodach i krawężnikach. Przyszła mama musi pamiętać o wygodnym obuwiu, najlepiej na płaskim lub niewysokim obcasie. W 8 miesiącu ciąży tygodniach ciąży nogi mogą być obrzęknięte i przy zakupie butów trzeba przymierzać o numer większe.

Dziecko waży 1300-1500 g, ma 39-40 cm długości. W tym okresie zaczyna kształtować się podskórna tkanka tłuszczowa. Jest ona niezbędna dla utrzymania prawidłowej temperatury ciała, będzie źródłem energii przez kilka pierwszych dni życia naszego nowonarodzonego dziecka..

modanaurode.pl  -  macierzynstwo, ciaza miesiac po miesiacu



Na skótek napiętej skóry na brzuchu, może doskwierać nam uporczywy świąd, dlatego najlepiej wcierać każdego wieczoru po kąpieli balsam nawilżający do ciała lub stosować inne preparaty zawierające mentol, który łagodzi świąd.

Świąd nie jest groźny, ani dla mamy, ani dla dziecka, jednakże należy  zgłosić go lekarzowi. W momencie gdy świąd skóry nie ustępuje pod wpływem drapania, może wtedy być objawem cholestazy tzn. zastoju żółci. Stan ten spowodowany jest podwyższeniem poziomu kwasów żółciowych we krwi. Świadczy to o zaburzeniu funkcji wątroby i zdarza się u kobiet w drugiej połowie ciąży. Przyczyną cholestazy jest wzrost hormonów ciążowych. W tym przypadku konieczna jest abyśmy były pod stałą kontrolą lekarza, a nawet w niektórych przypadkach hospitalizacja.

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ