8 miesiąc ciąży trwa od 32 do 36 tygodnia ciąży.



W ósmym miesiącu ciąży nasze dziecko bardzo przybiera na wadze. Zaokrąglają się jego kształty. Ma już właśny rytm snu i czuwania, nie musi pokrywać się z rytmem przyszłej mamy. Gdy przyszła mama się porusza dziecko spokojnie zasypia, gdy przyszła mama udaje się na spoczynek dziecko budzi się i gwałtownie protestuje. Gdy dziecko śpi przyjmuje swoją ulubioną pozycję (większość dzieci kuli ręce i nogi przyciskając je do ciała.

Rozwój dziecka:

Na tym etapie ciąży wykształtowała się już buzia dziecka, jest dokładnie taka jaką zobaczymy w dniu narodzin naszego dziecka. Paznokcie “maleństwa” rosną tak szybko, że często wystają już ponad opuszki palców. Przy ruchliwości dziecka i dość ograniczonej przestrzeni jaka panującej w macicy nietrudno o zadrapania, co po porodzie nieraz widać na buzi malucha.

Włosy na główce dziecka są już grubsze i ciemniejsze. Meszek płodowy juz zanikł i teraz całe ciało pokryte jest jedynie ochronna mazią płodową.

Ilość płynu owodniowego, w którym pływa dziecko, jest w tym okresie największa. Wynosi ok. 1-1,5 litra. Dziecko połyka bardzo dużo tej cieczy, od 500-750 mililitrów na dobę co daje 1/3 własnej masy ciała. Dla porównania możemy przełożyć na dorosłego człowieka co dałoby wypijanie około 20 litrów napojów dziennie. Skoro malec pije tak dużo i z takim upodobaniem, czynność ta musi mieć szczególne znaczenie dla jego rozwoju. I rzeczywiście tak jest. Składniki płynu owodniowego przechodząc przez żołądek i jelita przyśpieszają rozwój układu pokarmowego i udoskonalenie funkcji trawiennych dziecka.

Przepływanie płynu owodniowego przez płuca dziecka sprawia, że na powierzchni pęcherzyków osadza się surfaktant. Sprawia on, że płuca naszego dziecka dojrzewają do pełnienia swoich funkcji po narodzeniu. Wraz z połykanym płynem owodniowym otrzymuje wiele wartościowych i wysokokalorycznych substancji odżywczych – głównie białka i cukrów. Smak płynu owodniowego i jego zapach zmienia się w zależności od pokarmu jaki spożywa przyszła mama.. Nasze dziecko to czuje, ponieważ bardzo lubi słodki smak, czego efektem jest  energiczniejsze połykanie płynu owodniowego.

Zmiany jakie zachodzą w twoim organizmie w 8 miesiącu ciąży:

Brzuch przyszłej mamy siągnął już spore rozmiary. Może powodować zaburzenia równowagi i utrudniać swobodne poruszanie, dlatego trzeba uważać zwłaszcza na schodach i krawężnikach. Przyszła mama musi pamiętać o wygodnym obuwiu, najlepiej na płaskim lub niewysokim obcasie. W 8 miesiącu ciąży tygodniach ciąży nogi mogą być obrzęknięte i przy zakupie butów trzeba przymierzać o numer większe.

Dziecko waży 1300-1500 g, ma 39-40 cm długości. W tym okresie zaczyna kształtować się podskórna tkanka tłuszczowa. Jest ona niezbędna dla utrzymania prawidłowej temperatury ciała, będzie źródłem energii przez kilka pierwszych dni życia naszego nowonarodzonego dziecka..

modanaurode.pl  -  macierzynstwo, ciaza miesiac po miesiacu



Na skótek napiętej skóry na brzuchu, może doskwierać nam uporczywy świąd, dlatego najlepiej wcierać każdego wieczoru po kąpieli balsam nawilżający do ciała lub stosować inne preparaty zawierające mentol, który łagodzi świąd.

Świąd nie jest groźny, ani dla mamy, ani dla dziecka, jednakże należy  zgłosić go lekarzowi. W momencie gdy świąd skóry nie ustępuje pod wpływem drapania, może wtedy być objawem cholestazy tzn. zastoju żółci. Stan ten spowodowany jest podwyższeniem poziomu kwasów żółciowych we krwi. Świadczy to o zaburzeniu funkcji wątroby i zdarza się u kobiet w drugiej połowie ciąży. Przyczyną cholestazy jest wzrost hormonów ciążowych. W tym przypadku konieczna jest abyśmy były pod stałą kontrolą lekarza, a nawet w niektórych przypadkach hospitalizacja.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ