7 miesiąc ciąży trwa od 27 do 31 tygodnia ciąży.



Pod koniec tego miesiąca długość dziecka od ciemienia do stóp wynosi 35-40cm, natomiast od ciemienia do miednicy 24-27cm, a jego waga wynosi pomiędzy 900-1300g. Rozwój dziecka w łonie matki jest już prawie zakończony. Dziecko musi już tylko rosnąć i udoskonalać funkcje organizmu. Gdyby teraz przyszło na świat, miałoby przy dzisiejszym stanie medycyny , duże szanse na przezycie. Poprzez deliktaną skórę prześwitują naczynia krwionośne. Zamykają się połączenia nerwowe, dzięki czemu ruchy dziecka, staja się bardziej celowe.

Ciało przyszłej mamy:

Przyszła mama ma na tym etapie sporo trosk. Czuje się  się coraz większa i cięższa więc zaczyna zastanawiać się, czy nie za dużo tych kilogramów przybyło?. Normy przybierania na wadze podczas ciąży jest dość szeroki: prawidłowy przyrost wagi w czasie ciąży wynosi od 10 do 16 kg. Najbardziej optymalniue wskazuje się iż jest to ok. 12 kg. Jeśli przed ciążą przyszła mama była bardzo szczupła, może przytyć więcej. Gdy natomiast wcześniej miałaś pełniejsze kształty, twój przyrost wagi podczas ciąży będzie mniejszy. W pierwszych 3 miesiącach ciąży  przybędzie ci około 2 kg, w kolejnych miesiącach około 400-450 gramów tygodniowo.

Dieta przyszłęj mamy:

Najbardziej błędnym myśleniem przyszłych mam jest teoria iż w czasie ciąży trzeba jeść za dwoje, nic bardziej mylnego. Twoje zapotrzebowanie energetyczne zwiększyło się zaledwie o 300 kalorii dziennie, czyli mniej więcej tyle co jeden pączek.  Ważne jest natomiast to, co jesz. W twojej diecie szczególnie cenne są: ziarna zbóż, tego typu produkty z pełnego ziarna dostarczają ci potrzebnej energii oraz błonnika, który zapobiega zaparciom; świeże owoce i warzywa to najlepsze źródło witamin i minerałów jakie dostarczasz swojemu dziecku i sobie.

Do swojej diety dołącz: brokuły, szpinak, kiwi, jabłka; białko,  które jest odpowiedzialne za wzrost płodu i jego rozwój. Wybieraj białko o małej zawartości tłuszczu takie jak: pierś z kurczaka, ryby albo białko roślinne, mleko i jego przetwory są źródłem wapnia potrzebnego do prawidłowego rozwoju kości i systemu nerwowego Twojego dziecka.

Dolegliwości jakie towarzyszą przyszłęj mamie w 7 miesiącu ciąży:

Kręgosłup przyszłej mamy  musi dźwigać teraz coraz większy ciężar, nic więc dziwnego, że często możesz odczuwać bóle pleców. Ciałoprzygotowuje się do porodu: stawy biodrowe rozluźniają się, i to też sprzyja bólom krzyża. Jak temu zaradzić?  Ciepły prysznic lub ogrzewanie bolących miejsc termoforem;masaż kręgosłupa będzie idealnym rozwiązaniem.

modanaurode.pl  -  macierzynstwo, ciaza miesiac po miesiacu

Pamiętaj aby unikać: długiego stania,  w tej pozycji twój kręgosłup jest najbardziej obciążony; unikaj też siedzenia bez ruchu, staraj się nie siedźieć dłużej niż dwie godziny, wybieraj zawsze krzesło z oparciem oraz poręczami, podkładaj sobie pod plecy małą poduszeczkę, pamiętaj aby nie chodzić na wysokim obcasie,   najlepsze dla przyszłej mamy są obcasy około 5 cm; uważaj aby nie wyciągać gwałtownie  ramion, unikaj też nagłego podnoszenia ciężkich przedmiotów.



Zmiany jakie zachodzą u dziecka w 7 miesiącu ciąży:

Zastanawiasz się jakie cechy będzie miało twoje dziecko??? Czy twoje dziecko będzie spokojne, nadpobudliwe, kreatywne? A może będzie duszą towarzystwa? Czy będzie miało zdolności humanistyczey czy może bardziej umysł ścisły?? Rozwój mózgu idzie w parze z rozwojem osobowości.

Większość cech charakteru ujawni się długo po narodzinach. Ale już teraz możesz zauważyć pewne prawidłowości. Czy twoje dziecko wykazuje się nadmierną ruchliwością  czy też przez większość dnia odpoczywa?

7 miesiąc ciąży to jeden z najważniejszych etapów rozwoju twojego dziecka. Dlatego każdego dnia pamiętaj o tym aby swojemu dziecku dostarczać witamin i wszystkich wartości odżywczych jakich mu potrzeba właśnie na tym etapie rozwoju.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ