5 miesiąc ciąży trwa od 19 do 22 tygodnia ciąży.



Pod koniec tego miesiąca ciąża przekracza półmetek. Na narodzone dziecko prowadzi już ożywione życie: dziecko kopie juz nóżkami i “wywija koziołki” w swoich błonach płodowych. Dziecku sprawia radość nie tylko zabawa pępowiną, ale także ssanie kciuka. Mniej więcej w tych tygodniach ruchy dziecka stają się tak silne, że przyszła mama może poczuć swoje dziecko.

Rozwój dziecka:

Płód połyka teraz więcej wód płodowych, pije około 400 ml dziennie. Z moczem wydala część płynu, lecz wody płodowe nie są przez to jednak zanieczyszczone. Kobieta może wyczyć macicę powyżej spojenia łonowego, a jej ciało zaokrąkla się. W tym momencie nie można już nie zauważyć ciąży.

Długość ciemieniowo-stópkowa płodu wynosi ok. 25 cm, długość 15-19cm, waga 250-450g, wymiar dwuciemieniowy 39-49cm.

Twoje dziecko ma zamknięte powieki, ale potrafi już poruszać gałkami ocznymi.

Na klatce piersiowej dziecka pojawiają się brodawki sutkowe. Jego gruczoły łojowe zaczynają wydzielać tzw. maź płodową – jest ona biaława i tłusta.
U chłopców jądra zaczynają zstępować do moszny. Kończyny dziecka stają się coraz dłuższe i sprawniejsze. Maluch bez problemu fika koziołki i kopie.
Dziecko ma już rozwinięte zmysły smaku, słuchu, powonienia, wzroku i dotyku.

W jelitach dziecka zaczyna gromadzić się smółka, czyli pierwsze odchody.

modanaurode.pl  -  macierzynstwo, ciaza miesiac po miesiacu



  • Co w tym okresie dzieje się z Tobą?:

    W tym okresie na skutek zwiększenia masy ciała pocisz się szybciej niż zwykle.

    Z piersi od czasu do czasu sączy się siara (pierwsze pożywienie Twojego dziecka), a gruczoły Mongomery’ego, które znajdują się na otoczkach brodawek sutkowych, zaczynają produkować substancję nawilżającą. Będzie ona chroniła sutki w czasie karmienia piersią. Zmienia się zabarwienie Twojej skóry. Znamiona, otoczki brodawek sutkowych i piegi ciemnieją, a na brzuchu pojawia się charakterystyczna brązowa linia – biegnie ona od spojenia łonowego ku górze.
    Szczyt macicy znajduje się w okolicy pępka. Możesz mieć kurcze nóg (najczęściej w nocy), obrzęki kostek, krwawienia z dziąseł i nosa. Świetnie wyglądasz. Masz lśniące i gęste włosy oraz mocne, zdrowe paznokcie – to zasługa wzmożonego tempa przemiany materii i działania hormonów.
    Silniej niż zwykle odczuwasz popęd płciowy i łatwiej osiągasz orgazm. W tym okresie rychy dziecka są już bardzo dobrze odczuwalne przez ciebie. Jest to bardzo szczęśliwy przyszłej mamy.

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ