Ciąć czy zapuszczać?



Jakie jest największe marzenie małej dziewczynki, gdy patrzy w lustro? Włosy długie do pasa. Wiele z nas z upływem lat nie rezygnuje z tego pragnienia, mimo że włosy nie są w najlepszej kondycji. Jak po wielu fryzjerskich eksperymentach, niekoniecznie udanych, zapuścić włosy i czy każda kobieta powinna to robić, wyjaśnia Oskar Bachoń, hair & make-up designer.

 

Ciąć!

 Nie każde włosy nadają się do zapuszczania do maksymalnej długości – wyjaśnia Oskar Bachoń. Po pierwsze każda kobieta ma inne włosy, czy to z powodu genów czy z powodu sposobu obchodzenia się z nimi na co dzień. Jeśli włosy są kruche, delikatne, wrażliwe, będą słabo rosły i nie będą ozdobą kobiety, a jej wiecznym utrapieniem.  Po drugie, nie każda pani dobrze wygląda z długimi włosami. To zależy od kształtu twarzy, jej temperamentu, trybu życia. Zapuszczanie na siłę, bo taka jest moda albo chcesz być bardziej kobieca nie ma sensu, jeśli będziesz źle się czuć i wyglądać. Noś wygodną fryzurę, w której się sobie podobasz.

Zapuszczać!

Pierwszym krokiem w zapuszczaniu włosów bywa… ostre cięcie. Jest ono konieczne, jeśli włosy są zniszczone trwałą czy źle przeprowadzoną koloryzacją. Kolejnym krokiem w takim przypadku jest intensywna regeneracja na całej długości włosa. – Im jest dłuższy, tym więcej pielęgnacji wymaga – zaznacza stylista. – Rdzeń odżywiany jest od cebulki, ale dalej mamy martwą zrogowaciałą część, której pielęgnacja jest bardzo wymagająca. Włosy długie, o które się nie dba, po prostu wypadają.



Troskliwa pielęgnacja

Oskar Bachoń wyjaśnia w kilku prostych krokach, jak dbać o włosy, by rosły długie i zdrowe:

  • 1. Zacznij od wizyty u fryzjera. On najlepiej doradzi, jak i z jaką częstotliwością podcinać włosy. Jedna klientka skraca końcówki co 3 miesiące o 1 centymetr, a inna co miesiąc o 5 mm.
  • 2. Wybierz odpowiednie preparaty przyspieszające wzrost włosów. Są skuteczne, jeśli są dopasowane do rodzaju Twoich włosów.
  • 3. Do pielęgnacji stosuj lekkie odżywki i olejek arganowy, który wygładzi końce. Rzadziej używaj ciężkich oleistych kosmetyków, które męczą włos.
  • 4. Jeśli farbujesz włosy, wybieraj delikatne, neutralne koloryzacje. Ostre rozjaśnienie wysuszy je i opóźni ich wzrost.
  • 5. Ostrożnie z suszarką! Susz włosy chłodnym powietrzem. I nie chodź spać z mokrą głową, bo włosy będą zaparzały się od poduszki i kruszyły.
  • 6. Jeśli prostownica – to zawsze w duecie ze środkami chroniącymi strukturę włosa przed skutkami działania wysokiej temperatury.
  • 7. Używaj szczotki z naturalnego włosia.
  • 8. Modeluj  na szczotce, która zamyka łuski włosa, wygładza go i rozprowadza sebum od skóry głowy równomiernie na całą jego długość.
  • 9. Jedz zdrowo – odpowiednia ilość witamin i mikroelementów w Twoim organizmie będzie widoczna na zewnątrz dzięki zdrowej skórze i lśniącym włosom.

Informacje o ekspercie:

OSKAR BACHOŃ

Żeby przekonać się, jak barwną jest postacią, wystarczy na niego spojrzeć. Ale to wcale nie wygląd, a wyjątkowy charakter najbardziej wyróżnia Oskara Bachonia spośród znanych stylistów fryzur i wizażystów w Polsce. Szczery do bólu, rubasznie dowcipny, piekielnie zdolny i diabelsko inteligentny, mistrzowsko balansuje na granicy pruderii, komentując aktualne zjawiska i trendy we fryzjerstwie i makijażu.

Oskar Bachoń to człowiek instytucja. Jak sam o sobie mówi – profesjonalista i artysta. Jego rad w kwestiach wizerunku słucha wierne grono klientek w Krakowie (na strzyżenie u Bachonia trzeba czekać miesiącami). Prowadzi blog (www.oskarbachon.pl/blog), dzieli się także swoją wiedzą jako ekspert w mediach. I chwała mu za to. Ktoś powiedziałaby – Bachoń spadł nam z nieba. Owszem. Ale to bynajmniej nie aniołek.

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ