Miej oko na malucha



Dziecko często mruży oczy, przechyla główkę by lepiej widzieć, a może co rusz pociera powieki? To mogą być sygnały, że maluszek ma problemy ze wzrokiem. Samodzielne rozpoznanie przez rodziców kłopotów może być niezwykle trudne. Objawy wielu chorób oczu u dzieci są rozpoznane dopiero w czasie badania wzroku u okulisty.

Obecnie nawet u niemowlaków możliwe jest wykonywanie badań pozwalających wykryć i leczyć choroby oczu. W Polsce profilaktyczne badania wzroku u małych dzieci nie są jednak ani obowiązkowe, ani powszechne. To od rodziców zależy, czy ich pociecha trafi do okulisty. Tymczasem pierwsza wizyta u specjalisty powinna mieć miejsce w ciągu pół roku od narodzin dziecka.

Pierwsza wizyta u okulisty

Obecnie każdy „mały” pacjent znajduje się pod opieką pediatry, który podczas badań kontroluje także wzrok dziecka. Można zapytać więc, po co wizyta u okulisty? Badanie wzroku u dziecka, z którymi kontakt słowny jest jeszcze niemożliwy sprawia wiele problemów. Dlatego warto wybrać się do okulisty na specjalne badania.

By wykonać lekarz podaje maluchowi krople „porażające” akomodację oka. Choć brzmi groźnie, samo badanie jest bezbolesne i nie ma negatywnego wpływu na wzrok dziecka.  A daje możliwość zarówno zdiagnozowania wady wzroku, jak i zbadania tylnego odcinka gałki ocznej.

Pozwala także wykluczyć tak poważne schorzenia jak np. nowotwory oka. Każde wcześnie wykryte schorzenie pozwala na natychmiastowe podjęcie leczenia, co zwiększa szansę na późniejsze prawidłowe widzenie.

 



Regularne badania wzroku

Bardzo istotne jest by takie wizyty powtarzać co najmniej raz do roku. Okulista bardzo łatwo wychwyci czy dziecko „nie ukrywa” jakiejś wady. Najczęściej u najmłodszych dzieci występuje nadwzroczność, ale coraz częściej także krótkowzroczność oraz astygmatyzm polegający na nieprawidłowej krzywiźnie rogówki. A co z zezem?

 – Zaskakująco często słyszymy opinie, że dziecko samo z zeza „wyrośnie”.  Trudno o bardziej mylną i co więcej, potencjalnie szkodliwą informację. Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia dziecka różne nieprawidłowości w ustawieniu oczu mogą być fizjologiczne – mówi doktor Magdalena Adamczyk-Frystacka z Centre de la Vision. Dodaje: powołując się na piśmiennictwo- zez fizjologiczny może występować do 12 miesiąca życia, ale trzeba pamiętać, że już od wczesnych miesięcy życia może to być zez patologiczny. Kwestię tą może rozstrzygnąć tylko okulista”.

Dodatkowym problemem jest fakt, że nawet jeśli oko jest prawidłowo zbudowane, to samo ustawienie oka w zezie prowadzi zwykle u małego dziecka do poważnych konsekwencji łącznie z niedowidzeniem w tym oku. I ważne jest by zacząć leczenie ak najwcześniej.

 

Profilaktyka przede wszystkim

Badania u okulisty pozwalają wykryć wady wzroku, które nieleczone przez długi czas mogą stać się przyczyną poważniejszych schorzeń. Dzieci w wieku szkolnym, które mają problemy ze wzrokiem często mogą mieć też bóle głowy, kłopoty z nauką czy trudności z koncentracją. W konsekwencji mogą mieć gorsze wyniki w nauce, a problemy ze wzrokiem mogą także wpływać na ogólny rozwój psychoruchowy.

Ponadto nierozpoznana wada wzroku u małych dzieci może prowadzić do poważnych, trudnych w leczeniu problemów ze wzrokiem w dorosłym życiu. Warto więc zawczasu zainteresować się kwestią wzroku – wraz z niesłabnącą zasadą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ