Zapomnij o bliźnie i ciesz się z bycia mamą!



Cesarskie cięcie to rozwiązanie które dotyczy obecnie ok. 40 % ciężarnych kobiet. Z reguły jest ono konieczne ze względu na zdrowie i życie dziecka oraz matki.  Pozostałe przypadki to tzw. „cesarki na życzenie pacjentki”, które jednak często wynikają również z medycznych pobudek. Problem blizny po porodzie dotyczy zatem sporej liczby kobiet. Jednak taka blizna po cesarskim cięciu może stać się prawie niewidoczna. Aby tak się stało należy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Jak to robić?

Słowo o ,,cesarce’’

Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny. Operacja ta polega na rozcięciu powłok brzusznych i wyjęciu dziecka bezpośrednio z macicy kobiety. Podczas zabiegu cesarskiego cięcia dochodzi do przerwania ciągłości powłok skórnych oraz warstw znajdującymi się pod nimi. Lekarz decyduje się na wykonanie jednego z dwóch rodzajów nacięć brzucha: poprzecznego (częściej stosowanego) bądź podłużnego.

Blizna po cesarskim cięciu – jak wygląda?

Podczas cesarskiego cięcia skóra na podbrzuszu zostaje rozcięta na długość 12–15 cm. W miejscu, które zostało poddane nacięciu powstaje rana, która stopniowo podlega procesowi gojenia się, a następnie zabliźniania.  U pewnej grupy kobiet po jakimś czasie blizna po cesarskim cięciu staje się prawie niewidoczna, jednak nie zawsze tak się dzieje. U innych z kolei tworzy się tzw. blizna przerosła, która jest twarda i nieestetyczna.

Najważniejsze to… odpowiednia pielęgnacja

  • Po porodzie rana zostaje opatrzona specjalnym opatrunkiem, na który należy zwrócić szczególną uwagę,  np. podczas kąpieli.
  • Po zdjęciu opatrunku i szwów należy pamiętać o tym, aby rana nie uległa zabrudzeniu, a przez to, aby nie doszło do zakażenia.
  • Ranę należy przemywać ciepłą wodą lub używać hipoalergicznego mydła.
  • Ranę najlepiej osuszać ręcznikiem jednorazowym lub gazą.
  • Zaleca się nosić bawełnianą bieliznę, aby zmniejszyć podrażnienie rany.
  • Rana po cesarskim cięciu powinna się zagoić całkowicie po 4–6 tygodniach od porodu.
  • Zaleca się stosowanie Contractubex plastrów na noc o intensywnym działaniu, które ułatwią właściwe zabliźnienie się tkanek. Taką terapię pooperacyjną blizny można rozpocząć po początkowym etapie, po zdjęciu szwów gdy odpadnie strup i nie ma już wysięków.

 



Zapomnij o bliźnie i ciesz się z bycia mamą!

Plastry Contractubex to skuteczne i wygodne rozwiązanie dla kobiet, których poród zakończył się cesarskim cięciem. Są to plastry na blizny o intensywnym działaniu, do stosowania na noc. To innowacyjny produkt o podwójnym mechanizmie działania, który zapewnia skuteczne leczenie świeżych blizn.

W warstwie samoprzylepnej znajdują się wyciąg płynny z cebuli i alantoina. Alantoinę stosuje się przede wszystkim jako środek pobudzający ziarninowanie, czyli powstawanie nowej tkanki łącznej skóry, zawierającej bogatą sieć naczyń włosowatych oraz jako składnik przyspieszający gojenie.

Natomiast wyciąg z cebuli hamuje wzrost komórki tkanki łącznej różnego pochodzenia, a w szczególności bliznowców – dzięki temu przeciwdziała niefizjologicznemu tworzeniu się blizny.

modanaurode.pl Contractubex plasty np. na blizny po cesarskim cięciu

Stosowanie plastrów przez co najmniej 3 miesiące, zapobiega tworzeniu się wypukłych i przebarwionych blizn. Plaster chroni również wrażliwy obszar blizny i łagodzi swędzenie, pieczeniei uczucie napięcia, które często towarzyszą procesowi tworzenia blizn.

 

Plastry Contractubex, Sugerowana cena detaliczna: 105 – 120 PLN,
Producent: Merz Pharmaceuticals

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ