Jak dbać o skórę w czasie ciąży?



Estetyczny wygląd kobiety ciężarnej ma duże znaczenie dla jej dobrego samopoczucia, a wizyta w salonie kosmetycznym działa nie tylko na ciało, ale i na psychikę. Zanim jednak odwiedzimy gabinet piękności, musimy wiedzieć, że nie wszystkie zabiegi kosmetyczne są w tym czasie dozwolone.

 

Ciąża to wyjątkowy okres dla organizmu kobiety. Z jednej strony większość przyszłych mam może cieszyć się pięknymi i gęstymi włosami, z drugiej jednak reakcje skóry mogą zaskakiwać je każdego dnia. Spowodowane jest to to podwyższającym się w tym czasie poziomem estrogenu. Kobiety, które w młodości borykały się z problemem trądziku zaczynają zauważać na swojej twarzy wypryski, zaskórniki, wzmożony łojotok. Jednak najczęściej występującym efektem tego procesu jest spowolnienie pracy gruczołów łojowych, co prowadzi do przesuszenia skóry, a w konsekwencji do powstawania podrażnień.

Należy również pamiętać, że to, co dotychczas nie szkodziło, może w tym czasie zacząć uczulać. Powodem takich reakcji może być zawartość zbyt dużej ilości składników aktywnych w kremach i innych kosmetykach. Jak możemy sobie radzić z tymi problemami?

Przyszła mama w gabinecie

Często słyszy się, że w ciąży lepiej omijać gabinety kosmetyczne szerokim łukiem ze względu na szkodliwy wpływ profesjonalnych zabiegów na płód. – Nic bardziej mylnego, pamiętajmy, że ciąża to nie choroba, ale stan fizjologiczny. Jeśli przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do wykonywania pewnych zabiegów. Zawsze jednak należy poinformować kosmetologa o ciąży  wyjaśnia Julita Bonikowska, kosmetolog  PROFEMED Medycyna Estetyczna.

Jeżeli problemem jest przesuszona skóra, skupmy się na intensywnym nawilżeniu i dostarczeniu lipidów w postaci odżywczych maseł, kremów czy balsamów. Polecam preparaty takie jak masła wyprodukowane z naturalnych składników, oleje: ze słodkich migdałów, makadamii, wiesiołka, ogórecznika czy jojoba. – Zabiegi z ich wykorzystaniem można znaleźć w nowej ofercie NUTRI Solution by PROFEMED Medycyna Estetycznaktóra dedykowana jest również kobietom w ciąży – dodaje Julita Bonikowska.



Co do peelingów – uważajmy na peelingi enzymatyczne, ponieważ nie ma danych na temat wpływu enzymów na dziecko. Peelingi mechaniczne wydają się być pod tym względem bezpieczniejsze. Nie należy też zbyt intensywnie masować okolicy brzucha i piersi podczas nakładania produktów pielęgnacyjnych, ponieważ można pobudzić czynność skurczową macicy.

Kobiety w ciąży mogą wybierać z całego wachlarza możliwości dopieszczenia i zadbania o skórę. Zabiegi dotleniające z użyciem np. dyfuzji tlenowej, a do tego masaż twarzy szyi i dekoltu nie tylko odprężą przyszłą mamę, ale i dostarczą składników nawilżających i ujędrniających – mówi kosmetolog z PROFEMED Medycyna Estetyczna.

W czasie ciąży musimy również zrezygnować z niektórych zabiegów. Chodzi tu głównie o procedury z użyciem prądu (jonoforeza, galwanizacja, peeling kawitacyjny, Darsonval, zamykanie naczynek krwionośnych) oraz zabiegi laserowe i chemiczne.

O czym jeszcze powinnyśmy pamiętać?

Zabiegi w gabinecie oczywiście warto uzupełnić pielęgnacją domową. Dla kobiet w ciąży najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie używanie kosmetyków hipoalergicznych, bezzapachowych, z wysokim filtrem 50 SPF, aby chronić skórę przed powstawaniem przebarwień.

Przyszłe mamy powinny jednak przede wszystkim pamiętać o tym, że okres ciąży to wyjątkowy czas, w którym powinnyśmy wsłuchiwać się w potrzeby własnego organizmu i odpowiedzialnie podchodzić do życia. Warto spełniać więc nawet proste zachcianki, postawić na czerpanie przyjemności ze zdrowego stylu życia i dążyć do tego, by w przyszłości mieć siłę i radość z bycia mamą.

 

 

O PROFEMED Medycyna Estetyczna

Placówka PROFEMED Medycyna Estetyczna położna jest w dogodnej lokalizacji, w warszawskim Hotelu Marriott. Ideą, jaka przyświeca temu miejscu, jest przywracanie równowagi pomiędzy tym, co wewnętrzne, a tym, co zewnętrzne i holistyczne podchodzenie do potrzeb każdego Pacjenta. PROFEMED to ostoja dla tych,  którzy w codziennym zabieganiu chcą odnaleźć w końcu odrobinę harmonii i spokoju oraz wydobyć swoje wewnętrzne piękno. PROFEMED działa w oparciu o najwyższe standardy lidera prywatnej opieki medycznej w Polsce – Grupy LUX MED, jednak swą ofertę kieruje do Pacjentów indywidualnych, nieposiadających abonamentów medycznych.

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ