Nowoczesna i małoinwazyjna operacja robotyczna raka jelita grubego 
dostępna bezpłatnie w ramach NFZ, w szpitalach LUX MED Onkologia



Rak jelita grubego to drugi nowotwór złośliwy w Polsce pod względem przyczyny zgonów. Co roku w Polsce rozpoznawany jest u około 20 tysięcy osób. W 90% przypadków, wykrywany jest u mężczyzn i kobiet po 50. roku życia, jednak coraz częściej chorują też osoby młodsze. Skuteczność leczenia i rokowania zależą od stopnia zaawansowania choroby w momencie jej rozpoznania. O tym, jak diagnozowany i nowatorsko leczony jest ten nowotwór, mówi lek. med. Maciej Nowak – chirurg ogólny z poradni chirurgii onkologicznej w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia w Warszawie.

Bądź czujny

Z wiekiem i obciążeniami genetycznymi trudno dyskutować. Mamy jednak wpływ na styl życia, a to on w dużej mierze odpowiedzialny jest za rosnący odsetek zachorowań. Dieta, nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej to główni winowajcy zwiększający ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, który w początkowej fazie nie daje prawie żadnych objawów. Oprócz zmiany naszych codziennych nawyków, ważna jest profilaktyka wtórna, czyli diagnostyka. Podstawowym i najważniejszym badaniem w kierunku raka okrężnicy jest kolonoskopia. Podstawę wyleczenia stanowi zawsze szybkie wdrożenie leczenia chirurgicznego lub endoskopowego (w przypadku bardzo wczesnych zmian).

– Leczenie zabiegowe raka jelita grubego polega na usunięciu guza oraz zajętego fragmentu tkanki wraz ze znajdującymi się obok węzłami chłonnymi – mówi lek. med. Maciej Nowak ze Szpitala św. Wincentego LUX MED Onkologia w Warszawie.

– Metoda leczenia jest wybierana zawsze indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie zaawansowania choroby, przebytych operacji i chorób współistniejących. Pacjent musi spełniać określone kryteria, a decyzję o wyborze metody leczenia podejmuje chirurg onkologiczny. Przeprowadzenie zabiegu metodą robotyczną umożliwia szybsze podjęcie dalszego leczenia onkologicznego i zwiększa szanse na pokonanie choroby podkreśla ekspert.

Stosowana w LUX MED Onkologia nowatorska metoda robotyczna daje pacjentowi szereg korzyści, wśród których warto wymienić m.in. mniejszą utratę krwi w trakcie zabiegu, krótszą hospitalizację (ok. 3-4 dni), niższy odsetek niektórych powikłań okołooperacyjnych (m.in. niższe ryzyko przepukliny pooperacyjnej i pooperacyjnej niedrożności jelit), mniejsze dolegliwości bólowe po zabiegu, szybszą rekonwalescencję i wdrożenie ewentualnego leczenia uzupełniającego (radioterapii, chemioterapii, radiochemioterapii), wcześniejsze wprowadzenie diety doustnej (często w pierwszej dobie po zabiegu) oraz mniejsze blizny.




Bezpieczna operacja w asyście robota

Chirurgia robotyczna jest uznawana na świecie za przyszłość chirurgii onkologicznej. Polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta zminiaturyzowanych narzędzi oraz kamery endoskopowej, a następnie, dzięki wykonywaniu precyzyjnych ruchów przez siedzącego przy konsoli chirurgicznej operatora – chirurga onkologicznego – usunięciu tkanek zajętych przez chorobę nowotworową. Dzięki kilkunastokrotnemu powiększeniu i wizualizacji 3D precyzja ruchów narzędzi robotycznych jest większa niż w trakcie chirurgii otwartej, co zwiększa bezpieczeństwo wykonywanej procedury.

– Tylko doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści mogą wykonywać tę operację, która w Polsce nadal ma charakter prekursorski. Jednym z najbardziej namacalnych atutów tego leczenia jest małoinwazyjny charakter – w odróżnieniu od laparotomii wymaga zaledwie kilku niewielkich nacięć na skórze, pomimo rozległej operacji w jamie brzusznej. Co więcej, ramiona asystującego chirurgowi robota są zawsze w gotowości do pracy i nigdy się „nie męczą”, czego nie da się uniknąć przy asyście laparoskopowej – wyjaśnia lek. med Maciej Nowak.

W LUX MED Onkologia diagnozujemy i leczymy raka jelita grubego na mocy umów z NFZ w ramach Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego (Colorectal Cancer Unit – CCU). To jednostka wyspecjalizowana w kompleksowej terapii raka jelita grubego oferująca wszystkie dostępne, a zarazem optymalne metody leczenia nowotworów jelita grubego, w tym leczenie zabiegowe – dodaje.

Procedura odbywa się na takich samych zasadach jak w szpitalu publicznym, jednak w warunkach szpitala prywatnego.
Każdemu pacjentowi z rozpoznaniem raka jelita grubego, odpowiednimi wskazaniami i założoną kartą DILO przysługuje prawo do bezpłatnej operacji robotycznej w LUX MED Onkologia. Decyzja o kwalifikacji do leczenia zabiegowego podejmowana jest przez lekarza na podstawie pełnej diagnostyki onkologicznej – kolonoskopii, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego. Szczegółowych informacji na temat zabiegu chirurgii robotycznej, udziela lekarz podczas wizyty konsultacyjnej.

***
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 290 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 15 szpitali oraz ok. 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 20 000 osób, w tym około 9000 lekarzy i 6000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
Więcej informacji: www.luxmed.pl

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ