Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców



Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy także osób o siedzącym trybie życia czy wykonujących powtarzalne ruchy ręką w pracy, np. fryzjerów. Schorzenie może dotykać tych pracujących przed komputerem, mechaników, a nawet – co ważne wiosną – osób wykonujących prace ogrodowe!

Czym jest łokieć tenisisty, jakie są jego objawy i jak się go leczy? Na te pytania odpowiada lek. Monika Moczko, ortopeda ze szpitala ORTHOS Grupy LUXMED.

Głównym objawem epikondylopatii bocznej (bo tak brzmi oficjalna nazwa łokcia tenisisty), są dolegliwości bólowe, które pojawiają się typowo po bocznej stronie stawu łokciowego. Ból może również promieniować do przedramienia i nadgarstka. Nasila się często w trakcie wykonywania ruchów ręką lub podczas próby zaciśnięcia dłoni. Schorzenie może przeszkadzać w codziennych czynnościach, takich jak np. otwieranie drzwi czy podnoszenie kubka.

Jak wspomina lek. Monika Moczko, ortopeda ze szpitala ORTHOS należącego do Grupy LUX MED, wcale nie trzeba być zawodowym sportowcem, by się takiego schorzenia nabawić: – Łokieć tenisisty jest chorobą przeciążeniową – niekoniecznie trzeba grać w tenisa, wystarczy lubić wykonywać prace w ogródku, a nawet na drutach. Wszystkie czynności, które przeciążają prostowniki od nadgarstka aż do łokcia, mogą powodować dolegliwości. Grupy zawodowe, które są najbardziej narażone na przeciążenie mięśni prostowników nadgarstka to mechanicy, szwaczki, pracownicy biurowi, a nawet muzycy – tłumaczy ekspertka.

Jakie są przyczyny i objawy łokcia tenisisty?

Dawniej za przyczyny powstawania schorzenia uznawano stan zapalny ścięgien mięśni nadgarstka do kości ramiennej. Jednak obecne badania sugerują, że winny jest raczej proces degeneracyjny. Wszelkie, nawet drobne urazy czy przeciążenia, mają wpływ na strukturę ścięgien, prowadząc do ich naruszenia i zaburzeń ukrwienia w okolicy przyczepu. Uszkodzenia powodują, że tkanka ma niższą wytrzymałość, co może prowadzić do naderwania ścięgien przy dalszym przeciążaniu. Ból, charakterystyczny dla tego schorzenia, wynika z procesu degeneracyjnego, który powoduje wydzielanie białek drażniących tkanki. Dodatkowo, formowanie się nieprawidłowych nerwów i naczyń krwionośnych może nasilić dolegliwości bólowe.




Diagnozowanie łokcia tenisisty

Ból dolnej części ręki – nadgarstka, kości ramiennej czy łokciu jest częstą przyczyną wizyt u specjalisty. Podstawą dla właściwej diagnozy jest szczegółowy wywiad medyczny, w którym lekarz zbiera informacje na temat historii dolegliwości, rodzaju wykonywanej pracy lub aktywności fizycznej oraz czynników nasilających lub łagodzących ból. Podczas badania fizykalnego ( jest ono kluczowe), które obejmuje:

* ocenę zakresu ruchu w stawie łokciowym,
* testy prowokacyjne reprodukujące ból charakterystyczny dla łokcia tenisisty
* palpacyjna ocena tkliwości w okolicy stawu łokciowego.

– Badanie diagnostyczne jakim jest USG może pokazać stan zapalny i przeciążenie wspólnego przyczepu prostowników na wysokości łokcia – dodaje lek. Monika Moczko. Badanie to zazwyczaj pozwala potwierdzić diagnozę oraz wykluczyć inne możliwe przyczyny dolegliwości bólowych. Warto bowiem pamiętać, że ból po bocznej stronie łokcia nie zawsze jest objawem łokcia tenisisty. Dyskomfort w tej okolicy mogą mieć różne źródła, włączając w to problemy z odcinkiem szyjnym i piersiowym kręgosłupa, a także dysfunkcje górnego otworu klatki piersiowej. Dodatkowo, ból może promieniować z innych struktur miękkich, takich jak mięśnie czy powięź.

Rehabilitacja, leczenie farmakologiczne czy operacja – która metoda leczenia jest skuteczna?

Jak wcześniej wspomniano łokieć tenisisty nie jest stanem zapalnym, co sprawia, że leki przeciwzapalne nie są skuteczne, a przeciwbólowe jedynie łagodzą dolegliwości, nie usuwając przyczyn schorzenia. Stosowanie sterydów, mimo że może przynieść ulgę w dolegliwościach, nie leczy łokcia tenisisty, a jedynie łagodzi ból.

Leki sterydowe powinny być traktowane z ostrożnością, również z tego powodu, że mogą prowadzić do niszczenia struktury kolagenu, co z kolei potęguje zmiany degeneracyjne, które leżą u podstaw rozwoju omawianego schorzenia.

– W początkowej fazie łokieć tenisisty należy leczyć rehabilitacyjnie: głównie przez terapię manualną, która ma na celu rozluźnienie mięśni prostowników – podkreśla ekspertka Grupy LUX MED.

Gdy jednak po wykonanej rehabilitacji ból nie przechodzi albo nadal jest mocny lekarz może zadecydować o leczeniu operacyjnym. – Leczenie operacyjne polega na odcięciu całego przyczepu mięśni prostowników, oczyszczeniu wszystkich tkanek patologicznych, a następnie na ponownym przymocowaniu przyczepu mięśnia przy pomocy kotwic kostnych – wyjaśnia ekspertka. Okres powrotu do zdrowia pacjenta trwa zazwyczaj od 4 do 6 tygodni i jest zależny także od rehabilitacji pozabiegowej.

Grupa LUX MED
jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 290 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 15 szpitali oraz ok. 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 20 000 osób, w tym około 9000 lekarzy i 6000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Więcej informacji: www.luxmed.pl

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ