Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców



Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy także osób o siedzącym trybie życia czy wykonujących powtarzalne ruchy ręką w pracy, np. fryzjerów. Schorzenie może dotykać tych pracujących przed komputerem, mechaników, a nawet – co ważne wiosną – osób wykonujących prace ogrodowe!

Czym jest łokieć tenisisty, jakie są jego objawy i jak się go leczy? Na te pytania odpowiada lek. Monika Moczko, ortopeda ze szpitala ORTHOS Grupy LUXMED.

Głównym objawem epikondylopatii bocznej (bo tak brzmi oficjalna nazwa łokcia tenisisty), są dolegliwości bólowe, które pojawiają się typowo po bocznej stronie stawu łokciowego. Ból może również promieniować do przedramienia i nadgarstka. Nasila się często w trakcie wykonywania ruchów ręką lub podczas próby zaciśnięcia dłoni. Schorzenie może przeszkadzać w codziennych czynnościach, takich jak np. otwieranie drzwi czy podnoszenie kubka.

Jak wspomina lek. Monika Moczko, ortopeda ze szpitala ORTHOS należącego do Grupy LUX MED, wcale nie trzeba być zawodowym sportowcem, by się takiego schorzenia nabawić: – Łokieć tenisisty jest chorobą przeciążeniową – niekoniecznie trzeba grać w tenisa, wystarczy lubić wykonywać prace w ogródku, a nawet na drutach. Wszystkie czynności, które przeciążają prostowniki od nadgarstka aż do łokcia, mogą powodować dolegliwości. Grupy zawodowe, które są najbardziej narażone na przeciążenie mięśni prostowników nadgarstka to mechanicy, szwaczki, pracownicy biurowi, a nawet muzycy – tłumaczy ekspertka.

Jakie są przyczyny i objawy łokcia tenisisty?

Dawniej za przyczyny powstawania schorzenia uznawano stan zapalny ścięgien mięśni nadgarstka do kości ramiennej. Jednak obecne badania sugerują, że winny jest raczej proces degeneracyjny. Wszelkie, nawet drobne urazy czy przeciążenia, mają wpływ na strukturę ścięgien, prowadząc do ich naruszenia i zaburzeń ukrwienia w okolicy przyczepu. Uszkodzenia powodują, że tkanka ma niższą wytrzymałość, co może prowadzić do naderwania ścięgien przy dalszym przeciążaniu. Ból, charakterystyczny dla tego schorzenia, wynika z procesu degeneracyjnego, który powoduje wydzielanie białek drażniących tkanki. Dodatkowo, formowanie się nieprawidłowych nerwów i naczyń krwionośnych może nasilić dolegliwości bólowe.




Diagnozowanie łokcia tenisisty

Ból dolnej części ręki – nadgarstka, kości ramiennej czy łokciu jest częstą przyczyną wizyt u specjalisty. Podstawą dla właściwej diagnozy jest szczegółowy wywiad medyczny, w którym lekarz zbiera informacje na temat historii dolegliwości, rodzaju wykonywanej pracy lub aktywności fizycznej oraz czynników nasilających lub łagodzących ból. Podczas badania fizykalnego ( jest ono kluczowe), które obejmuje:

* ocenę zakresu ruchu w stawie łokciowym,
* testy prowokacyjne reprodukujące ból charakterystyczny dla łokcia tenisisty
* palpacyjna ocena tkliwości w okolicy stawu łokciowego.

– Badanie diagnostyczne jakim jest USG może pokazać stan zapalny i przeciążenie wspólnego przyczepu prostowników na wysokości łokcia – dodaje lek. Monika Moczko. Badanie to zazwyczaj pozwala potwierdzić diagnozę oraz wykluczyć inne możliwe przyczyny dolegliwości bólowych. Warto bowiem pamiętać, że ból po bocznej stronie łokcia nie zawsze jest objawem łokcia tenisisty. Dyskomfort w tej okolicy mogą mieć różne źródła, włączając w to problemy z odcinkiem szyjnym i piersiowym kręgosłupa, a także dysfunkcje górnego otworu klatki piersiowej. Dodatkowo, ból może promieniować z innych struktur miękkich, takich jak mięśnie czy powięź.

Rehabilitacja, leczenie farmakologiczne czy operacja – która metoda leczenia jest skuteczna?

Jak wcześniej wspomniano łokieć tenisisty nie jest stanem zapalnym, co sprawia, że leki przeciwzapalne nie są skuteczne, a przeciwbólowe jedynie łagodzą dolegliwości, nie usuwając przyczyn schorzenia. Stosowanie sterydów, mimo że może przynieść ulgę w dolegliwościach, nie leczy łokcia tenisisty, a jedynie łagodzi ból.

Leki sterydowe powinny być traktowane z ostrożnością, również z tego powodu, że mogą prowadzić do niszczenia struktury kolagenu, co z kolei potęguje zmiany degeneracyjne, które leżą u podstaw rozwoju omawianego schorzenia.

– W początkowej fazie łokieć tenisisty należy leczyć rehabilitacyjnie: głównie przez terapię manualną, która ma na celu rozluźnienie mięśni prostowników – podkreśla ekspertka Grupy LUX MED.

Gdy jednak po wykonanej rehabilitacji ból nie przechodzi albo nadal jest mocny lekarz może zadecydować o leczeniu operacyjnym. – Leczenie operacyjne polega na odcięciu całego przyczepu mięśni prostowników, oczyszczeniu wszystkich tkanek patologicznych, a następnie na ponownym przymocowaniu przyczepu mięśnia przy pomocy kotwic kostnych – wyjaśnia ekspertka. Okres powrotu do zdrowia pacjenta trwa zazwyczaj od 4 do 6 tygodni i jest zależny także od rehabilitacji pozabiegowej.

Grupa LUX MED
jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 290 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 15 szpitali oraz ok. 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 20 000 osób, w tym około 9000 lekarzy i 6000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Więcej informacji: www.luxmed.pl

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a także strefa aktywności, strefa wiedzy, strefa relaksu, warsztaty…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ