Nowoczesna i małoinwazyjna operacja robotyczna raka jelita grubego 
dostępna bezpłatnie w ramach NFZ, w szpitalach LUX MED Onkologia



Rak jelita grubego to drugi nowotwór złośliwy w Polsce pod względem przyczyny zgonów. Co roku w Polsce rozpoznawany jest u około 20 tysięcy osób. W 90% przypadków, wykrywany jest u mężczyzn i kobiet po 50. roku życia, jednak coraz częściej chorują też osoby młodsze. Skuteczność leczenia i rokowania zależą od stopnia zaawansowania choroby w momencie jej rozpoznania. O tym, jak diagnozowany i nowatorsko leczony jest ten nowotwór, mówi lek. med. Maciej Nowak – chirurg ogólny z poradni chirurgii onkologicznej w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia w Warszawie.

Bądź czujny

Z wiekiem i obciążeniami genetycznymi trudno dyskutować. Mamy jednak wpływ na styl życia, a to on w dużej mierze odpowiedzialny jest za rosnący odsetek zachorowań. Dieta, nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej to główni winowajcy zwiększający ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, który w początkowej fazie nie daje prawie żadnych objawów. Oprócz zmiany naszych codziennych nawyków, ważna jest profilaktyka wtórna, czyli diagnostyka. Podstawowym i najważniejszym badaniem w kierunku raka okrężnicy jest kolonoskopia. Podstawę wyleczenia stanowi zawsze szybkie wdrożenie leczenia chirurgicznego lub endoskopowego (w przypadku bardzo wczesnych zmian).

– Leczenie zabiegowe raka jelita grubego polega na usunięciu guza oraz zajętego fragmentu tkanki wraz ze znajdującymi się obok węzłami chłonnymi – mówi lek. med. Maciej Nowak ze Szpitala św. Wincentego LUX MED Onkologia w Warszawie.

– Metoda leczenia jest wybierana zawsze indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie zaawansowania choroby, przebytych operacji i chorób współistniejących. Pacjent musi spełniać określone kryteria, a decyzję o wyborze metody leczenia podejmuje chirurg onkologiczny. Przeprowadzenie zabiegu metodą robotyczną umożliwia szybsze podjęcie dalszego leczenia onkologicznego i zwiększa szanse na pokonanie choroby podkreśla ekspert.

Stosowana w LUX MED Onkologia nowatorska metoda robotyczna daje pacjentowi szereg korzyści, wśród których warto wymienić m.in. mniejszą utratę krwi w trakcie zabiegu, krótszą hospitalizację (ok. 3-4 dni), niższy odsetek niektórych powikłań okołooperacyjnych (m.in. niższe ryzyko przepukliny pooperacyjnej i pooperacyjnej niedrożności jelit), mniejsze dolegliwości bólowe po zabiegu, szybszą rekonwalescencję i wdrożenie ewentualnego leczenia uzupełniającego (radioterapii, chemioterapii, radiochemioterapii), wcześniejsze wprowadzenie diety doustnej (często w pierwszej dobie po zabiegu) oraz mniejsze blizny.




Bezpieczna operacja w asyście robota

Chirurgia robotyczna jest uznawana na świecie za przyszłość chirurgii onkologicznej. Polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta zminiaturyzowanych narzędzi oraz kamery endoskopowej, a następnie, dzięki wykonywaniu precyzyjnych ruchów przez siedzącego przy konsoli chirurgicznej operatora – chirurga onkologicznego – usunięciu tkanek zajętych przez chorobę nowotworową. Dzięki kilkunastokrotnemu powiększeniu i wizualizacji 3D precyzja ruchów narzędzi robotycznych jest większa niż w trakcie chirurgii otwartej, co zwiększa bezpieczeństwo wykonywanej procedury.

– Tylko doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści mogą wykonywać tę operację, która w Polsce nadal ma charakter prekursorski. Jednym z najbardziej namacalnych atutów tego leczenia jest małoinwazyjny charakter – w odróżnieniu od laparotomii wymaga zaledwie kilku niewielkich nacięć na skórze, pomimo rozległej operacji w jamie brzusznej. Co więcej, ramiona asystującego chirurgowi robota są zawsze w gotowości do pracy i nigdy się „nie męczą”, czego nie da się uniknąć przy asyście laparoskopowej – wyjaśnia lek. med Maciej Nowak.

W LUX MED Onkologia diagnozujemy i leczymy raka jelita grubego na mocy umów z NFZ w ramach Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego (Colorectal Cancer Unit – CCU). To jednostka wyspecjalizowana w kompleksowej terapii raka jelita grubego oferująca wszystkie dostępne, a zarazem optymalne metody leczenia nowotworów jelita grubego, w tym leczenie zabiegowe – dodaje.

Procedura odbywa się na takich samych zasadach jak w szpitalu publicznym, jednak w warunkach szpitala prywatnego.
Każdemu pacjentowi z rozpoznaniem raka jelita grubego, odpowiednimi wskazaniami i założoną kartą DILO przysługuje prawo do bezpłatnej operacji robotycznej w LUX MED Onkologia. Decyzja o kwalifikacji do leczenia zabiegowego podejmowana jest przez lekarza na podstawie pełnej diagnostyki onkologicznej – kolonoskopii, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego. Szczegółowych informacji na temat zabiegu chirurgii robotycznej, udziela lekarz podczas wizyty konsultacyjnej.

***
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 290 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 15 szpitali oraz ok. 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 20 000 osób, w tym około 9000 lekarzy i 6000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
Więcej informacji: www.luxmed.pl

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ