Swędzące, zaczerwienione i piekące oczy mogą skutecznie uprzykrzyć życie alergików



Blisko połowa Polaków narzeka na dolegliwości oczu! Najnowszy raport pokazuje, że trzeba mówić o ochronie oczu przed alergią. Swędzące, zaczerwienione i piekące oczy mogą skutecznie uprzykrzyć życie alergików. Okazuje się, że problem ten dotyczy aż 46% Polaków, którzy wzięli udział w badaniu kampanii „Chroń oczy przed alergią”. Liczba osób odczuwających w ten sposób alergię sukcesywnie rośnie i jak podkreślają eksperci – problemy oczne w kolejnych latach dotykać będą coraz większą grupę Polaków.

Jak pokazuje raport, już teraz aż 70% badanych alergików rezygnuje z aktywności na powietrzu, ze względu na uciążliwe dolegliwości ze strony narządu wzroku. Na szczęście można sobie z tym problemem skutecznie radzić!

W badaniu „Chroń oczy przed alergią” zrealizowanym przez markę EKTIN zapytano respondentów o najczęstsze dolegliwości oczu. Wyniki są zaskakujące: 46 proc. Polaków zauważa u siebie objawy charakterystyczne dla #alergia, takie jak łzawienie, podrażnienie, zaczerwienienie i pieczenie. Co ciekawe, najczęstszą, według ankietowanych, przyczyną takich dolegliwości jest zbyt długi czas spędzony przed ekranami urządzeń elektronicznych – uważa tak aż 78% badanych. Z kolei ponad 60% badanych jako przyczynę problemów z oczami wskazuje niewyspanie.

– Oczy zmęczone od ekranu mogą być podrażnione, zaczerwienione. Podobnie przy niewyspaniu. Jednak swędzenie w połączeniu z łzawieniem i czasowo występującym obrzękiem to również typowe objawy alergii – wyjaśnia dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii „Chroń oczy przed alergią”.

Zadbaj o oczy – nie rezygnuj ze spacerów

Wśród osób, które w ciągu ostatniego roku doświadczyły uciążliwych dolegliwości oczu, 69% badanych wiązało większość lub wszystkie te objawy z alergią, ale tylko połowa z nich szukała pomocy u specjalisty. Pozostali albo próbowali leczyć się sami albo bagatelizowali ten problem, ograniczając czas spędzany na zewnątrz do minimum – aż 70% zdeklarowanych alergików przyznało, że rezygnuje z aktywności poza domem w związku z dokuczliwymi dolegliwościami oczu. Tymczasem problem ten można skutecznie rozwiązać. I cieszyć się piękną, wiosenno-letnią aurą, spędzając czas z bliskimi na świeżym powietrzu.

– Nasz narząd wzroku każdego dnia potrzebuje skutecznej ochrony, a ważnym elementem powinny być odpowiednio dobrane, bezpieczne krople, które złagodzą objawy alergii. Alergicy mogą szukać kropli z ektoiną, czyli substancją, która działa ochronnie na oko, zmniejsza stan zapalny i stabilizuje błonę komórkową komórek budujących zewnętrzne warstwy narządu wzroku – tłumaczy dr n. med. Marta Kołacińska-Flont. Podkreśla również, na co dodatkowo zwracać uwagę, przy wyborze kropli: – Dobrze, by były to produkty z dodatkiem kwasu hialuronowego, bo te dwie substancje: kwas hialuronowy i ektoina zastosowane razem, tworzą naturalną tarczę na powierzchni oka, która zabezpiecza przed wniknięciem alergenów – wyjaśnia #alergolog.






Szczególnie wrażliwi #alergicy

Ektoina i kwas hialuronowy to substancje naturalne, więc można je bezpiecznie stosować nawet w ciąży i podczas karmienia piersią. Warto jednak zwrócić uwagę, by krople nie zawierały dodatkowo substancji konserwujących. Krople o naturalnym składzie (np. EKTIN) mogą być również aplikowane dzieciom, które coraz częściej skarżą się na objawy alergii. Szczególnie, że najmłodsi źle znoszą dolegliwości oczu – pocierają powieki rękoma, trą oczy i niechętnie słuchają zakazów rodziców, że nie wolno tego robić…

Problem swędzących, łzawiących oczu u najmłodszych wygląda poważnie: badanie przeprowadzone na potrzeby kampanii edukacyjnej „Chroń oczy przed alergią”, wykazało, że nawet 2 na 3 dzieci badanych ma alergię lub podejrzenie o alergię, które było konsultowane z lekarzem.
Zwiększone występowanie alergii u dzieci potwierdza dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu i okulista dziecięcy, ekspertka kampanii „Chroń oczy przed alergią”: – Niemalże co roku zauważamy wzrost liczby małych pacjentów, skarżących się na dolegliwości oczu spowodowanych alergią. Wpływają na to choćby czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza czy zła dieta – wyjaśnia specjalistka.

Najmłodsi pacjenci powinni być także pod stałą kontrolą poradni alergologicznej/okulistycznej, by można było obserwować, czy objawy nie nasilają się i nie stanowią zagrożenia dla małego alergika.

Wyrób medyczny EKTIN to innowacyjne krople do oczu stworzone z myślą o alergikach. Pomagają zapobiegać objawom uczulenia i wspomagają leczenie alergicznego zapalenia spojówek. Krople zawierają unikatową substancję: Ectoin® oraz kwas hialuronowy. Ectoin® to naturalna cząsteczka, która działa ochronnie na oko, zmniejsza stan zapalny i stabilizuje błonę komórkową. Wspólnie z kwasem hialuronowym tworzą one naturalną tarczę na powierzchni oka, która zabezpiecza przed wniknięciem alergenów. Dzięki bezpiecznemu składowi bez konserwantów oraz naturalnym substancjom aktywnym, EKTIN może być stosowany u kobiet w ciąży, małych dzieci, a także u osób ze szczególnie wrażliwymi oczami.

Krople chronią oko przed szkodliwym wpływem alergenów, a także wspierają proces regeneracji podrażnionej i wrażliwej spojówki. Przynoszą natychmiastową ulgę swędzącym, podrażnionym, suchym, zaczerwienionym i łzawiącym oczom. Preparat dostępny bez recepty.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ