Poradnik dla ozdrowieńców – jak wrócić do pełni sił po COVID-19?



#Pandemia COVID-19 trwa już ponad rok. Statystyki są nieubłagane – przybywa zakażonych, ale także tzw. ozdrowieńców. Ci wskazują, że mimo pokonania choroby, długo odczuwają skutki zakażenia: ogólne osłabienie, gorszą kondycję, bóle w klatce piersiowej. Jak wrócić do pełni sił? Najważniejsze to odpowiednio zadbać o siebie i wykonać badania zalecane przez specjalistów, które pomogą ocenić stan zdrowia.

Podstępny wirus

Niestety ten rodzaj #koronawirus, który obecnie jest tematem numer na całym świecie, wywołuje bardzo przebiegłą chorobę. Nie można jej bagatelizować, nawet wówczas, kiedy przechodzimy ją łagodnie lub bezobjawowo. Jak podkreślają eksperci i ci, którzy chorowali na #COVID19, nie zawsze wirus daje o sobie zapomnieć, nawet gdy uporamy się z zakażeniem. Powinniśmy niezwłocznie sprawdzić swój stan zdrowia, by przekonać się czy pozostawił on w naszym organizmie niechciane konsekwencje.

Utrata zmysłów smaku i zapachu, problemy z pamięcią i koncentracją często pozostają z pacjentem na dłużej niż sama choroba. Organizm po jej przebyciu musi mieć czas na regenerację. W procesie rekonwalescencji ważnym aspektem są badania kontrolne, których wyniki dostarczą wiedzę o ogólnym stanie pacjenta. Im szybciej lekarz oceni nasz stan zdrowia, tym sprawniej będzie mógł wdrożyć terapię, która umożliwi pacjentowi powrót do formy sprzed zakażenia – mówi lek. med. Joanna Pietroń, internista z Centrum Medycznego Damiana.

Przegląd zdrowia po COVID-19

Wśród badań rekomendowanych przez internistów są m.in. morfologia krwi z rozmazem, EKG czy RTG klatki piersiowej, by sprawdzić tak kluczowy dla tej choroby obszar, jak płuca, gdzie wirus powoduje największe szkody. Zawsze warto udać się na konsultację z lekarzem, zwłaszcza gdy odczuwanie niepokojących objawów się przedłuża. Po przechorowaniu COVID-19 należy zadbać o zdrowe odżywianie, suplementację (zwłaszcza witamin C i D), sen oraz aktywność fizyczną.

Warto zaznaczyć, że jeżeli chcemy kompleksowo ocenić stan naszego zdrowia po przechorowaniu COVID-19, nie powinniśmy wykonywać jedynie wybranych, pojedynczych badań.

W ostatnim czasie do Centrum Medycznego Damiana coraz częściej zgłaszają się osoby, które po przechorowaniu COVID-19 wciąż odczuwają bóle głowy, duszności, zmęczenie czy uporczywe pokasływanie. Dlatego naszym pacjentom oferujemy poszerzony pakiet badań medycznych, który umożliwi lekarzom prawidłową ocenę stanu pacjenta, pomoże postawić diagnozę i podjąć decyzję na temat postcovidowego leczenia lub rehabilitacji oddechowej – dodaje lek. Joanna Pietroń, z Centrum Medycznego Damiana.




Pacjenci mogą tym samym poddać się licznym badaniom krwi, między innymi pełnej morfologii, CRP, zbadać poziom potasu, żelaza czy kreatyniny. Dodatkowo istnieje możliwość sprawdzenia ilości przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-Cov-2 oraz wykonania badania ogólnego moczu.

W pakiecie znajdują się ponadto EKG, RTG i dwie konsultacje internisty, który zleci niezbędne badania, a następnie zinterpretuje wyniki, określi stan pacjenta i wskaże dalsze kroki leczenia. Przy wykupie pakietu badań pacjentowi przysługuje pierwszorazowa konsultacja na rehabilitację oddechowo–krążeniową. Takie profilaktyczne działanie wśród pacjentów po przebytym zakażeniu znacząco przyśpiesza powrót do pełnej sprawności oraz wspomaga utrzymanie stanu zdrowia na dobrym poziomie.

Pakiet, którego cena wynosi maksymalnie 549 zł, przeznaczony jest dla osób dorosłych, które przeszły COVID-19 i są minimum 4 tygodnie od zakończenia przebytego zachorowania. To niezbędne, aby wyniki badań były w pełni miarodajne.

Pamiętaj o rehabilitacji oddechowo-krążeniowej

W kontekście COVID-19 najbardziej narażonym na powikłania organem w naszym organizmie są płuca. Ponieważ choroba może pozostawić wiele negatywnych skutków w naszym układzie oddechowym, ważne jest, aby wspomagać go za pomocą dostępnych metod. Jednym ze skutecznych sposobów jest rehabilitacja oddechowo-krążeniowa, które pozwala szybciej wrócić do zdrowia oraz właściwie zadbać o wydolność płuc pacjenta.

Każdy pacjent wymaga indywidualnego programu rehabilitacji, ponieważ zapewnia to najlepsze i najskuteczniejsze efekty. Rehabilitacja łączy w sobie trzy aspekty – ćwiczenia oddechowe, odpowiednie techniki masażu oraz trening fizyczny. Głównym założeniem tych zabiegów jest nauka prawidłowego oddychania oraz wzmocnienie mięśni oddechowych i przepony. W tym celu wykonuje się m.in. ćwiczenia oporowe (utrudniające i ułatwiające oddychanie), ćwiczenia efektywnego kaszlu, ćwiczenia wydolnościowe i ogólnokondycyjne, które poprawiają sprawność fizyczną. Uzupełnieniem jest drenaż ułożeniowy, który polega na przyjmowaniu przez pacjenta takiej pozycji, przy której oskrzela znajdują się powyżej wnęki płucnej, umożliwiając tym samym swobodniejsze usuwanie wydzieliny płucnej – komentuje Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Pamiętajmy – kompleksowe podejście do naszego zdrowia po przechorowaniu COVID-19 pozwoli nam szybciej wrócić do formy i cieszyć się codziennością bez uciążliwych dolegliwości.


lek. Joanna Pietroń, z Centrum Medycznego Damiana

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ