Zdrowa śniadaniówka do szkoły – to must have na powrót do szkoły



Pełnowartościowa śniadaniówka to must have na powrót do szkoły!

Magdalena Izabela Daszkiewicz – właścicielka sieci klinik medycyny estetycznej 5D Clinic, dietetyk, promotorka zdrowia, autorka rewelacyjnego programu odchudzającego i zmieniającego styl życia, prowadzi kanał na youtube Projekt 5D by Magda Daszkiewicz, na którym relacjonuje spektakularne metamorfozy swoich podopiecznych.

W czasach, gdy zdrowe odżywianie stale jest nagłaśniane, stopień otyłości u dzieci wciąż rośnie. Niewątpliwie ma to związek jedzeniem, które spożywają. Lada moment rozpocznie się rok szkolny, a w plecakach znowu wylądują batoniki, słone przekąski, drożdżówki, mini pizze oraz słodzone napoje. Takie produkty nie niosą ze sobą żadnych wartości odżywczych, co oprócz otyłości wiąże się również z nieprawidłową pracą mózgu i mniej efektywną nauką.

W śniadaniówce wielu, o ile nie większości dzieci, możemy znaleźć batoniki, krakersy, drożdżówki, albo zakupione w supermarketach mini pizze. Do tego dodajmy dosładzany napój i mamy zestaw wysoko przetworzonych węglowodanów, inaczej- „pustych kalorii”. Takie pożywienie jest bardzo szybko trawione i niestety- gwarantowany jest ekspresowy spadek energii.

W związku z tym najmłodsi sięgają po kolejne niezdrowe produkty. W ten sposób łatwo osiągnąć nadwyżkę kaloryczną, co skutkuje otyłością we wczesnym wieku. Nadwaga często spotyka się z niemiłymi komentarzami ze strony rówieśników, co nierzadko wiąże się z depresją. Oprócz tego zbyt wysoka waga prowadzi do wielu chorób, które wychodzą na jaw w późniejszym wieku.

Między innymi są problemy z układem krążenia, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, schorzenia woreczka żółciowego czy zwyrodnienia stawów. Warto zadbać o zdrowie już od najmłodszych lat. Dzieci spędzają w szkole większą część dnia, dlatego jako rodzice powinniśmy zadbać o pełnowartościowe posiłki. Zdrowe drugie śniadanie przełoży się na odpowiednie utrzymanie koncentracji, szybsze przyswajanie informacji oraz lepsze wyniki w nauce.

W śniadaniówce powinna znaleźć się porcja owoców i warzyw, pełnowartościowych węglowodanów oraz w dni, gdy dziecko ma zajęcia wychowania fizycznego- produkty bogate w białko. Jednak jak przekonać do tego najmłodszych? To zadanie nie należy do najłatwiejszych, ale nie jest niemożliwe!




Nie zmuszajmy dzieci do warzyw, ponieważ to szybciej przyniesie odwrotny efekt. Opowiadajmy o wartościach, które niosą zdrowe przekąski, angażujmy je w planowanie posiłków oraz „zdrowe zakupy”. Warto wykazać się kreatywnością i poświęcić trochę czasu na zdrowe, domowe batoniki czy ciasteczka.

W wielu smakołykach można przemycić porcję warzyw np. robiąc ciasto marchewkowe. Do kanapek koniecznie używaj pełnoziarnistego pieczywa oraz świeżej zieleniny. Do dziecięcego lunch boxa możesz zapakować jabłko lub banana, placuszki z warzywami, bądź owocami. Pamiętajmy, że ważne jest nawadnianie organizmu, dlatego zaopatrz swoją pociechę w wodę. Nie daj się nabrać sokom w kartonikach, gdyż większość z nich „ulepszona” jest porządną porcją cukru.

Nie wymagaj od dziecka, aby jadło zdrowo, jeśli Ty sama nie odżywiasz się prawidło. Daj mu dobry przykład i razem przygotowujcie zdrowe jedzenie do szkolnej śniadaniówki. Niech to będzie porcja witamin i minerałów, które zapewnią najmłodszym paliwo na czas spędzony w szkole oraz ochronią je przed otyłością i jej przykrymi skutkami.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ