Skierowanie na rehabilitację otrzymasz również od fizjoterapeuty!



Zwichnięcia, złamania, urazy powypadkowe – każdy z nas w ciągu swojego życia może potrzebować pomocy specjalistów ortopedii i fizjoterapii. Uzupełnieniem podstawowego leczenia jest rehabilitacja, która pozwala na pełny powrót do zdrowia. Dotychczas skierowanie na tego typu zabiegi fizjoterapeutyczne mógł wypisać wyłącznie lekarz ortopeda. Po zmianie przepisów uprawnienia do jego wystawienia otrzymali również fizjoterapeuci. W jaki sposób ta nowelizacja wpłynie na komfort pacjentów – odpowiada Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Czym jest rehabilitacja?

Rehabilitacja to kompleksowa pomoc medyczna skierowana do osób, które np. z powodu kontuzji, wypadku lub wad wrodzonych, nie posiadają pełnej sprawności ruchowej, psychicznej lub neurologicznej. W wielu przypadkach rehabilitacja stanowi niezbędny element właściwego leczenia, który umożliwi pacjentowi powrót do funkcjonowania sprzed wypadku lub choroby. W przypadku schorzeń wrodzonych, wyeliminowanie wszystkich ograniczeń nie zawsze jest całkowicie możliwe, dlatego pomoc polega na zwiększeniu komfortu życia.

Możemy wyróżnić trzy grupy rehabilitacji:

Rehabilitacja pourazowa – pozwala przywrócić sprawność narządów ruchu, która została utracona na skutek czynników fizycznych (np. kontuzja sportowa, wypadek komunikacyjny). Rehabilitacja pourazowa stanowi integralną część leczenia podstawowego. Wczesne jej rozpoczęcie nie tylko usprawnia proces powrotu do pełnej sprawności, ale również przeciwdziała powikłaniom.

Rehabilitacja ortopedyczna – pozwala przywrócić funkcje narządów ruchu, które straciliśmy poprzez choroby, zmiany wrodzone czy urazy. Jej celem jest m.in. usuwanie dolegliwości bólowych, zwiększenie siły mięśniowej, poprawa zakresu ruchów czy wydolności organizmu.

Rehabilitacja neurologiczna – to wielopłaszczyznowe postępowanie medyczne, które jest stosowane w przypadku chorób przewlekłych i urazów ośrodkowego układu nerwowego. Rehabilitacja neurologiczna stosowana jest m.in. w przypadku miopatii, choroby Parkinsona, polineuropatii, stwardnieniu rozsianym, tętniaków, udaru mózgu oraz przy urazach rdzenia kręgowego, mózgu czy czaszki. Rehabilitacja neurologiczna pozwala na uzyskanie sprawności psychofizycznej oraz powrót do życia społecznego i rodzinnego.




Kto nam może pomóc?

Chociaż przeprowadzanie rehabilitacji nieodłącznie wiąże się z pracą fizjoterapeutów, jeszcze do niedawna nie posiadali oni pełnego wpływu na jej kształt. To pochodna uwarunkowań prawnych, które możliwość wypisywania skierowań na określony zabieg pozostawiały wyłącznie w rękach lekarzy specjalistów (np. ortopedów). W tym roku zostało jednak wprowadzone rozporządzenie ministerialne, które pozwala rozszerzyć kompetencje fizjoterapeutów o prawo do kwalifikowania na zabiegi rehabilitacyjne.

Wprowadzone zmiany to przede wszystkim bardzo konkretne korzyści dla naszych pacjentów. Dotychczas, aby uzyskać dostęp do fizjoterapeuty musieli najpierw zgłosić się do lekarza specjalisty, który mógł wypisać skierowanie. Nowe przepisy prawne wciąż pozostawiają te kompetencje w rękach lekarzy, jednak konsultacja przed rehabilitacją jest możliwa również u fizjoterapeutów, którzy mają bardzo dużą większą wiedzę na temat potrzeb pacjentów (ponieważ to oni przeprowadzają cały proces rehabilitacji).

To bardzo dobra zmiana zwiększająca poczucie bezpieczeństwa i komfortu pacjenta. Dodatkowo, np. w przypadku odnowienia kontuzji, pacjent może zgłosić się bezpośrednio do fizjoterapeuty, który dobrze znając jego przypadek, może natychmiast rozpocząć specjalistyczne działanie medyczne. Dlatego, gdy tylko pojawiło się odpowiednie rozporządzenie ministerialne, zdecydowaliśmy się wprowadzić to rozwiązanie. Od teraz w naszych placówkach pacjenci otrzymują natychmiastową pomoc od fizjoterapeuty – komentuje Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Dzięki zmianom fizjoterapeuci otrzymali prawo do kwalifikowania swoich pacjentów do zabiegów fizykoterapii (m.in. elektroterapii, światłolecznictwa, hydroterapii, ciepłolecznictwa, balneologii, inhalacji, czy zabiegów z wykorzystaniem pola elektromagnetycznego), kinezyterapii (m.in. indywidualnej i zbiorowej) oraz masażów (m.in. z wykorzystaniem technik ręcznych czy urządzeń mechanicznych). Wszyscy fizjoterapeuci mogą wykonywać zabiegi z drugiej i trzeciej grupy, natomiast uprawnienia do przyprowadzania fizykoterapii otrzymują specjaliści, którzy posiadają przynajmniej tytuł magistra fizjoterapii.


Jacek_Jarosiński (fizjoterapeuta)

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ