Skierowanie na rehabilitację otrzymasz również od fizjoterapeuty!



Zwichnięcia, złamania, urazy powypadkowe – każdy z nas w ciągu swojego życia może potrzebować pomocy specjalistów ortopedii i fizjoterapii. Uzupełnieniem podstawowego leczenia jest rehabilitacja, która pozwala na pełny powrót do zdrowia. Dotychczas skierowanie na tego typu zabiegi fizjoterapeutyczne mógł wypisać wyłącznie lekarz ortopeda. Po zmianie przepisów uprawnienia do jego wystawienia otrzymali również fizjoterapeuci. W jaki sposób ta nowelizacja wpłynie na komfort pacjentów – odpowiada Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Czym jest rehabilitacja?

Rehabilitacja to kompleksowa pomoc medyczna skierowana do osób, które np. z powodu kontuzji, wypadku lub wad wrodzonych, nie posiadają pełnej sprawności ruchowej, psychicznej lub neurologicznej. W wielu przypadkach rehabilitacja stanowi niezbędny element właściwego leczenia, który umożliwi pacjentowi powrót do funkcjonowania sprzed wypadku lub choroby. W przypadku schorzeń wrodzonych, wyeliminowanie wszystkich ograniczeń nie zawsze jest całkowicie możliwe, dlatego pomoc polega na zwiększeniu komfortu życia.

Możemy wyróżnić trzy grupy rehabilitacji:

Rehabilitacja pourazowa – pozwala przywrócić sprawność narządów ruchu, która została utracona na skutek czynników fizycznych (np. kontuzja sportowa, wypadek komunikacyjny). Rehabilitacja pourazowa stanowi integralną część leczenia podstawowego. Wczesne jej rozpoczęcie nie tylko usprawnia proces powrotu do pełnej sprawności, ale również przeciwdziała powikłaniom.

Rehabilitacja ortopedyczna – pozwala przywrócić funkcje narządów ruchu, które straciliśmy poprzez choroby, zmiany wrodzone czy urazy. Jej celem jest m.in. usuwanie dolegliwości bólowych, zwiększenie siły mięśniowej, poprawa zakresu ruchów czy wydolności organizmu.

Rehabilitacja neurologiczna – to wielopłaszczyznowe postępowanie medyczne, które jest stosowane w przypadku chorób przewlekłych i urazów ośrodkowego układu nerwowego. Rehabilitacja neurologiczna stosowana jest m.in. w przypadku miopatii, choroby Parkinsona, polineuropatii, stwardnieniu rozsianym, tętniaków, udaru mózgu oraz przy urazach rdzenia kręgowego, mózgu czy czaszki. Rehabilitacja neurologiczna pozwala na uzyskanie sprawności psychofizycznej oraz powrót do życia społecznego i rodzinnego.




Kto nam może pomóc?

Chociaż przeprowadzanie rehabilitacji nieodłącznie wiąże się z pracą fizjoterapeutów, jeszcze do niedawna nie posiadali oni pełnego wpływu na jej kształt. To pochodna uwarunkowań prawnych, które możliwość wypisywania skierowań na określony zabieg pozostawiały wyłącznie w rękach lekarzy specjalistów (np. ortopedów). W tym roku zostało jednak wprowadzone rozporządzenie ministerialne, które pozwala rozszerzyć kompetencje fizjoterapeutów o prawo do kwalifikowania na zabiegi rehabilitacyjne.

Wprowadzone zmiany to przede wszystkim bardzo konkretne korzyści dla naszych pacjentów. Dotychczas, aby uzyskać dostęp do fizjoterapeuty musieli najpierw zgłosić się do lekarza specjalisty, który mógł wypisać skierowanie. Nowe przepisy prawne wciąż pozostawiają te kompetencje w rękach lekarzy, jednak konsultacja przed rehabilitacją jest możliwa również u fizjoterapeutów, którzy mają bardzo dużą większą wiedzę na temat potrzeb pacjentów (ponieważ to oni przeprowadzają cały proces rehabilitacji).

To bardzo dobra zmiana zwiększająca poczucie bezpieczeństwa i komfortu pacjenta. Dodatkowo, np. w przypadku odnowienia kontuzji, pacjent może zgłosić się bezpośrednio do fizjoterapeuty, który dobrze znając jego przypadek, może natychmiast rozpocząć specjalistyczne działanie medyczne. Dlatego, gdy tylko pojawiło się odpowiednie rozporządzenie ministerialne, zdecydowaliśmy się wprowadzić to rozwiązanie. Od teraz w naszych placówkach pacjenci otrzymują natychmiastową pomoc od fizjoterapeuty – komentuje Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Dzięki zmianom fizjoterapeuci otrzymali prawo do kwalifikowania swoich pacjentów do zabiegów fizykoterapii (m.in. elektroterapii, światłolecznictwa, hydroterapii, ciepłolecznictwa, balneologii, inhalacji, czy zabiegów z wykorzystaniem pola elektromagnetycznego), kinezyterapii (m.in. indywidualnej i zbiorowej) oraz masażów (m.in. z wykorzystaniem technik ręcznych czy urządzeń mechanicznych). Wszyscy fizjoterapeuci mogą wykonywać zabiegi z drugiej i trzeciej grupy, natomiast uprawnienia do przyprowadzania fizykoterapii otrzymują specjaliści, którzy posiadają przynajmniej tytuł magistra fizjoterapii.


Jacek_Jarosiński (fizjoterapeuta)

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ