Botoks – jak często powtarzać zabieg?



Zmarszczki mimiczne można wygładzić – wystarczy skorzystać z zabiegu takiego jak botox. Kiedy i jak często warto go prowadzić? Nawet najlepsze kosmetyki nie są w stanie poradzić sobie ze zmarszczkami pochodzenia mimicznego. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy toksyna botulinowa typu A, czyli inaczej botox, w spolszczeniu botoks. To związek, który powoduje miejscowe wygładzenie zmarszczki i nadaje skórze młodzieńczą gładkość.

Niestety, efekt nie jest trwały, ponieważ zanika po około 3-6 miesiącach. Na szczęście, zabieg można prowadzić wielokrotnie, by cieszyć się z gładkiej skóry na znacznie dłuższy czas.
 
Na czym polega botoks?

Botoks jako specyfik to specjalnie wyizolowana oraz oczyszczona toksyna botulinowa typu A, która wytwarzana jest w naturalnych procesach przez bakterie – laseczki jadu kiełbasianego. Jad kiełbasiany jest jedną z najsilniejszych trucizn świata, która powoduje zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. W dużych ilościach jest śmiertelna, ale w małych dawkach posiada działanie terapeutyczne i stosowana jest w wielu dziedzinach medycyny.

Toksyna botulinowa typu A jest także powszechnie stosowana w gabinetach medycyny estetycznej i ma na celu poprawę wyglądu twarzy pacjenta. Botoks jest stosowany najczęściej w celu usunięcia zmarszczek pochodzenia mimicznego, które powstają wskutek bogatej mimiki twarzy, na przykład częstego uśmiechania się czy marszczenia czoła.
 
Botoks najlepiej sprawdza się na zmarszczki takie jak:

– kurze łapki – zmarszczki wokół oczu

– lwie bruzdy – zmarszczki między brwiami

– zmarszczki poprzeczne czoła

– zmarszczki palacza – zmarszczki nad górną wargą

– zmarszczki przy nosie
 
Sam zabieg jest szybki i prosty w wykonaniu. Lekarz po wstępnym wywiadzie z pacjentem przygotowuje preparat – toksyna botulinowa jest umieszczana w strzykawce i cienką igłą wstrzykiwana domięśniowo w wyznaczone miejsca. Sam zabieg nie jest bolesny, ale skóra może być lekko znieczulona specjalnymi kremami.

Pierwsze zmiany po zabiegu widoczne są po około 3-4 dniach, ale na pełny efekt, czyli wygładzenie zmarszczek trzeba zaczekać około 7-14 dni.

Niestety, efekt nie jest długotrwały, co z jednej strony jest plusem, ale z drugiej ma swoje minusy. Gdy rezultat zabiegu nie odpowiada pacjentowi, wtedy może on po prostu zaczekać, aż toksyna botulinowa przestanie działać, a organizm odbuduje połączenia nerwowe. Gdy jednak pacjent chce zachować uzyskane rezultaty, wówczas konieczne będzie ponowne wykonanie zabiegu.




Jak często powinno się stosować botoks?

U większości osób czas działania botoksu widoczne jest od 3 do 6 miesięcy. Zdarza się jednak, że u niektórych pacjentów aktywność mimiki twarzy jest zauważalna dopiero po 9 miesiącach. Jest to zatem indywidualna kwestia.

Wiele pacjentów zdaje sobie jednak pytanie – jak często należy stosować botox, aby skóra wyglądała dobrze? Czy preparat musi być potem wstrzykiwany regularnie? Czy można stosować większe przerwy?

Gdy pacjent pragnie wykonać zabieg ponownie i jeszcze raz wygładzić zmarszczki, wówczas może jeszcze raz udać się do gabinetu medycyny estetycznej. Minimalny okres, w którym można ponownie przeprowadzić zabieg, to 3 miesiące. Zaleca się jednak, żeby botox prowadzony był w dłuższych odstępach czasowych, na przykład 6-12 miesięcy. Wynika to także z faktu, że przy ponownym podaniu preparatu efekt zauważalny jest na dłużej.

Jeśli toksyna botulinowa nie zostanie zastosowana, skóra powraca do swojego pierwotnego wyglądu, czyli zmarszczki znów zaczynają być wtedy widoczne. Następuje naturalny proces starzenia się skóry, więc może zacząć pojawiać się na niej także więcej zmarszczek, które mogą wymagać stosowania także z innych zabiegów medycyny estetycznej, na przykład wstrzyknięcia wypełniaczy – kwasu hialuronowego.
 
Gdzie można wykonać botoks?

Aktualnie botox jest bardzo popularnym zabiegiem, dlatego można skorzystać z niego w niemalże każdym gabinecie medycyny estetycznej w Polsce. Jest on dostępny również w Krakowie, między innymi w Klinice Bona Dea, która specjalizuje się w medycynie estetycznej.

Znalezienie odpowiedniego lekarza medycyny estetycznej ma bardzo duże znaczenie, ponieważ to od jego umiejętności oraz doświadczenia zależy efekt zabiegu. Wykwalifikowany lekarz jest w stanie sprawić, że toksyna botulinowa da naturalny, ale zauważalny rezultat wygładzenia zmarszczek.

Nigdy nie należy korzystać z zabiegów poza gabinetami medycyny estetycznej. Można wówczas narazić się na duże niebezpieczeństwo, które może prowadzić do pojawienia się poważnych skutków ubocznych, na przykład infekcji, porażenia dużej partii nerwów twarzy. Podsumowując, botox to skuteczny zabieg na zmarszczki mimiczne na twarzy. Niestety, nie daje trwałego efektu, ale za to może być wielokrotnie powtarzany.

Częstotliwość prowadzenia zabiegu zależna jest przede wszystkim od tego, jak długo utrzymuje się efekt u danego pacjenta, co może trwać na ogół od 3 do 6 miesięcy. Ponownie wykonany zabieg pozwala na jeszcze dłużej widoczny efekt – młodzieńczo gładką skórę bez widocznych zmarszczek mimicznych.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ