Botoks – jak często powtarzać zabieg?



Zmarszczki mimiczne można wygładzić – wystarczy skorzystać z zabiegu takiego jak botox. Kiedy i jak często warto go prowadzić? Nawet najlepsze kosmetyki nie są w stanie poradzić sobie ze zmarszczkami pochodzenia mimicznego. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy toksyna botulinowa typu A, czyli inaczej botox, w spolszczeniu botoks. To związek, który powoduje miejscowe wygładzenie zmarszczki i nadaje skórze młodzieńczą gładkość.

Niestety, efekt nie jest trwały, ponieważ zanika po około 3-6 miesiącach. Na szczęście, zabieg można prowadzić wielokrotnie, by cieszyć się z gładkiej skóry na znacznie dłuższy czas.
 
Na czym polega botoks?

Botoks jako specyfik to specjalnie wyizolowana oraz oczyszczona toksyna botulinowa typu A, która wytwarzana jest w naturalnych procesach przez bakterie – laseczki jadu kiełbasianego. Jad kiełbasiany jest jedną z najsilniejszych trucizn świata, która powoduje zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. W dużych ilościach jest śmiertelna, ale w małych dawkach posiada działanie terapeutyczne i stosowana jest w wielu dziedzinach medycyny.

Toksyna botulinowa typu A jest także powszechnie stosowana w gabinetach medycyny estetycznej i ma na celu poprawę wyglądu twarzy pacjenta. Botoks jest stosowany najczęściej w celu usunięcia zmarszczek pochodzenia mimicznego, które powstają wskutek bogatej mimiki twarzy, na przykład częstego uśmiechania się czy marszczenia czoła.
 
Botoks najlepiej sprawdza się na zmarszczki takie jak:

– kurze łapki – zmarszczki wokół oczu

– lwie bruzdy – zmarszczki między brwiami

– zmarszczki poprzeczne czoła

– zmarszczki palacza – zmarszczki nad górną wargą

– zmarszczki przy nosie
 
Sam zabieg jest szybki i prosty w wykonaniu. Lekarz po wstępnym wywiadzie z pacjentem przygotowuje preparat – toksyna botulinowa jest umieszczana w strzykawce i cienką igłą wstrzykiwana domięśniowo w wyznaczone miejsca. Sam zabieg nie jest bolesny, ale skóra może być lekko znieczulona specjalnymi kremami.

Pierwsze zmiany po zabiegu widoczne są po około 3-4 dniach, ale na pełny efekt, czyli wygładzenie zmarszczek trzeba zaczekać około 7-14 dni.

Niestety, efekt nie jest długotrwały, co z jednej strony jest plusem, ale z drugiej ma swoje minusy. Gdy rezultat zabiegu nie odpowiada pacjentowi, wtedy może on po prostu zaczekać, aż toksyna botulinowa przestanie działać, a organizm odbuduje połączenia nerwowe. Gdy jednak pacjent chce zachować uzyskane rezultaty, wówczas konieczne będzie ponowne wykonanie zabiegu.




Jak często powinno się stosować botoks?

U większości osób czas działania botoksu widoczne jest od 3 do 6 miesięcy. Zdarza się jednak, że u niektórych pacjentów aktywność mimiki twarzy jest zauważalna dopiero po 9 miesiącach. Jest to zatem indywidualna kwestia.

Wiele pacjentów zdaje sobie jednak pytanie – jak często należy stosować botox, aby skóra wyglądała dobrze? Czy preparat musi być potem wstrzykiwany regularnie? Czy można stosować większe przerwy?

Gdy pacjent pragnie wykonać zabieg ponownie i jeszcze raz wygładzić zmarszczki, wówczas może jeszcze raz udać się do gabinetu medycyny estetycznej. Minimalny okres, w którym można ponownie przeprowadzić zabieg, to 3 miesiące. Zaleca się jednak, żeby botox prowadzony był w dłuższych odstępach czasowych, na przykład 6-12 miesięcy. Wynika to także z faktu, że przy ponownym podaniu preparatu efekt zauważalny jest na dłużej.

Jeśli toksyna botulinowa nie zostanie zastosowana, skóra powraca do swojego pierwotnego wyglądu, czyli zmarszczki znów zaczynają być wtedy widoczne. Następuje naturalny proces starzenia się skóry, więc może zacząć pojawiać się na niej także więcej zmarszczek, które mogą wymagać stosowania także z innych zabiegów medycyny estetycznej, na przykład wstrzyknięcia wypełniaczy – kwasu hialuronowego.
 
Gdzie można wykonać botoks?

Aktualnie botox jest bardzo popularnym zabiegiem, dlatego można skorzystać z niego w niemalże każdym gabinecie medycyny estetycznej w Polsce. Jest on dostępny również w Krakowie, między innymi w Klinice Bona Dea, która specjalizuje się w medycynie estetycznej.

Znalezienie odpowiedniego lekarza medycyny estetycznej ma bardzo duże znaczenie, ponieważ to od jego umiejętności oraz doświadczenia zależy efekt zabiegu. Wykwalifikowany lekarz jest w stanie sprawić, że toksyna botulinowa da naturalny, ale zauważalny rezultat wygładzenia zmarszczek.

Nigdy nie należy korzystać z zabiegów poza gabinetami medycyny estetycznej. Można wówczas narazić się na duże niebezpieczeństwo, które może prowadzić do pojawienia się poważnych skutków ubocznych, na przykład infekcji, porażenia dużej partii nerwów twarzy. Podsumowując, botox to skuteczny zabieg na zmarszczki mimiczne na twarzy. Niestety, nie daje trwałego efektu, ale za to może być wielokrotnie powtarzany.

Częstotliwość prowadzenia zabiegu zależna jest przede wszystkim od tego, jak długo utrzymuje się efekt u danego pacjenta, co może trwać na ogół od 3 do 6 miesięcy. Ponownie wykonany zabieg pozwala na jeszcze dłużej widoczny efekt – młodzieńczo gładką skórę bez widocznych zmarszczek mimicznych.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ