Kiedy urolog pomoże kobiecie? Lekarz wyjaśnia [FAQ]



Myślisz, że do urologa chodzą tylko mężczyźni? Nic bardziej mylnego! Ten specjalista pomaga między innymi kobietom, które cierpią z powodu nietrzymania moczu. To problem, który dotyczy wielu Polek! Zerwij ze stereotypem i poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania do tego eksperta.

Czy urolog może pomóc kobiecie?

To może wydawać się szokujące, ale współcześnie nadal postrzega się urologów jako „męskich” specjalistów, jednocześnie paniom przypisując wyłącznie ginekologów.

– To stereotyp. Urolodzy pomagają wszystkim kobietom, które borykają się z wszelkimi dolegliwościami związanymi z funkcjonowaniem układu moczowego – mówi lek. med. Waldemar Bonczar, specjalista urologii FEBU w NZOZ „Twój Lekarz”.

Kiedy kobieta powinna odwiedzić urologa?

Do odwiedzenia urologa powinien skłonić chociażby częstomocz, czyli wielokrotne oddawanie niewielkich ilości moczu w ciągu dnia. Niepokojącym sygnałem powinny być także: pieczenie podczas korzystania z toalety, bóle w podbrzuszu, zmiana barwy lub zapachu moczu czy jedna z najczęstszych dolegliwości dotykających kobiety – kłopot z nietrzymaniem moczu. Zaniedbania mogą doprowadzić do rozwinięcia się chorób układu moczowo-płciowego, a przez to do znaczącego obniżenia jakości życia, także seksualnego.

Mężczyzna unika wizyt u urologa. Czy kobieta może to zmienić?

Panowie unikają wizyt u lekarza albo odwlekają je w nieskończoność, nawet jeśli dzieje się coś naprawdę niepokojącego. Często decyzję potrafi zmienić bliska osoba – partnerka, siostra, córka. To ważne, by „popychać” panów do tego ruchu. Wczesne wykrycie chorób układu moczowo-płciowego, nawet tych poważnych, jak rak prostaty, daje większą szansę na ich wyleczenie.

– Mężczyznę do urologa trzeba wysłać również profilaktycznie, gdy nic się nie dzieje. Po 45. roku życia należy skorzystać z badania poziomu PSA we krwi, antygenu specyficznego dla prostaty. Raz w miesiącu pan powinien też wziąć sprawy w swoje ręce i wykonać samobadanie jąder – mówi lek. med. Waldemar Bonczar.




Jak przygotować się do wizyty u urologa?

Często wizyta u lekarza, który zajmuje się chorobami intymnymi, budzi pewne obawy u pacjenta. Wiedza oraz właściwe przygotowanie rozwiewają wiele wątpliwości. Do lekarza należy przyjść z pełnym pęcherzem – od oddawania moczu należy się powstrzymać zwykle na jedną lub dwie godziny przed wizytą. Oczywistą kwestią jest zadbanie o higienę. Pamiętajmy o liście przyjmowanych leków oraz ewentualnej dokumentacji medycznej, na przykład: wynikach badań czy wypisach ze szpitali.

Jak wygląda wizyta u urologa?

– Wizytę rozpoczyna przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. W zależności od problemu, czasami niezbędne jest wykonanie badania – mówi lek. med. Waldemar Bonczar.

U kobiet najczęściej wykonuje się badanie palpacyjne podbrzusza, krocza, ujścia cewki moczowej. U mężczyzn, przy problemach z prostatą, lekarz przeprowadza badanie per rectum – trwa chwilę, przy zastosowaniu środków minimalizujących dyskomfort.
W przypadku dolegliwości związanych z jądrami, konieczne jest ich przebadanie.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ