Kiedy urolog pomoże kobiecie? Lekarz wyjaśnia [FAQ]
Myślisz, że do urologa chodzą tylko mężczyźni? Nic bardziej mylnego! Ten specjalista pomaga między innymi kobietom, które cierpią z powodu nietrzymania moczu. To problem, który dotyczy wielu Polek! Zerwij ze stereotypem i poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania do tego eksperta.
Czy urolog może pomóc kobiecie?
To może wydawać się szokujące, ale współcześnie nadal postrzega się urologów jako „męskich” specjalistów, jednocześnie paniom przypisując wyłącznie ginekologów.
– To stereotyp. Urolodzy pomagają wszystkim kobietom, które borykają się z wszelkimi dolegliwościami związanymi z funkcjonowaniem układu moczowego – mówi lek. med. Waldemar Bonczar, specjalista urologii FEBU w NZOZ „Twój Lekarz”.
Kiedy kobieta powinna odwiedzić urologa?
Do odwiedzenia urologa powinien skłonić chociażby częstomocz, czyli wielokrotne oddawanie niewielkich ilości moczu w ciągu dnia. Niepokojącym sygnałem powinny być także: pieczenie podczas korzystania z toalety, bóle w podbrzuszu, zmiana barwy lub zapachu moczu czy jedna z najczęstszych dolegliwości dotykających kobiety – kłopot z nietrzymaniem moczu. Zaniedbania mogą doprowadzić do rozwinięcia się chorób układu moczowo-płciowego, a przez to do znaczącego obniżenia jakości życia, także seksualnego.
Mężczyzna unika wizyt u urologa. Czy kobieta może to zmienić?
Panowie unikają wizyt u lekarza albo odwlekają je w nieskończoność, nawet jeśli dzieje się coś naprawdę niepokojącego. Często decyzję potrafi zmienić bliska osoba – partnerka, siostra, córka. To ważne, by „popychać” panów do tego ruchu. Wczesne wykrycie chorób układu moczowo-płciowego, nawet tych poważnych, jak rak prostaty, daje większą szansę na ich wyleczenie.
– Mężczyznę do urologa trzeba wysłać również profilaktycznie, gdy nic się nie dzieje. Po 45. roku życia należy skorzystać z badania poziomu PSA we krwi, antygenu specyficznego dla prostaty. Raz w miesiącu pan powinien też wziąć sprawy w swoje ręce i wykonać samobadanie jąder – mówi lek. med. Waldemar Bonczar.
Jak przygotować się do wizyty u urologa?
Często wizyta u lekarza, który zajmuje się chorobami intymnymi, budzi pewne obawy u pacjenta. Wiedza oraz właściwe przygotowanie rozwiewają wiele wątpliwości. Do lekarza należy przyjść z pełnym pęcherzem – od oddawania moczu należy się powstrzymać zwykle na jedną lub dwie godziny przed wizytą. Oczywistą kwestią jest zadbanie o higienę. Pamiętajmy o liście przyjmowanych leków oraz ewentualnej dokumentacji medycznej, na przykład: wynikach badań czy wypisach ze szpitali.
Jak wygląda wizyta u urologa?
– Wizytę rozpoczyna przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. W zależności od problemu, czasami niezbędne jest wykonanie badania – mówi lek. med. Waldemar Bonczar.
U kobiet najczęściej wykonuje się badanie palpacyjne podbrzusza, krocza, ujścia cewki moczowej. U mężczyzn, przy problemach z prostatą, lekarz przeprowadza badanie per rectum – trwa chwilę, przy zastosowaniu środków minimalizujących dyskomfort.
W przypadku dolegliwości związanych z jądrami, konieczne jest ich przebadanie.