Chcesz mieć udaną randkę? Umyj zęby!



W Walentynki miliony osób pójdą na randki. Dla części z nich będzie to pierwsza randka lub… randka w ciemno z osobą „upolowaną” on-line. Żeby ta zakończyła się przynajmniej pocałunkiem, powinniśmy zadbać o dobrą atmosferę, klejącą się rozmowę, interesujące miejsce, a także o… oddech. Tak, tak! Aż w 36% przypadków za nieudaną randką stoi nieprzyjemny zapach z ust. To najczęściej podawany powód!

Oceniamy po oddechu

12 minut! Tyle dokładnie mamy czasu, aby zaimponować partnerowi lub partnerce na pierwszej randce. W tym czasie oceniany jest nasz uśmiech, to czy nawiązujemy kontakt wzrokowy, a nawet ton głosu. To również moment, kiedy mogą pojawić się pierwsze elementy, które stopniowo przekreślają szanse na udaną randkę.

Według badań przeprowadzonych przez portal randkowy WhatsYourPrice.com, nieprzyjemny zapach z ust partnera lub partnerki to powód numer jeden nieudanej randki. Wskazało go aż 36% ankietowanych kobiet i mężczyzn. Na dalszym miejscu znalazły się m.in. resztki jedzenia między zębami (25%), awaria garderoby (14%) czy upicie się (10%).

Do takich samych wniosków doszli także użytkownicy serwisu Match.com, uznając nieprzyjemny zapach za głównego „odstraszacza” na randkowiczów. Podobne wnioski znalazły się również w badaniach Oral Health Foundation, gdzie aż 35% osób zadeklarowało, że nieprzyjemny zapach z ust to główny powód, dla którego pierwsza randka nie miała kontynuacji w kolejnym spotkaniu, wyprzedzając nawet… nudną rozmowę i brak wspólnych tematów. Powód?

Kiedy czujemy nieprzyjemny zapach z ust rozmówcy zmienia się często nasze nastawienie do niego lub do niej, dystansujemy się, unikamy kontaktu wzrokowego i rozmowy twarzą w twarz. Często zaczynamy taką osobę podejrzewać o kiepską higienę, nałogi, a nawet schorzenia np. zatok. Do gry wkracza także nasza biologia, która nakazuje nam poszukiwanie partnera lub partnerki bez wad.

3 rady na udaną randkę i pocałunek

Co zatem zrobić, aby randka była udana? Po pierwsze przygotujmy się.

– Parę minut przed wyjściem umyjmy dokładnie zęby i przepłuczmy usta płynem bez alkoholu. Wyczyśćmy także nitką przestrzenie między zębami, bo to często resztki jedzenia zalegające w nich są źródłem gnilnego zapachu. Warto także dokładnie umyć język specjalną łopatką. Usuniemy dzięki temu bakterie powodujące nieprzyjemny zapach. Higiena to podstawa – mówi lek. dent. Tomasz Łukasik, stomatolog z Dentim Clinic w Katowicach.

Warto także przygotować się do samej rozmowy. – Jeśli podejrzewamy, że nieprzyjemnie pachnie nam z ust, sięgnijmy po miętowe gumy lub specjalne cukierki bez cukru, które stłumią przykrą woń lotnych związków siarki, produkowanych przez bakterie. Najlepsze na tę okazję są gumy z cynamonem, olejkiem mięty pieprzowej lub mięty zielonej, które powodują wysychanie bakterii – radzi dentysta.




– Pomocne jest także częste przepłukiwanie ust niegazowaną wodą, którą warto zamówić dodatkowo do wina lub drinka. To naturalny sposób wypłukiwania bakterii. Uważajmy także, aby nie dopuścić do suchości w jamie ustnej, która może pojawić się przy dłuższej rozmowie zwłaszcza przy alkoholu. W czasie randki koniecznie zrezygnujmy także z palenia papierosów – dodaje.

Ważne jest także to, co będziemy jeść na randce. Unikajmy potraw z czosnkiem, cebulą, a także kontrolujmy ilość wypijanego alkoholu. Powód? Czosnek i cebula utrzymują swój zapach nawet 2 dni od spożycia! Alkohol z kolei wysusza jamę ustną, co powoduje szybkie namnażanie się bakterii.

Na czarnej randkowej liście potraw są także: produkty mleczne (np. lody, mleczne shake), ryby (zwłaszcza tuńczyk i śledź), kawa, potrawy z curry, a nawet sałatki z rzodkiewką, która zawiera izotiocyjanian, dający dość specyficzny zapach. Powinniśmy także unikać kwaśnych owoców i warzyw (m.in. pomidory, pomarańcze, grapefruity), które mogą potęgować kwaśny odczyn w jamie ustnej.

Pamiętajmy także o tym, że walka z nieprzyjemnym zapachem to nie jedyny powód, dla którego warto zadbać o higienę jamy ustnej w czasie randki. Jeśli już pocałujemy się, to wraz ze śliną wymienimy się także florą bakteryjną. Im będzie ona bardziej zrównoważona, tym mniejsze ryzyko zarażenia się próchnicą!

Oczywiście dbania o higienę jamy ustnej nie ograniczamy tylko do pierwszej randki – apelują dentyści. W przeciwnym razie może ona być naszą ostatnią.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ