Pielęgnacja skóry trądzikowej



Każdy typ cery wymaga odpowiedniej, dostosowanej według potrzeb pielęgnacji. Właściciele skóry suchej powinni skupić się przede wszystkim na odpowiednim nawilżeniu, natomiast osoby posiadające cerę tłustą nie powinny zapominać o codziennym głębokim oczyszczaniu, które usunie nagromadzającą się warstwę sebum. Zdecydowanie najbardziej problemowa jest cera trądzikowa, jednak istnieją pewne zasady, które pozwolą zapanować nad nieestetycznymi wypryskami.

Skóra trądzikowa czyli jaka?

Na pierwszy rzut oka skóra trądzikowa przypomina nieco skórę tłustą. Główną cechą tego typu cery jest łojotok, czyli nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe. Łój zgromadzony na skórze powoduje jej nieestetyczne błyszczenie. Dodatkową cechą skóry trądzikowej jest nieodpowiednie złuszczanie się naskórka, które powoduje zatykanie gruczołów łojowych. W ten sposób powstają wszelkie zmiany ropne, krosty oraz zaskórniki.




Podstawowe zasady pielęgnacji skóry trądzikowej

Podstawowym elementem pielęgnacji skóry trądzikowej jest dokładne, systematyczne oczyszczanie. Nie oznacza to jednak, że częste mycie sprawi, że skóra nie będzie się przetłuszczać i zniknąć wszelkie zmiany skórne. W większości przypadków efekt jest odwroty – wielokrotne mycie twarzy w ciągu dnia powoduje podrażnienia i przesuszenia. 

Produkty do skóry trądzikowej nie powinny zawierać w swoim składzie alkoholu, który przesusza i podrażnia i tak obciążoną skórę. Osoby posiadające liczne zmiany trądzikowe powinny także unikać używania mydła, które poprzez swoje właściwości sprzyja namnażaniu się bakterii. Podczas pielęgnacji należy pamiętać o dokładnym zmyciu resztek makijażu.

Najlepiej stosować kosmetyki przeznaczone do cery trądzikowej, które posiadają substancje hamujące produkcję łoju, a tym samym nieestetycznych wyprysków. Następnym krokiem po oczyszczeniu skóry jest użycie kremu nawilżającego, najlepiej beztłuszczowego, który nie będzie powodował przesuszeń. Właściciele skóry trądzikowej powinni pamiętać również o regularnym złuszczaniu martwego naskórka. Osoby, które posiadają znaczące zmiany skórne powinny zrezygnować jednak z peelingów mechanicznych i wybrać enzymatyczne

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ