Pielęgnacja skóry trądzikowej



Każdy typ cery wymaga odpowiedniej, dostosowanej według potrzeb pielęgnacji. Właściciele skóry suchej powinni skupić się przede wszystkim na odpowiednim nawilżeniu, natomiast osoby posiadające cerę tłustą nie powinny zapominać o codziennym głębokim oczyszczaniu, które usunie nagromadzającą się warstwę sebum. Zdecydowanie najbardziej problemowa jest cera trądzikowa, jednak istnieją pewne zasady, które pozwolą zapanować nad nieestetycznymi wypryskami.

Skóra trądzikowa czyli jaka?

Na pierwszy rzut oka skóra trądzikowa przypomina nieco skórę tłustą. Główną cechą tego typu cery jest łojotok, czyli nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe. Łój zgromadzony na skórze powoduje jej nieestetyczne błyszczenie. Dodatkową cechą skóry trądzikowej jest nieodpowiednie złuszczanie się naskórka, które powoduje zatykanie gruczołów łojowych. W ten sposób powstają wszelkie zmiany ropne, krosty oraz zaskórniki.




Podstawowe zasady pielęgnacji skóry trądzikowej

Podstawowym elementem pielęgnacji skóry trądzikowej jest dokładne, systematyczne oczyszczanie. Nie oznacza to jednak, że częste mycie sprawi, że skóra nie będzie się przetłuszczać i zniknąć wszelkie zmiany skórne. W większości przypadków efekt jest odwroty – wielokrotne mycie twarzy w ciągu dnia powoduje podrażnienia i przesuszenia. 

Produkty do skóry trądzikowej nie powinny zawierać w swoim składzie alkoholu, który przesusza i podrażnia i tak obciążoną skórę. Osoby posiadające liczne zmiany trądzikowe powinny także unikać używania mydła, które poprzez swoje właściwości sprzyja namnażaniu się bakterii. Podczas pielęgnacji należy pamiętać o dokładnym zmyciu resztek makijażu.

Najlepiej stosować kosmetyki przeznaczone do cery trądzikowej, które posiadają substancje hamujące produkcję łoju, a tym samym nieestetycznych wyprysków. Następnym krokiem po oczyszczeniu skóry jest użycie kremu nawilżającego, najlepiej beztłuszczowego, który nie będzie powodował przesuszeń. Właściciele skóry trądzikowej powinni pamiętać również o regularnym złuszczaniu martwego naskórka. Osoby, które posiadają znaczące zmiany skórne powinny zrezygnować jednak z peelingów mechanicznych i wybrać enzymatyczne

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ