Glinka marokańska – bogactwo minerałów dla skóry



Glinka Rhassoul z Maroko zawiera wiele minerałów, dlatego stosowana jest na twarz i ciało, jako maseczka i peeling oczyszczająco-odżywczy. Działa przeciwstarzeniowo i spłyca zmarszczki. Zalecana jest do cery trądzikowej, wrażliwej i naczynkowej. Dodatkowo może spełniać funkcję naturalnego szamponu do włosów.

Glinka marokańska w kosmetyce.

We wschodniej części Maroka, na skraju średniego Atlasu, występują złoża glinki, która od starożytności stosowana jest, przez mieszkańców Afryki Północnej i niektórych regionów Bliskiego Wschodu. Jej oryginalna nazwa Rhassoul pochodzi od czasownika „rassala”, co po arabsku znaczy „myć”. Doskonale sprawdza się bowiem w codziennej higienie i pielęgnacji ciała.

Ze względu na bogactwo minerałów, glinka marokańska coraz częściej stosowana jest w dermatologii i kosmetologii. Sprzedawana jest w postaci proszku lub płatków, a po wymieszaniu z wodą, przybiera postać gęstej masy „błotnej”. Można zrobić z niej odżywczą maskę na twarz, całe ciało lub włosy. Doskonale sprawdza się przy pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do alergii lub trądzikowej.

Jakie minerały?

Podstawowym budulcem glinki Rhassoul jest gliniasty minerał o nazwie stewensyt, który pod względem chemicznym składa się głównie z krzemianu magnezu. Jednak zawiera ona znacznie więcej mikroelementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry:

– krzem uczestniczy w tworzeniu włókien kolagenu
– magnez opóźnia procesy starzenia
– żelazo, którego niedobór może wywoływać trądzik, wypryski, zaskórniki, bladość i ziemistość cery
– wapń wzmacnia naturalną odporność i łagodzi podrażnienia skóry
– potas zapobiega nadmiernemu wysuszaniu skóry i trądzikowi
– sód, który odpowiada za napięcie i jędrność skóry, a jego niedobór przyczynia się do odwodnienia i uwidocznienia zmarszczek
– selen usuwa toksyny
– cynk zapobiega zakażeniom, łagodzi podrażnienia skóry, zmniejsza nadmierne wydzielanie sebum
– inne (glin, miedź, lit, fosfor, molibden czy mangan).



Oczyszczanie.

Glinka Rhassoul charakteryzuje się wyjątkową zdolnością absorpcji, a więc wiązania substancji, z którymi ma kontakt. Dlatego absorbuje, z powierzchni skóry, zanieczyszczenia i martwe komórki. Można stosować ją jako maseczki i okłady oczyszczająco-odżywcze, na twarz i ciało.

Peeling i kąpiele błotne.

Peeling ciała z zastosowaniem Rhassoul nie tylko usuwa martwy naskórek, ale również wygładza i ujędrnia skórę. Dzięki dogłębnemu oczyszczeniu, czyni ją świeżą i odmłodzoną. Natomiast w walce z rozstępami i cellulitem, polecane są kąpiele błotne z zastosowaniem tej glinki.




Działa przeciwstarzeniowo.

Glinka neutralizuje działanie wolnych rodników, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się skóry. Stymuluje regenerację tkanek i przywraca skórze naturalną równowagę. Zapobiega wysuszaniu się i łuszczeniu skóry. Poza tym wyrównuje koloryt, dodaje jej witalności i naturalnego blasku.

Spłyca zmarszczki.

Właściwość ta determinowana jest wysoką zawartością krzemionki (58%). Krzem bierze udział w syntezie włókien kolagenowych, czyli podstawowego białka tkanki łącznej, które nadaje skórze elastyczność. Dlatego Rhassoul poprawia strukturę i jędrność skóry oraz wykazuje działanie wygładzające.

Cera trądzikowa.

Glinka marokańska reguluje pracę gruczołów łojowych, normalizując wydzielanie sebum, a także absorbuje jego nadmiar. Tonizuje oraz hamuje nadmierne przetłuszczanie się skóry. Zamyka rozszerzone pory i zapobiega tworzeniu się zaskórników. Wspomaga łagodzenie objawów trądziku różowatego.

Cera problematyczna.

Nie wywołuje stanów zapalnych, podrażnień, ani reakcji alergicznych. Dodatkowo posiada właściwości przeciwzapalne, odkażające i łagodzące, dzięki którym zwalcza zmiany skórne i przyśpiesza ich gojenie. Stosowana systematycznie wzmacnia naczynka krwionośne, uszczelniając je i zapobiegając ich pękaniu. W przypadku skóry naczynkowej, wraz z wodą, do glinki można dodać olejek różany.

Do włosów.

Dzięki właściwościom pianotwórczym i odtłuszczającym oraz łagodnemu działaniu, glinka spełnia funkcję naturalnego szamponu. Usuwa z włosów i skóry głowy: tłuszcz wytwarzany przez gruczoły łojowe, substancje organiczne i mineralne pozostałe po odparowaniu potu, resztki keratyny powstałe wskutek łuszczenia skóry głowy, a także pozostałości produktów kosmetycznych, które były stosowane do układania i utrwalania fryzury. Sprawia, że włosy stają się błyszczące, miękkie i sprężyste.

Różne kolory.

W marokosklep.com poza glinką Rhassoul w postaci płytek, która posiada certyfikat Ecocert lub w pudrze, możemy wybrać również inne w postaci pudru tj.:

– Czerwoną
Swój kolor zawdzięcza obecności tlenku miedzi i żelaza. Delikatnie barwi skórę, a jej długotrwałe stosowanie powoduje efekt subtelnej opalenizny. Polecana jest do cery tłustej i mieszanej, a zarazem wrażliwej i skłonnej do zmian alergicznych.
– Białą
Nazywana jest kaolinem lub glinką porcelanową. To najbardziej delikatna z glinek, dlatego może być stosowana do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, alergicznej i podrażnionej.
– Zieloną
Swój kolor zawdzięcza obecności jonów żelaza dwuwartościowego (Fe2+). Polecana jest dla skóry tłustej i trądzikowej.

Sposób użycia.

1. W przypadku glinki w płytkach, moczymy je w wodzie (najlepsza woda mineralna), czekamy 20-30 min, aż się rozmoczą. Natomiast glinkę w pudrze po prostu mieszamy z wodą, aż do uzyskania gęstej konsystencji.
2. Nakładamy maseczkę na oczyszczoną skórę (twarz lub ciało) na 10-15 minut.
3. Następnie spłukujemy wodą.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ