Jak opóźnić starzenie się skóry?



Skóra zaczyna się starzeć już po 25. roku życia. Na początku oznaki są mało widoczne, gdyż skóra stale się odnawia – w ciągu 28 dni nowe komórki zastępują stare. Jednak z czasem cykl regeneracji zaczyna się wydłużać. Aby jak najdłużej zachować młody wygląd skóry, należy zadbać o regularny odpoczynek i odpowiednią ilość snu, pić odpowiednią ilości wody, dbać o aktywność fizyczną, zapewnić zbilansowaną dietę bogatą w warzywa, unikać używek oraz stosować kremy do pielęgnacji twarzy.

Przyczyny starzenia się skóry

Brak zrównoważonego trybu życia, stres, niedobór snu oraz niekorzystne czynniki zewnętrzne wpływają na utratę sił witalnych i obniżenie odporności organizmu, co negatywnie wpływa na wygląd naszej skóry. Największe i najszybsze zmiany zachodzą w naszej skórze pod wpływem słońca, które niszczy włókna białek strukturalnych skóry – kolagen i elastynę.

1. Wolne rodniki

Powstają na skutek stresu, spożywania wysoce przetworzonej czy złej jakości żywności, promieniowania UV, spalin czy dymu papierosowego. Wolne rodniki są przyczyną uszkodzeń w strukturze białek i lipidów, a tym samym włókien kolagenu i elastyny – białek strukturalnych odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność naszej skóry.

2. Obniżanie się poziomu aktywności organizmu

Badania wykazały, że po 30. roku życia ilość fibroblastów, komórek skóry odpowiedzialnych za wytwarzanie kolagenu i elastyny, zaczyna drastycznie spadać – co 10 lat tracimy 10% fibroblastów. Powierzchnia skóry staje się mniej uporządkowana i regularna, zmniejsza się jej elastyczność, pojawiają się coraz bardziej widoczne i głębsze linie, czyli zmarszczki.

Z wiekiem maleje też aktywność znajdujących się w skórze gruczołów potowych i łojowych, słabną możliwości zatrzymywania wody przez skórę, a więc łatwiej ulega ona odwodnieniu.
Wraz z upływem czasu w naszym organizmie zaczyna obniżać się poziom hormonów, które mają wpływ na regenerację komórek.

Jakie są oznaki starzenia?

1. Jednym z pierwszych objawów jest suchość skóry, którą pogłębia mniejsza aktywność gruczołów łojowych i potowych.
2. Następuje degradacja i stopniowy zanik włókien elastynowych i kolagenowych.
3. Prowadzi to do spadku elastyczności i pojawienia się drobnych zmarszczek (najpierw w okolicach oczu i ust), a następnie głębokich.
3. Skóra staje się coraz bardziej cienka, a jednocześnie coraz grubsza i bardziej szorstka staje się warstwa rogowa.
4. Pojawiają się plamy pigmentacyjne, gdyż zaburzone zostaje wydzielanie melaniny.
5. Zmiana krążenia we włośniczkach powoduje kruchość naczyń włosowatych.

Nawilżanie od wewnątrz

Aby opóźnić oznaki starzenia, skórę należy nawilżać nie tylko z zewnątrz, ale także od wewnątrz. Dlatego pijmy odpowiednią ilość wody 1,5-2 litry w ciągu dnia. W przeciwnym wypadku przestanie być ona elastyczna, pojawią się przedwcześnie zmarszczki i bruzdy, a co za tym idzie nie będzie już wyglądać młodo.

Jednak picie dużych ilości wody odpowiada nie tylko za utrzymanie wilgotności skóry. Bez niej niemożliwy jest zarówno transport niezbędnych składników odżywczych do wszystkich komórek w tym także skóry, jak i oczyszczanie naszego organizmu, ze szkodliwych produktów przemiany materii.

Sen największym sprzymierzeńcem skóry

Niedobór snu obniża stan zdrowia i kondycji skóry, znacznie przyspiesza procesy starzenia się, dlatego nie bez przyczyny mówi się, że sen jest najlepszym kosmetykiem. Podczas 7-8 godzin snu, skóra się oczyszcza i regeneruje, w nocy proces ten jest najbardziej intensywny.




Krem ze śluzem ślimaka

Zmiana dotychczasowego stylu życia oraz odpowiednia pielęgnacja i ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi, może uchronić naszą skórę przed przedwczesnym starzeniem oraz przywrócić jej właściwą kondycję.
Aby spowolnić procesy starzenia skóry, można stosować krem, który zawiera śluz ślimaka Helix aspersa. Śluz ślimaka jest źródłem:

– kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność i sprężystość skóry, a co za tym idzie redukują zmarszczki,
– kwasu glikolowego, który wspomaga proces eksfoliacji, czyli złuszczania martwych komórek naskórka, wygładza i odświeża skórę, dzięki czemu spowalnia proces jej starzenia,
– allantoiny, która działa kojąco i łagodząco, a także przyspiesza gojenie się skóry.

Odmładzające kompleksy

Śluz tego gatunku ślimaka jest podstawą składu kremu NATURALIS Superactive, który zawiera dodatkowo:

– Vitasource™ – ekstrakt zawierający bajkalinę opóźnia senescencję fibroblastów, które produkują kolagen, czyli spowalnia starzenie komórkowe. Kompleks ten koryguje mikrorzeźbę skóry, poprzez poprawę wskaźników biomechanicznych skóry pozwala zachować jej młody wygląd,
– Timecode™ – biomimetyczny peptyd, ze względu na swoje działanie nazywany „molekułą szczęścia”; dzięki zawartości tego składnika w kremie skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna i widocznie wygładzona, odzyskuje zdrowy wygląd i blask.

Skład kremu uzupełniono o nawilżający kompleks składający się z kwasu hialuronowego, gliceryny i argininy, a także o substancje lipidowe tj. olej ze słodkich migdałów i masło Shea; zapewniają większą skuteczność i silniejsze działanie, poprawiają kondycję skóry, wzmacniają jej barierę hydrolipidową oraz chronią przed utratą wilgoci.

Uprawiaj sport

Każda aktywność fizyczna (bieganie, jazda na rowerze czy trening siłowy) sprawia, że się pocimy. Wraz z potem pozbywamy się szkodliwych dla organizmu i skóry zbędnych produktów przemiany materii, czyli toksyn. Poza tym sport pozwala dotlenić organizm, pobudza krążenie krwi, a tym samym uelastycznia i ujędrnia skórę.

Zdrowa dieta

Starzeniu się skóry przeciwdziałają witaminy A, C i E, gdyż neutralizują wolne rodniki. Dodatkowo biorą udział w odbudowie włókien kolagenu i elastyny. Kwasy tłuszczowe ujędrniają skórę i wygładzają zmarszczki, a także zapobiegają AZS czy łuszczycy. Z kolei takie minerały jak cynk, żelazo, sód czy potas, wchodzą w skład enzymów i innych związków, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie procesów biochemicznych skóry. W naszym jadłospisie nie powinno więc zabraknąć warzyw i owoców, ryb, pełnoziarnistych produktów zbożowych, olejów bogatych w kwasy omega czy zielonej herbaty.

Ogranicz używki

Cechą charakterystyczną palacza są zmarszczki, które rozchodzą się promieniście wokół ust. Za sprawą wolnych rodników w dymie papierosowym, skóra przybiera ziemisty odcień i pojawiają się przebarwienia.

Starzenie skóry przyspiesza także picie alkoholu, który prowadzi do odwodnienia organizmu, co wiąże się z wysuszeniem i podrażnieniem skóry. Na twarzy uwydatniają się wówczas zmarszczki, a cera przybiera brzydki, szary odcień. Jakby tego było mało, alkohol „wypłukuje” witaminy, które są niezbędne dla zachowania urody.

Niestety dotychczas nie wymyślono „cudownego” sposobu na to, abyśmy się nie starzeli. Powinniśmy więc starać się, aby oznaki starzenia odsunąć jak najdalej w czasie, poprzez wprowadzenie zmian w dotychczasowym stylu życia oraz zadbanie o właściwą pielęgnację skóry.

Link do zakładki nt. kremu http://naturalis-sklep.produktynaturalne.pl/product/naturalis-superactive-krem-ze-sluzem-slimaka-dzien-noc

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ