Waniliowa tarta z figami



Karnawałowa domówka – jak się do niej przygotować i zaskoczyć gości?
Emocje sylwestrowej nocy opadły, teraz czas korzystać z nadejścia karnawału. Poświętować zdąży zapewne każdy z nas, gdyż okres hucznych i kolorowych zabaw potrwa aż 39 dni! Nawet jeśli zrezygnujemy z wielkich bali i zorganizujemy kameralne przyjęcie u siebie w domu, zabawa może być równie znakomita. Przepis na udaną domówkę jest prosty – wystarczą doborowe towarzystwo, nietuzinkowe atrakcje i oczywiście menu – szybkie
i nieskomplikowane.

Od pomysłu do realizacji

Gorący karnawałowy klimat niczym z Rio de Janeiro może zagościć i w naszych domach. Nic trudnego, wystarczy, że wymyślimy oryginalny motyw przewodni zabawy i uprzedzimy o tym nieco wcześniej zaproszonych gości, tak by każdy mógł przygotować pasujące przebranie.

Dzięki temu nie będziemy mieć także problemu z tym jak udekorować mieszkanie – obrany klimat imprezy rozwiąże sprawę. Nie możemy zapomnieć również o odpowiedniej playliście. Muzyka musi zarówno idealnie współgrać z wirującymi na domowym parkiecie strojami, jak i wprawiać wszystkich w doskonałe humory.

Dodatkowe atrakcje mogą stanowić gry i integracyjne zabawy. Skutecznie rozładują również atmosferę spotkania z nowopoznanymi osobami. Najważniejsza jednak w organizacji tematycznej domówki jest spójność wszystkich elementów. Przy odrobinie kreatywności i wysiłku zaprocentuje to wspaniałą i niezapomnianą zabawą.

Menu na karnawałowe hulanki

By mieć siłę na zabawę do białego rana, trzeba pozyskać niezbędną energię. A tę zapewni nam odpowiednio skomponowane menu. Nie musi być już tak syto i tłusto jak kiedyś, lepiej postawić na lekkość i oryginalność. Przekąski powinny być nie tylko proste w zjedzeniu, czyli takie na jeden kęs, ale i w przygotowaniu – nikt z nas nie chce przecież spędzać całego dnia w kuchni.

Dlatego najlepszym wyborem będzie poczęstunek w nieskomplikowanej formie. Koreczki z serem pleśniowym, ślimaczki z ciasta francuskiego ze szpinakiem, wytrwane muffiny czy krakersy w towarzystwie rozmaitych sosów i dipów. Przygotowanie tych wszystkich dań nie zajmie nam więcej niż godzinę, a sukces mamy w kieszeni.

– Poza wytrawnymi przekąskami warto przyrządzić także coś na słodko. Doskonałym pomysłem będzie krucha tarta wypełniona Skyrem waniliowym, którą przygotujemy w około 40 minut. Dzięki gęstej konsystencji jogurtu typu islandzkiego od OSM Piątnica z aromatyczną laską wanilii, mamy gotową masę i nie musimy dodawać już innych składników do naszej tarty. Wystarczy, że górę udekorujemy ulubionymi owocami i gotowe! – mówi Robert Muzyczka, szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy.




Waniliowa tarta z figami
Przepis poleca Robert Muzyczka szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy

Porcje: 1 blaszka/
Czas: 45 minut
Poziom trudności: Średni

Składniki na ciasto:

– mąka pszenna 200g
– zimne masło (np. Masło Ekstra od OSM Piątnica) 100g
– jajko 1 szt.
– sól ¼ łyżeczki
– cukier 2 łyżki
– łyżka zimnej wody

Wykonanie:

Mąkę posiekać z masłem, dodać jajko, sól, cukier, wodę i ugnieść ciasto. Gotowe włożyć do lodówki na 15 minut. Wyjąć, rozwałkować i wyłożyć ciastem wcześniej wysmarowaną masłem blaszkę do tart. Tak przygotowaną, ponakłuwać widelcem. Na ciasto położyć papier do pieczenia i w celu obciążenia wysypać na niego groch lub fasolę.

Piec w rozgrzanym do 190°C piekarniku przez ok. 15 minut. Następnie wyjąć papier z obciążeniem i ponownie wsadzić tartę do piekarnika i piec w tej samej temperaturze, aż do ładnego zrumienienia przez ok. 12-15 minut.

Składniki na masę:

– Jogurt typu islandzkiego Skyr waniliowy 150g (OSM Piątnica) 3 szt.
– dojrzałe figi 6 szt.
– winogrona 1 mała kiść

Wykonanie:

Na wystudzoną tartę wyłożyć Skyr waniliowy, a górę udekorować pokrojonymi na kawałki figami i winogronem.

Smacznego!

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ