Trądzik 30-latki. Pozbądź się go w końcu!



Trądzik młodzieńczy jest najczęściej występującym schorzeniem skóry. Niemal cechą rozpoznawczą każdego nastolatka są czerwone zmiany oraz zaskórniki na twarzy o mniejszym lub większym natężeniu. Problem pojawia się wtedy, gdy jest ich zdecydowanie zbyt dużo lub nie mijają po okresie dojrzewania. Co można zrobić, by odzyskać gładką skórę?

Kapryśna skóra

Przyczyną trądziku jest splot kilku niekorzystnych czynników występujących na skórze. Po pierwsze, wydzielanie sporych ilości sebum przez gruczoły łojowe. Jest normalne w okresie dojrzewania, kiedy zwiększona ilość androgenów powoduje powiększenie gruczołów łojowych, a tym samym zwiększenie ilości sebum.

U osób dorosłych wahania hormonalne mogą być powodowane przez stres, niewłaściwą dietę, przyjmowane leki. Po drugie, do trądziku predysponują czynniki genetyczne. Po trzecie, złuszczony naskórek zatyka pory, co razem z sebum już jest przyczyną tworzenia się niechcianych zaskórników, a następnie, przy udziale bakterii, również krostek. Po czwarte, flora bakteryjna. Pojęcie flory bakteryjnej w odniesieniu do organizmu ludzkiego kojarzy nam się głównie z jelitami, ale na naszej skórze też żyją bakterie.

– Propionibacterium acnes, to bakteria beztlenowa, która upodobała sobie łój, jako źródło pożywienia. Im więcej łoju, tym więcej bakterii. O ile na co dzień przebywa na naszej skórze i nie powoduje żadnych szkód, to o tyle jej nadmierny rozwój w zatkanych porach czy mieszkach włosowych prowadzi do stanów zapalnych, zaczerwienienia, powstawania krostek wypełnionych ropną wydzieliną, a dalej do zwiększonej podatności skóry na zakażenia. Co ciekawe, wg najnowszych badań, są różne szczepy P. acnes i niektóre, nawet przy dużej ilości sebum, nie powodują dolegliwości, a chronią skórę przed szkodliwymi bakteriami czy grzybami – wyjaśnia dr n. med. Anna Deda, kosmetolog z Body Care Clinic w Katowicach.

Nieprawdą jest, że trądzik znika sam. Konsultacji z lekarzem dermatologiem wymagają zmiany o dużym nasileniu (duża ilość krostek, zaskórników, zmian ropnych, pojawiających się blizn) oraz zmiany, które nie ustępują po okresie dojrzewania. Jak zatem skończyć z tą młodzieńczą przypadłością, gdy już nawet doczekaliśmy się własnych dzieci?

OCZYSZCZANIE

Zaleganie łoju i niezłuszczonego naskórka na skórze jest główną przyczyną trądziku. Podstawową radą jest oczyszczenie cery, aby umożliwić ewakuację łoju i złuszczyć, a następnie usunąć warstwę rogową naskórka. Służą temu peelingi chemiczne. Część z nich możemy wykonać w domu, ale te mocniejsze tylko w gabinecie kosmetologa.

– Osobom z cerą trądzikową zalecany jest peeling kwasem salicylowym, który ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, także keratolityczne, czyli złuszczające, a w dodatku przenika przez sebum oczyszczając pory i mieszki włosowe. W gabinecie stosujemy wysokie stężenia, nawet do 20%, ale do domowej pielęgnacji wystarczą preparaty 1-2% – wyjaśnia kosmetolog.

– U osób z cerą wrażliwą, u których występują zmiany trądzikowe zaleca się stosowanie preparatów z kwasem migdałowym. Działa silnie bakteriostatycznie, zmniejsza wydzielanie sebum oraz złuszcza w sposób delikatny, bez podrażniania skóry. Nadaje się nawet do pielęgnacji cery naczyniowej – dodaje.

W domowej pielęgnacji unikajmy mydła, które ma zasadowy odczyn. Na powierzchni skóry znajduje tzw. kwaśny płaszcz ochronny, który zapewnia odpowiednie warunki do właściwego przebiegu procesów regeneracji oraz zabezpiecza przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi. W drogerii wybierajmy kosmetyki z zawartością kwasów owocowych, kwasu migdałowego, kwasu salicylowego. Zapewnią delikatne złuszczanie i odblokowanie porów między wizytami u kosmetologa.

U kobiet ok. 30 r.ż. mogą występować dodatkowe problemy z cerą, jak fotostarzenie i przebarwienia posłoneczne. Dla nich proponowane są peelingi łączone z kilku preparatów o różnym działaniu.

– U pacjentek borykających się z przebarwieniami i trądzikiem pospolitym stosujemy Nomelan Cafeico. Jest to zabieg wykorzystujący kilka substancji aktywnych w różnych stężeniach. Kompozycję zabiegu dopasowujemy zależnie od rodzaju i nasilenia problemów skórnych.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie peelingów złożonych, takich jak roztwór Jessnera. Intensywnie złuszcza naskórek, redukuje przebarwienia, zaskórniki i blizny, zmniejsza aktywność gruczołów łojowych –tłumaczy ekspert Body Care Clinic.

Dokładne oczyszczenie skóry jest początkiem terapii trądziku. Po zabiegach stany zapalne powinny ustępować, powstawanie nowych będzie mocno ograniczone. Następny krok to…

LECZENIE I NORMALIZACJA

Samo oczyszczenie skóry może nie wystarczyć. Mimo, że bezpośrednia przyczyna została usunięta, czyli zatkane pory, to tendencja do powstawania trądziku nadal się utrzymuje. Normalizacja, to proces, w którym regulujemy aktywność gruczołów łojowych, a także przywracamy naturalny przebieg keratynizacji naskórka.

Osoba z cerą trądzikową w domowej apteczce powinna mieć preparaty do stosowania miejscowego zawierające m.in. nadtlenek benzoilu, który działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i keratolitycznie. Pobudza również syntezę kolagenu. Minerały, jak miedź i cynk, wpływają regulująco na pracę gruczołów łojowych, działają przeciwbakteryjnie i kojąco na stany zapalne.

Pomocne mogą okazać się również specyfiki z zawartością kwasu azelainowego, który ma porównywalne działanie, co wcześniej wymienione (działa przeciwbakteryjnie i hamuje łojotok), ale dodatkowo rozjaśnia przebarwienia. Kosmetyki do domowej pielęgnacji mogą zawierać również pomocne substancje łagodzące, jak wyciąg z aloesu, pantenol, allantoinę. Warto je przetestować na własnej skórze.

W gabinecie medycyny estetycznej kosmetolog może zaproponować laserowy peeling węglowy, którego zasada działania jest kompletnie inna, niż zwykłych peelingów.

 

– Laserowy peeling węglowy wykonujemy u pacjentek, które zmagają się z trądzikiem, łojotokiem i wszelkimi niedoskonałościami cery. Na skórę nakłada się emulsję węglową docierającą do wszelkich zakamarków, a później promieniami lasera naświetlamy obszar twarzy, dekoltu i ramion. Węgiel pochłania energię lasera i dochodzi do mikroekplozji, które doskonale złuszczają i stymulują skórę do odnowy. Efektem jest ograniczenie wydzielania łoju, usunięcie pryszczy, zaskórników i krost oraz zwężenie porów – mówi Anna Deda.

 

Jeżeli trądzik jest bardzo uciążliwy, pojawia się na dużych obszarach skóry i trudno poddaje się leczeniu miejscowemu, wtedy może okazać się konieczne zastosowanie leków doustnych. W terapii trądziku stosuje się m.in. Izotretinoinę, czyli retinoid o silnym działaniu. Powoduje zmniejszenie gruczołów łojowych, a tym samym ograniczenie produkcji łoju i normalizację keratynizacji naskórka.

Czasami konieczne będzie zastosowanie doustnych antybiotyków działających na P. acnes lub inne szczepy bakterii, które są przyczyną powstawania ropnych krostek. Jeżeli problem trądziku jest związany z gospodarką hormonalną, lekarz może zalecić stosowanie tabletek antykoncepcyjnych mających wpływ na ograniczenie wydzielania androgenów.

 

PRZYWRACANIE BLASKU

Dla osób zmagających się z trądzikiem jego wyleczenie często nie jest końcem problemów – mogą powstać nieestetyczne, szpecące blizny. Z tym problemem raczej nie poradzimy sobie domowymi metodami i konieczna będzie wizyta w gabinecie medycyny estetycznej. Tutaj z pomocą znowu przychodzą peelingi, ale tym razem peeling mechaniczny – mikrodermabrazja korundowa.

– Ten peeling wykorzystuje mikrokryształki tlenku glinu do ścierania wierzchniej warstwy skóry. Jego działanie jest dość silne, ale efekty są widoczne w postaci spłycenia blizn, zwężenia porów i poprawy jakości skóry. Przy zabiegu wykorzystujemy również laser biostymulujący do pobudzenia procesów regeneracyjnych – wyjaśnia kosmetolog.

Nowoczesna medycyna estetyczna nie może się obyć bez lasera i w tym przypadku. Lasery są stosowane powszechnie, zależnie od rodzaju i mocy do regeneracji skóry, usuwania niedoskonałości, leczenia grzybicy i depilacji. W przypadku usuwania blizn potrądzikowych stosuje się laser frakcyjny np. CO2RE.

– Laser tworzy tysiące mikroskopijnych „dziurek” w skórze, które pobudzają do regeneracji i intensywnej odnowy. Odparowana tkanka jest zastępowana nową, świeżą o normalnym wyglądzie. Laser daje efekt głębokiego peelingu, co skutkuje świetnymi rezultatami przy terapii blizn nie tylko po trądziku, ale również o innej etiologii – wyjaśnia Anna Deda.

Trądzik jest głownie problemem natury estetycznej, ale ważne jest, żeby nie unikać lekarza, bo leczenie na własną rękę może nie przynieść zadowalających rezultatów, a nawet pogorszyć stan skóry i pozostawić szpecące blizny.

Rola jelit w układzie odpornościowym – jak decydują o naszym samopoczuciu i ochronie przed infekcjami?

Jeśli nie zadbamy o nasze jelita, możemy doprowadzić do ich rozszczelnienia, co otwiera drzwi dla chorób autoimmunologicznych, alergii, przewlekłych zapaleń,…
CZYTAJ

Ciche zagrożenie, które można opanować. 17 maja obchodzimy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Nadciśnienie tętnicze nazywane jest „cichym zabójcą” - przez długie lata może bowiem nie dawać objawów, a nieleczone prowadzi do poważnych…
CZYTAJ

Pielęgnacja skóry po zimie – czego naprawdę potrzebuje Twoja cera?

Zima, choć piękna i pełna uroku, potrafi być bezlitosna dla naszej skóry. Mróz, wiatr i suche powietrze w pomieszczeniach mogą…
CZYTAJ

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rola jelit w układzie odpornościowym – jak decydują o naszym samopoczuciu i ochronie przed infekcjami?

Jeśli nie zadbamy o nasze jelita, możemy doprowadzić do ich rozszczelnienia, co…
CZYTAJ

Ciche zagrożenie, które można opanować. 17 maja obchodzimy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Nadciśnienie tętnicze nazywane jest „cichym zabójcą” - przez długie lata może bowiem…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ