Uśmiech dziąsłowy-Widać Ci dziąsła gdy się uśmiechasz? Problem ten da się rozwiązać



Uśmiech dziąsłowy-Widać Ci dziąsła gdy się uśmiechasz? Problem ten da się rozwiązać

Która z nas nie chciała by mieć uśmiechu jak Nicole Kidman, czy Gwen Stefani? Każda! Nie każda jednak zdaje sobie sprawę, że obie zmagają się z tzw. gummy smile, czyli uśmiechem dziąsłowym. To sytuacja, kiedy podczas uśmiechu widać większą część dziąseł i uśmiech wygląda nieestetycznie.

Jeśli podczas uśmiechu widać ci dziąsła, to znaczy że jesteś posiadaczem tzw. gummy smile, czyli uśmiechu dziąsłowego. Niektórzy traktują go jako cechę charakterystyczną, inni jako wadę, przez co wstydzą się uśmiechać. Można go skorygować nosząc aparat ortodontyczny lub chirurgicznie.

Aparat ortodontyczny rozwiąże problem, ale nie u wszystkich

Uśmiech dziąsłowy charakteryzuje się odsłanianiem więcej niż 2-3 mm dziąseł górnego łuku zębowego podczas uśmiechu. Może być on spowodowany m.in. wąską i nadpobudliwą wargą górną, przerostem żuchwy lub zaburzeniami wyrzynania zębów.

– Choć uśmiech dziąsłowy jest uważany za normalną odmianę ludzkiej anatomii, wiele osób czuje z tego powodu wstyd, zażenowanie i niskie poczucie własnej wartości. Problem można rozwiązać np. za pomocą aparatu ortodontycznego, jednak ta metoda jest najbardziej skuteczna u osób w okresie dojrzewania, kiedy kości jeszcze rosną – mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

U dorosłych konieczny jest zabieg chirurgiczny

Z pozbyciem się uśmiechu dziąsłowego u dorosłych, sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga leczenia na kilku płaszczyznach, polegającego na połączeniu leczenia ortodontycznego z chirurgicznym. Aparat ma za zadanie przemieścić zęby dowierzchołkowo, a periodontolog wydłuża korony poprzez wycięcie nadmiaru dziąsła i podpierającej go kości.



– Najpierw specjalista sprawdza jaką głębokość mają kieszonki, wówczas wiadomo, ile tkanki można bezpiecznie usunąć. Do zabiegu, który odbywa się pod znieczuleniem miejscowym i trwa od kilku do kilkunastu minut- w zależności jaką dużą część dziąsła trzeba wyciąć, wykorzystuje się nóż do koagulacji. Narzędzie to nie tylko wycina nadmiar dziąsła, ale jednocześnie zamyka naczynia krwionośne – wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz. Dzięki temu dziąsła nie krwawią i nie trzeba zakładać szwów.

Po zabiegu stosuj dietę

Podczas zabiegu odsłonięte zostają szyjki zębów- niepokryte szkliwem i bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne, np. zimne, gorące i kwaśne potrawy. Stomatolog zabezpiecza je kompozytem, licówkami lub koronami.

Przez kilka dni po zabiegu należy pamiętać o diecie i zapomnieć o gorących i kwaśnych napojach oraz posiłkach. Nie powinno się też jeść twardych warzywa i owoców, jak np. surowej marchewki, kalarepy lub jabłek oraz pić alkoholu i gazowanych napojów.

Uśmiech dziąsłowy nie każdemu musi się podobać, ale też nie jest to problem natury medycznej tylko estetycznej. Inną metodą, korekcji niewielkiego uśmiechu dziąsłowego, mogą być wypełniacze ust. Powiększone usta zakrywają większą część dziąseł, ale efekt nie jest trwały i trudny do przewidzenia. Stałą korektę przebiegu linii dziąseł może przeprowadzić tylko lekarz stomatolog.

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ

Rola roweru i transportu publicznego w dążeniu do neutralności klimatycznej – Światowy Dzień Roweru 2025

Z okazji Światowego Dnia Roweru, obchodzonego 3 czerwca, warto przypomnieć o licznych korzyściach płynących z jazdy na rowerze. Raport Europejskiej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę mikrobioty jelitowej w utrzymaniu zdrowia człowieka. Ten złożony…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ