Kłopotliwy aparat na zęby



Odklejenie pierścieni, zamków, a także ból czy podrażnienia. Wszystkiego nie da się przewidzieć. Choć zakładając aparat ortodonta przekazuje kompendium wiedzy na temat jego funkcjonowania, zdarzają się niespodziewane sytuacje. Jak sobie radzić, gdy w najmniej oczekiwanym momencie pojawią się problemy?

 

Wprawdzie nie jest to bardzo skomplikowana konstrukcja, jednak aparat ortodontyczny składa się z różnych elementów. Nie znając jego dokładnej budowy i charakterystyki poszczególnych części nie ma się co brać za majstrowanie przy nim. – Sytuacje ekstremalne zdarzają się niezwykle rzadko, a na niektóre problemy można zaradzić samodzielnie w domowym zaciszu. Jednak w skrajnych przypadkach konieczna jest wizyta w gabinecie – radzi dr hab. n. med.Piotr Fudalej, University of Bern.

Z aparatem na co dzień

Pacjenci przed założeniem aparatu mają sporo obaw. W normalnym funkcjonowaniu jednak niewiele się zmienia. Dzięki przestrzeganiu podstawowych reguł, uporanie się z nową sytuacją nie będzie stanowiło kłopotu. Fundamentem bezproblemowego noszenia aparatu jest właściwa higiena – zębom w tym czasie należy się szczególna uwaga.

Warto zaczerpnąć nieco wiedzy o dostępnych na rynku akcesoriach. Szczoteczki międzyzębowe, irygator, nić dentystyczna, płyn do płukania jamy ustnej są niezbędnym minimum we właściwej pielęgnacji. Na warsztat trzeba wziąć także swoją dotychczasową dietę. Choć może być to trudne, należy w znacznym stopniu ograniczyć, bądź zupełnie wyeliminować, twarde (owoce, warzywa, orzechy) i klejące (gumy, cukierki) produkty. W ten sposób oszczędzimy sobie niepotrzebnych kłopotów.

Nie ma na co czekać

Problemy z aparatem należy rozwiązywać od razu, w końcu chodzi o nasze zęby. Zbyt długie zwlekanie z naprawą czy wymianą sprzętu może przynieść niepożądane skutki. Narażamy się także na wydłużenie czasu leczenia. Szybką wizytę u ortodonty powinniśmy umówić, gdy jeden z elementów aparatu ulegnie złamaniu.

Taka sytuacja wymaga natychmiastowego kontaktu ze specjalistą. Równie niebezpieczne jest odklejenie się zamka od zęba. Dzięki ligaturom oderwana część nie odpadnie, może jednak powodować znaczny dyskomfort. – Powodem jest najczęściej spożywanie twardych pokarmów. Zdarza się również, że zamek odkleja się podczas szczotkowania zębów. Jeśli mimo ligatury część zsunie się z łuku, należy zachować ją do wizyty, aby ortodonta mógł ją ponownie przymocować – wyjaśnia dr hab. n. med.Piotr Fudalej, University of Bern.



Może być wygodnie

Aparat błędnie kojarzony jest z bólem i dyskomfortem. Jego noszenie nie musi jednak oznaczać koszmaru. Choć podrażnienia policzków, języka czy podniebienia zdarzają się dość często – jest na to sposób. Końce łuków mogą wystawać i tym samym ranić śluzówkę. Zazwyczaj ma to miejsce podczas jedzenia lub mówienia.

Może być to również wynik stopniowego przemieszczania się zębów. Aby zapobiec powstawaniu obrażeń należy wyposażyć się w specjalny wosk. Nakładając go na ostre krawędzie zapobiegniemy dalszemu urażaniu, a rana będzie miała czas na zagojenie się. W społeczeństwie panuje nieprawdziwe przekonanie, że noszenie aparatu jest bolesne. Owszem, przez kilka dni po założeniu może utrzymywać się ból. Nie ma czym się jednak zrażać – w niedługim czasie wszystko ustępuje. Zęby muszą się przyzwyczaić, a ten czas pozostaje już kwestią indywidualną.

Przebiegu leczenia ortodontycznego nie da się przewidzieć. W drodze do pięknego uśmiechu możemy napotkać na różne przeciwności. To jednak nie powód by z niego rezygnować. Systematyczne wizyty kontrolne, prawidłowa higiena i numer telefonu do specjalisty w zasięgu ręki wystarczą, by proces prostowania zębów był spokojny, a równocześnie efektywny

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ