Jak właściwie pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu?



Okres ciąży to chyba jeden z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety. To czas radości i podekscytowania, ważnych decyzji, ale też wielu lęków. Im bliżej rozwiązania tym częściej pojawia się myśl o tym, jak będzie wyglądał poród. Wiele kobiet ma nadzieję, że przebiegnie on siłami natury, bywa jednak, że w związku z zagrożeniem życia zarówno matki jak i dziecka lekarz zmuszony jest wykonać cesarskie cięcie. Zabieg operacyjny, który nierozerwalnie wiąże się z powstaniem blizny. Jak o nią dbać, by nie tylko prawidłowo się goiła, lecz także była jak najmniej widoczna i dokuczliwa?

Cesarskie cięcie to najczęściej wykonywana operacja położniczo-ginekologiczna, polegająca na rozcięciu powłok brzusznych (tkanki podskórnej oraz powięzi poprzecznej brzucha) i macicy (ale nie mięśni!). Najczęściej jest to tzw. cięcie majtkowe tuż nad spojeniem łonowym, które łatwo ukryć pod bielizną. Pomimo zastosowania szwów mamy do czynienia z dużym ubytkiem w skórze, w wyniku czego w procesie gojenia i regeneracji powstaje blizna – zbita, słabo unaczyniona tkanka, u niektórych kobiet przerośnięta, przez co niezbyt estetyczna.

Do tego mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości, takie jak ból, ciągnięcie podczas ruchu, swędzenie. Prawidłowo wygojona powinna być jasno-perłowa i płaska, a jej rozmiary mogą sięgać nawet do 19 cm długości i do 3 mm szerokości w zależności od wielkości dziecka, jego ułożenia oraz wagi samej rodzącej. To jednak pamiątka, której niejedna kobieta wolałaby uniknąć…

Jak właściwie pielęgnować bliznę?

Najtrudniejsze są pierwsze chwile po operacji i niemożność zaopiekowania się samodzielnie noworodkiem. W 6-8 godzin po porodzie kobieta zachęcana jest do pionizacji, poinstruowana przez personel medyczny, położne i fizjoterapeutę. O kolejnych aktywnościach świeżo upieczona mama również powinna zostać poinformowana, aby rana prawidłowo się goiła. Miejsce cięcia początkowo osłania opatrunek, który zabezpiecza uszkodzoną skórę i pomaga jej się zasklepić.

Pod żadnym pozorem nie należy go moczyć, a po zdjęciu rana musi pozostać sucha i czysta, gdyż łatwo o zakażenie. Myj ją delikatnymi preparatami i osuszaj łagodnie jednorazowymi ręcznikami lub gazikami, regularnie ją dezynfekuj oraz noś przewiewną bieliznę z wysokim stanem oraz luźne ubrania, by jej nie uciskać. Szwy wewnętrzne rozpuszczają się kilka tygodni, zewnętrzne powinien zdjąć lekarz. Gdy już skóra się wygoi, a wszystkie strupki odpadną czas wdrożyć terapię blizny – pierwszoliniową, nieinwazyjną i bezpieczną kurację preparatami na bazie silikonów.






Blizcare® – w trosce o Twoją bliznę!

Międzynarodowy Zespół ds. Leczenia Blizn rekomenduje silikon medyczny jako złoty standard w terapii zapobiegania i leczenia blizn. W ofercie marki Blizcare® znajdują się produkty, plastry i żele, na bazie silikonu o wysokim profilu bezpieczeństwa i potwierdzonej biozgodności z ludzką skórą.

W leczeniu blizny powstałej po operacji cesarskiego cięcia, będącej równym nacięciem, najlepszym wyborem będą medyczne plastry. Proces kształtowania się blizny trwa ok. 1. roku, więc wskazane jest rozpoczęcie kuracji już w tym okresie.

Plastry powinno się zmieniać średnio co ok. 5-7 dni, należy unikać ich wielokrotnego stosowania ze względu na ewentualne uszkodzenie warstwy adhezyjnej podczas usuwania. Oprócz plastrów z regularnej linii w ofercie marki Blizcare® pojawił się specjalistyczny plaster z gamy PRO, dedykowany bliznom właśnie po cesarskim cięciu. Jedno opakowanie wystarczy na 2 tygodnie terapii.

Plastry są przezroczyste, hipoalergiczne i występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwo można je dopasować do obszaru objętego kuracją. Tworzą na skórze cienką, oddychającą, nieprzepuszczalną dla wody membranę, która utrzymuje właściwą wilgotność skóry oraz zabezpiecza bliznę przed kontaktem z otoczeniem.

Zapobiegają nadmiernemu wzrostowi tkanki bliznowatej, a regularnie stosowane pomagają zmniejszyć rozmiar blizny, rozjaśniają ją i zmiękczają, sprawiają, że staje się bardziej płaska i elastyczna oraz pomagają wyeliminować takie dolegliwości jak świąd i ból. Fizyczne aspekty macierzyństwa nie zawsze są tak kolorowe, jak piękne obrazki z instagrama.

Mimo wszystko ciesz się tym okresem, a w tym czasie Blizcare® zajmie się Twoją blizną. Sprawdź skuteczność preparatów na własnej skórze!

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ