HIFU w modzie, ale z licznymi konsekwencjami



Bardzo popularna w ostatnim czasie technologia HIFU jest głównie zabiegiem liftingującym. Urządzenie wykorzystuje skoncentrowane ultradźwięki, w celu podgrzania tkanek w ich głębokich partiach, aby w efekcie kontrolowanego poparzenia doprowadzić do stymulacji ich regeneracji.

Jak tłumaczy dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, zabieg ten jest świetny, jednakże powinien być wykonywany tylko przez doświadczonych specjalistów. Jego nieumiejętne przeprowadzenie może prowadzić do poważnych konsekwencji.

HIFU działa liftingująco na skórę twarzy, unosząc policzki i nadając im jędrności i smukłości. Może on być również stosowany na inne partie ciała np. brzuch czy ramiona. Dzięki temu, że zabieg oddziałuje pod skórą, choć bolesny, nie pozostawia żadnych śladów na skórze, stąd właśnie zyskał taką popularność.

– Sam fakt, że nie widać uszkodzeń skóry, nie leje się krew, czy nie powstają strupy, nie oznacza, że zabieg został przeprowadzony poprawnie i w pełni bezpiecznie. Na sukces zabiegu składa się wiele czynników, takich jak rzetelnie zdiagnozowany pacjent, bezpieczny, certyfikowany sprzęt oraz przeszkolony, świadomy specjalista – uczula dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Najważniejsza jest precyzja

Zabiegi technologią HIFU wymagają precyzji oraz umiejętności poprawnego ustawienia parametrów urządzenia, dostosowując je do uprzedniej kwalifikacji zdrowotnej pacjenta. Wykonanie zabiegu zbyt płytko może spowodować pojawienie się blizn na skórze, natomiast zbyt głębokie wprowadzenie fal ultradźwiękowych najczęściej skutkuje uszkodzeniem tkanki tłuszczowej lub, co gorsze, poważnym uszkodzeniem nerwów.

– Podczas zastosowania HIFU należy pamiętać nie tylko o ustawieniu prawidłowej głębokości działania, ale także o odpowiednich parametrach, a nawet ilości żelu przewodzącego ultradźwięki. Zarówno zbyt mała, jak i za duża jego ilość może powodować poważne konsekwencje u pacjenta – przestrzega specjalista Triclinium.

Bardzo ważnym aspektem przy wykorzystaniu tej technologii jest również rzetelna znajomość anatomii twarzy. Aby w pełni poprawnie wykonać zabieg, należy dokładnie wiedzieć, jak ułożone są nerwy czy tkanka tłuszczowa. Tylko taka wiedza i umiejętność jej poprawnego wykorzystania prowadzą do uzyskania oczekiwanych efektów.

– Jeśli ktoś ma wiedzę, to będzie potrafił dopasować zarówno głębokość, jak i gęstość strzałów. Fale ultradźwiękowe kumulowane są wewnątrz tkanki i uszkadzają wszystko, na co trafią. Podczas wykonywania zabiegu, specjalista nie widzi, co dzieje się wewnątrz, pod skórą, musi działać na wyczucie. Stąd tak często podkreślam, że najważniejsze jest doświadczenie – podsumowuje dr Marek Wasiluk.

Na oczekiwany efekt i powodzenie tak zaawansowanego zabiegu, jakim jest HIFU, składa się wiele niuansów, o których nie każdy wie. Oprócz wspomnianych wyżej prawidłowej kwalifikacji pacjenta, dobrania głębokości i odpowiednich parametrów, znajomości anatomii, umiejętności wykonania samego zabiegu, bardzo ważna jest też jakość urządzenia i jego możliwości techniczne. Każdy element musi być idealnie doprecyzowany, aby cały zabieg zakończył się sukcesem i był bezpieczny.

HIFU – dla kogo i na jakie dolegliwości?

Warto podkreślić, że HIFU nie nadaje się dla wszystkich, nie powinno się go stosować u osób o zbyt małej lub zbyt dużej masie ciała. Zabieg ten nie daje również założonego efektu u osób młodych, czy w zbyt zaawansowanym wieku. Trzeba być świadomym, że nie każda osoba kwalifikuje się do zabiegu technologią HIFU, dlatego bardzo ważna jest ocena stanu pacjenta.

– Młodzi w ogóle nie potrzebują HIFU, a u osób starszych, z mocno opadającą skórą, nie będziemy w stanie osiągnąć oczekiwanego efektu. Idealnie kwalifikujące się na zabieg osoby, są w wieku 35-50 lat – zaznacza dr Marek Wasiluk.

Trzeba pamiętać, że HIFU to przede wszystkim zabieg liftingujący, a nie poprawiający jakość skóry, bowiem na takie problemy istnieją inne, świetne metody.

– Bez sensu jest też szeroko reklamowany przez różne gabinety HIFU pod oczy. Skóra w tym miejscu jest bardzo cienka, płytko pod nią położona jest tkanka tłuszczowa. Dlatego istnieje duże ryzyko, że wykonując HIFU rozpuścimy tkankę tłuszczową, i zamiast poprawy uzyskamy pogorszenie wyglądu estetycznego okolicy pod oczami – przestrzega specjalista Triclinium.

Należy zapamiętać, że HIFU jest głównie urządzeniem służącym do liftingu, więc nie usuwa ono zmarszczek, blizn czy rozstępów. Warto jednak podkreślić, że z niewielu metod liftingu twarzy, właśnie ta jest bardzo skuteczna. Nadaje się doskonale do wyostrzenia konturów żuchwy, uniesienia chomików czy podniesienia brwi.

– Coraz częściej robi się też HIFU na ciało, jednak na zmarszczki i wiotką skórę istnieją lepsze metody – podsumowuje dr Marek Wasiluk.




Skąd tak częste niezadowolenie pacjentów?

Podstawowym problemem, jest wzmożona sprzedaż i promocja urządzeń o słabej jakości i możliwościach technicznych. – Coraz częściej słyszę od moich pacjentów, że zabieg ten mogą wykonać w gabinetach kosmetycznych, a co gorsze, że są też modele HIFU, które można śmiało stosować w domu. Nic bardziej złudnego! Jak już wcześniej wspominałem, tylko doświadczony specjalista jest w stanie poprawnie przeprowadzić zabieg. Stosowanie HIFU w warunkach domowych powinno być absolutnie zakazane, ponieważ parametry jakie posiadają takie urządzenia gwarantują, że nie będzie efektu poprawy, a wręcz może dojść do opadnięcia skóry, na które bardzo ciężko będzie zaradzić – podkreśla dr Marek Wasiluk.

Warto dodać. że ostatnio diametralnie wzrosła liczba pacjentów, którzy poddali się temu zabiegowi, ale nie zaobserwowali żadnych efektów. Czasami wręcz przeciwnie, ich twarz wygląda jeszcze gorzej niż przed zabiegiem. Bardzo często jest to skutek nieprofesjonalnie przeprowadzonego zabiegu lub słabej jakości sprzętu, który nie jest w stanie osiągnąć, niezbędnych do wykonania tego zabiegu, parametrów.

– Miewam jednak regularnie pacjentów, którzy przychodzą do mnie po zastosowaniu HIFU w innych gabinetach, właśnie z problemami pogorszenia kondycji skóry czy z opadniętą twarzą. To idealny przykład nieprofesjonalnie przeprowadzonego zabiegu, w wyniku którego doszło np. do rozpuszczenia tkanki tłuszczowej – przestrzega specjalista Triclinium.

Tylko zaufany i sprawdzony gabinet

Przed udaniem się na zabieg technologią HIFU, ważne jest dokładne rozeznanie i sprawdzenie, które gabinety cieszą się wysoko wyspecjalizowaną w tej dziedzinie kadrą. To bardzo istotne, ponieważ sprzęt ten nie pozostawia śladów na skórze i nie zawsze wiadomo, czy zabieg został przeprowadzony prawidłowo i czy będzie można spodziewać się oczekiwanych efektów.

Specjalista Triclinium radzi, aby wybrać rzetelną klinikę i podkreśla, że podczas zabiegu pacjent musi w pełni zaufać specjaliście i jego doświadczeniu. Tuż po zabiegu skóra jest widocznie bardziej naprężona, ale potem znów opada i na ostateczne efekty należy poczekać około trzech miesięcy.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ