Przepis na lody lawendowe. Polne smaki – jadalne kwiaty i zioła w wakacyjnym menu



Nie trzeba być właścicielem ogrodu, by zbierać plony. Wystarczy wykorzystać w kuchni dziko rosnące rośliny, aby przekonać się, że stanowią one smaczne dopełnienie naszego menu. Uważnie przyglądając się temu, co kryje pobliska łąka bez trudu dostrzeżemy jadalne kwiaty i aromatyczne zioła, które staną się idealną podstawą dla letnich delicji.

Kwitnąca kuchnia

Wśród niekonwencjonalnych, niemniej wyjątkowo apetycznych dodatków kulinarnych, znajdują się między innymi jadalne kwiaty. Podziwiając ich barwne płatki często zapominamy, że większość z nich może być włączona do naszego menu, wypełniając je aromatem letniej łąki. Do najpopularniejszych kwiatów jadalnych należą chabry, bratki, fiołki, stokrotki, lawenda, nagietki, róże, wrzosy.

Korzystając z sezonu kwitnienia lawendy warto zasmakować jej niezwykle aromatycznych, drobnych kwiatów. Intensywny i przywodzący na myśl bajeczne pejzaże Prowansji zapach sprawi, że domowe lody zmienią się w niezwykle wykwintny deser. Kilka suszonych kwiatów warto pozostawić do jego dekoracji.

Innym smakołykiem stworzonym na kwiatowej bazie jest lemoniada fiołkowa o przepięknym purpurowym odcieniu i słodyczy, jaka unosi się nad łąką skąpaną w promieniach letniego słońca. Wszystkie kwiaty jadalne możemy także poddać kandyzowaniu, przez co staną się nie tylko apetycznym dodatkiem, ale i wyjątkową dekoracją deserów i dań.

Z sekretnika zielarki

Wśród rosnących dziko dobrodziejstw znajdziemy też niezliczone zioła, które nieopatrznie zdarza nam się nazwać chwastami. Co ciekawe, prawie połowa roślin występujących w Polsce, w swoim naturalnym środowisku jest jadalna. Istotne, by zbiory odbyły się w najlepszym momencie dla danego gatunku, kiedy każda z roślin osiąga pełnię aromatu i odpowiednie walory smakowe.

Wybierając się na spacer po łące nie pomińmy takich aromatycznych smakołyków jak mniszek lekarski, lebioda, koniczyna, macierzanka oraz oczywiście pokrzywa, w której tkwi ogromny i bardzo smakowity potencjał. Poza znaną od wieków herbatką z pokrzywy, która zbawiennie wpływa na organizm oczyszczając go z toksyn i poprawiając wygląd cery oraz włosów, z zielonych listków przygotujemy także bardziej treściwe rarytasy.

Delikatnie zabielona i dopełniona aromatem tymianku, bazylii i czosnku aksamitna zupa z pokrzyw zaledwie po jednej degustacji bez wątpienia dołączy do kanonu najpyszniejszych dań domowej kuchni.

Wśród innych przepisów włączonych do kolekcji „Jadalne chwasty. Z łąki na stół” znajdują się również tak apetyczne propozycje, jak kwiaty czarnego bzu smażone w cieście, syrop fiołkowy, pesto z czosnku niedźwiedziego czy niezwykle orzeźwiający drink Hugo.




LODY LAWENDOWE

SKŁADNIKI NA 8 PORCJI

CUKIER LAWENDOWY

200 g cukru
3 łyżeczki suszonych kwiatów lawendy

LODY LAWENDOWE

2/3 laski wanilii
600 g mleka (3,5% tłuszczu)
200 g śmietany, min 30% tłuszczu
140 g miodu płynnego
6 żółtek
2 łyżki skórki otartej cytryny (bez białych błonek)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

CUKIER LAWENDOWY

1 Do czystego i suchego naczynia miksującego wsypać cukier, dodać lawendę, zmielić 20 s/obr. 10. Przesypać do szczelnie zamykanego słoika lub pojemnika.

LODY LAWENDOWE

1 ½ laski wanilii przekroić wzdłuż, wyskrobać ziarna.
2 Do naczynia miksującego włożyć ziarna i rozciętą laskę wanilii, dodać cukier lawendowy, mleko, śmietanę, miód, żółtka i skórkę z cytryny, podgrzewać 8 min/90oC/obr. 2. Laskę wanilii ostrożnie usunąć.
3 Masę przelać do foremek do zamrażania (np. aluminiowych, 4 silikonowych) do wysokości maks. 4 cm. Całkowicie wystudzić, przykryć folią spożywczą, wstawić do zamrażalnika na co najmniej 10 godz. Zamrożoną masę pokroić ostrym, długim nożem na kawałki (ok. 4 x 4 cm).
4 Do naczynia miksującego włożyć pół porcji zamrożonej masy, zmiksować 15 s/obr. 6. Lody przełożyć do miski, odstawić.
5 Lody lawendowe podawać w miseczkach lub pucharkach.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ