Farmaceuta radzi: zioła i przyprawy w świątecznych daniach



Przygotowując tradycyjne, świąteczne potrawy warto pamiętać o doborze odpowiednich składników. Wyróżniać je będzie nie tylko wyjątkowy smak, ale zdrowotne właściwości. O tym, czym warto wzbogacać świąteczne potrawy, aby wyszły nam na zdrowie radzi mgr Joanna Żarnowska, farmaceutka.

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, gdzie przygotowując tradycyjne dania bardzo ważna jest jakość potraw. Dlatego warto urozmaicić znane przepisy ziołami i przyprawami, które wniosą dodatkowe walory zdrowotne do klasycznych dań. Takie właściwości mają między innymi kminek, goździki czy cynamon – podpowiada mgr Joanna Żarnowska, farmaceutka prowadząca aptekę w ramach programu PARTNER+.

Cudowny estragon

Z uwagi na niezwykłe właściwości nazywany jest królem ziół. Jest bogaty w witaminy A i C, a dodatkowo działa uspokajająco. Estragon poprawia procesy trawienne pobudzając produkcję soków żółciowych oraz wzmagając apetyt.

Wykorzystując estragon w świątecznych potrawach, można całkowicie zredukować dodawanie do nich soli (odpowiedzialnej za wypłukiwanie soli mineralnych z organizmu i skoki ciśnienia). Jego lekko słonawy smak będzie doskonałą bazą do potraw z ryb czy uzupełnieniem klasycznego smaku czerwonego barszczu z uszkami.

Orzeźwiający anyżek gwiazdkowy

Anyżek to bardzo intensywna przyprawa, którą cechuje słodki, lukrecjowy zapach. Medycyna naturalna podpowiada, że ma działanie uspokajające oraz wspomagające procesy trawienne. Jest też jednym ze składników herbat wspomagających laktację u młodych mam.

Anyżek poleca się osobom cierpiącym z powodów skurczu jelit, przy wzdęciach i kolkach. Najczęściej wykorzystuje się go w słodkich wypiekach, dlatego poleca się dodanie go do kutii czy makowca. Doskonale smakuje w połączeniu z pomidorami oraz warzywami, które mogą być bazą pod świąteczną rybę.




Goździkowy akcent

Goździki swoim korzennym zapachem przywodzą na myśl bożonarodzeniowe pierniki lub grzane wino. Ceni się je za charakterystyczny aromat, a także za naturalne właściwości. Goździki działają antyseptycznie oraz przeciwbólowo. Ich przeżuwanie odświeża oddech, a osoby z wysokim poziomem cholesterolu powinny je na stałe włączyć do swojej diety.

Oprócz tradycyjnych zastosowań tej świątecznej przyprawy, warto dodać kilka goździków do świątecznej marynaty, co podkreśli smak pieczonego mięsa. Ciekawym zastosowaniem jest też wykorzystanie sproszkowanych goździków w farszu do pasztecików.

Magia cynamonu

Jego lecznicze zastosowania znane są już od czasów starożytnych, gdzie był uznawany jako antidotum na trucizny. Współcześnie ceniony jest za właściwości antybakteryjne, które można wykorzystać w walce m.in. z trądzikiem. Cynamon jest naturalnym antyoksydantem, który opóźnia proces starzenia się komórek oraz zapobiega nowotworom i chorobom układu krążenia.

Fenomen cynamonu polega na tym, że pomimo dość ostrego smaku jest lubiany nawet przez dzieci. Jego rozgrzewające właściwości sprawdzą się z powodzeniem nie tylko w tradycyjnym kompocie z suszu owoców, ale też złagodzą intensywny, rybi smak świątecznej zupy.

Niezwykły kminek zwyczajny

Kminek zwyczajny jest zielem zawierającym witaminę C i kwasy fenolowe. Znany jest z poprawy trawienia i działania wiatropędnego. Oprócz tego, zaleca się jego stosowanie w przypadku biegunek. Mniej znaną właściwością jest działanie łagodzące skurcze menstruacyjne, a w medycynie dziecięcej wykorzystywany jako środek wykrztuśny przy leczeniu kaszlu.

Wykorzystanie kminku na świątecznym stole może być symboliczne i świetnie sprawdzi się w przypadku klasycznej zupy grzybowej. Poleca się dodawanie jego sproszkowanej wersji do dań tłustych i ciężkostrawnych, jak np. pierogi z gęsiną lub kaczką.

Światowy Dzień Recyklingu, czyli o współczesnym wyzwaniu, z którym mierzymy się od tysiącleci

Chociaż pierwszy Światowy Dzień Recyklingu odbył się 18 marca 2018 roku z inicjatywy Bureau of International Recycling, samo pojęcie nie…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie przepompować odpowiedniej, zgodnej z aktualnym zapotrzebowaniem, ilości krwi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Relaks u dentysty? To możliwe! Na czym polega znieczulenie gazem rozweselającym i co warto wiedzieć o tej metodzie

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, kontrola stanu zębów oraz dziąseł powinny być nawykiem utrwalanym już od najmłodszych lat. Niestety wiele…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, często…
CZYTAJ

Ukojenie i odmłodzenie 3 fakty na temat pielęgnacji skóry wokół oczu

Skóra okolic oczu wymaga bardzo delikatnej i ekstremalnie skutecznej pielęgnacji. Kluczowe wyzwania to spowolnienie efektów starzenia oraz niwelowanie opuchnięć i…
CZYTAJ

RÉ EL BEAUTÉ – rewolucyjna precyzja, której potrzebują kobiety 35+

Wymiana wiedzy w mediach społecznościowych uczyniła z ich użytkowników ekspertów od pielęgnacji włosów i skóry. Etykiety i składy nie mają…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach dla wielu osób stanowi spore wyzwanie. Posiadanie dwóch…
CZYTAJ

Avon z nową gwiazdą: Cleo olśniewa jako ambasadorka linii kosmetyków Make up + Pielęgnacja

Boom! W Dniu Kobiet Avon ogłasza najbardziej kobiecą współpracę roku. Królowa sceny muzycznej, Cleo, została ambasadorką marki! Wokalistka promuje najnowszy…
CZYTAJ

Bądź inspiracją w świecie nauki 
- 8 marca ruszył nabór do 24. edycji programu stypendialnego L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Nauka rozwija się dzięki różnorodności, dlatego każdą kobietę, która może wnieść w nią wkład, należy wspierać w realizacji jej aspiracji…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi, który stworzył podwaliny polskiej kardiochirurgii i jako pierwszy…
CZYTAJ

Te dwa produkty z Rossmanna sprawią, że Dzień Kobiet będzie niezapomniany

Dzień Kobiet to okazja do sprawienia sobie upominku. Jeśli marzysz o pięknych, lśniących włosach, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Dwa…
CZYTAJ

Poprawna forma: Zmiany klimatyczne czy zmiany klimatu?

Wiele osób zastanawia się, czy właściwe jest mówienie o "zmianach klimatycznych", czy też o "zmianach klimatu". A może chodzi o…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ

Naukowcy zapytali pacjentów o półpaśca – odpowiedzi wykazały powszechny brak wiedzy na temat tej poważnej choroby

Ponad połowa osób, uważa, że półpaścem można się "zarazić", a 40 proc.,…
CZYTAJ