Polaków zgroza – Paradontoza



Traktujemy ją tak samo , jak i pozostałe dolegliwości, czyli dopóki nie boli, to nie leczymy. Tymczasem WHO już od dawna podaje, że na całym świecie aż 20% osób w średni wieku (35-44 lata) ma ciężką paradontozę, która prowadzi do wypadnięcia zębów.

Panika zaczyna się zazwyczaj za późno, gdy zęby już się chwieją. Szkoda, bo schorzenie to można coraz skuteczniej leczyć.

Jak zwykle zaniedbanie

Większość z nas doskonale wie, że paradontoza to nic innego jak zapalenie przyzębia. Wiele osób jednak niesłusznie łączy ją z przypadłością seniorów. Nic bardziej mylnego, gdyż coraz młodsze osoby zmagają się z chorobami dziąseł. Paradontoza zaczyna się zwykle niewinnie. Jeśli nie dbamy należycie o higienę jamy ustnej, możemy nie zauważyć krwawiących dziąseł lub nadmiaru kamienia nazębnego.

 – Nie wolno bagatelizować tego typu objawów. To pierwsze symptomy, że dzieje się coś złego i zarazem najłatwiejsze stadium do leczenia. Konieczna jest wizyta u stomatologa. Jeśli jej zaniechamy infekcja będzie postępować w dalszej kolejności powodując obrzmienie dziąseł i powstanie kieszonki między nimi a zębami. W praktyce następuje odsłonięcie zęba, co wiąże się często z ogromnym bólem i destabilizacją zęba w kości. To już prosta droga do jego utraty – tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach.




Objawy i czynnik ryzyka

Jak w przypadku większości schorzeń, również w paradontozie zauważyć można wyraźne symptomy choroby, obecne są także czynniki zwiększające ryzyko jej wystąpienia. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to: krwawienie lub obrzęk dziąseł, ból przy dotyku, pojawiająca się między dziąsłem a zębem ropa, odsłonięcie zębów, metaliczny smak w ustach, nieświeży oddech.

Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo zapalenia przyzębia należą: predyspozycje genetyczne, zmiany hormonalne u kobiet, palenie papierosów, cukrzyca, AIDS, nowotwory, a także leki  hamujące produkcję śliny. Wciąż podstawową jednak kwestią pozostaje higiena jamy ustnej, częstotliwość ściągania kamienia nazębnego i systematyczność wizyt u dentysty.

 Jak leczyć?

W wielu pacjentów ma błędne przekonanie, że paradontozę można pokonać przy użyciu pasty do zębów. Prawda jest taka, że pasty pomagają wyeliminować objawy, ale nie ich przyczynę i to jedynie we wczesnym stadium paradontozy.

  – Proces leczenia zależy od zaawansowania zapalenia przyzębia. W najprostszym przypadku może być to usunięcie kamienia nazębnego. Jeśli istnieje taka potrzeba, lekarz może zaaplikować antybiotyk miejscowy lub przepisać kurację doustną. W najtrudniejszych przypadkach stosowane są zabiegi chirurgiczne, przeszczepy kości i tkanki miękkiej. Zaawansowana paradontoza wymaga leczenia długotrwałego i kosztownego, dlatego w naszym interesie jest, by do niej nie dopuścić – kończy dr Duda.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ