Gradówka to mały guzek na oku często mylony z jęczmieniem – Nie przymykaj oka na gradówkę.



Gradówka to mały guzek na oku często mylony z jęczmieniem – Nie przymykaj oka na gradówkę.

Gradówka to mały guzek na oku często mylony z jęczmieniem. Może wystąpić na górnej lub dolnej powiece oka. I choć nie jest on bolesny, to wymaga leczenia, a niekiedy nawet zabiegu usunięcia, bo – w przeciwieństwie do jęczmienia – sam nie zniknie. Jak sobie radzić, gdy pojawi się gradówka?

Przyczyn pojawiania się gradówki jest wiele. – Narażone są na nią osoby, które noszą szkła kontaktowe oraz cukrzycy, przypadłość tę może wywołać niedoleczony jęczmień z tendencją do częstych nawrotów, a także zakażenie spowodowane bakteriami gronkowca –mówi lek. med. Maja Wilk  z poznańskiego szpitala Med Polonia. Problemy dermatologiczne również mają wpływ na wystąpienie tej dolegliwości. Szczególnym ryzykiem objęte są osoby z trądzikiem różowatym oraz te, które cierpią na łojotokowe zapalenie skóry. Wreszcie do powstania gradówki przyczynić się może stres i przemęczenie.



Gradówka to czy jęczmień?

Pojawienie się gradówki bardzo często mylone jest z jęczmieniem, zwłaszcza u tych osób, które wcześniej nie miały do czynienia z tego typu chorobami. Pierwszym charakterystycznym objawem, który pozwoli odróżnić gradówkę od jęczmienia jest ból. Ta pierwsza jest bezbolesna, zaś obrzęk z powodu jęczmienia bywa znacznie bardziej uciążliwy.

Ponadto gradówka to guzek, który ma wyraźnie zaznaczone granice wokół powieki. Jęczmień natomiast to obrzęk i opuchlizna brzegu całej powieki, która towarzyszy choremu przez 7-14 dni, a następnie znika samoistnie. Gradówka również może zniknąć samoistnie, jednakże  dzieje się tak niezwykle rzadko. W sytuacji, gdy dokucza gradówka,  warto udać się do okulisty.

Dość popularnym domowym sposobem leczenia dolegliwości oka jest pocieranie bolącego miejsca złotą biżuterią, jednak nie ma danych naukowych potwierdzających skuteczność tej metody. Co więcej można sobie w ten sposób zaszkodzić – pierścionek czy obrączka mogą być niezdezynfekowane, co w konsekwencji doprowadzi do pogorszenia stanu zapalnego. Pomocne natomiast mogą okazać się ciepłe okłady z naparu z zielonej herbaty. Należy jednak pamiętać, że mają one właściwości wyłącznie łagodzące.

Jak wyleczyć gradówkę?

Gradówka nie poddaje się łatwo leczeniu farmakologicznemu, a zgromadzony w guzku łój – nie mając ujścia – stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, dlatego niezbędny może okazać się zabieg okulistyczny. – Przeprowadzany on jest w znieczuleniu miejscowym i polega na nacięciu chorego miejsca od strony rogówki oraz usunięciu zablokowanego łoju . Po odpowiednim opatrzeniu oka lekarz zaleca pacjentowi antybiotykoterapię – mówi Maja Wilk  z poznańskiego szpitala Med Polonia.

Niestety gradówka – podobnie zresztą jak jęczmień – ma tendencję do nawracania. By temu zapobiec, należy dbać o higienę oczu, przemywać je często wacikiem zwilżonym w ciepłej wodzie, wykonywać masaże oka, które nie dopuszczają do odkładania się zalegającej wydzieliny. Gdy jednak – mimo to – schorzenia powracają regularnie, warto poddać się dodatkowym badaniom, które wykluczą rozwój nowotworu, np. raka gruczołu łojowego lub choroby skórnej.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ