Bezsennośc, brak snu.



Przyczyn bezsenności jest wiele, począwszy od nadmiernego stresu kończywszy na złej diecie. Głównym jednak przyczynami bezsenności jest stres. Zbyt dużo emocji i zmartwień wpływa na naszą zdolnośc do zasypiania. Brak snu pozbawia nas energi i sił witalnych. Nasz organizm nejlepiej sie regeneruje i odpoczywa właśnie podczas snu.

Pamiętajmy iż najlepszą porą na sen są godziny przed północą, dlatego musimy pamiętac aby kłaśc się spac przed połnocą a nie po. W celu dobrego wypoczynku i snu warto przed snem o ile na to sytuacja nam pozwala pójśc na krótki spacer, dodatkowo możemy naszą sypialnie przewietrzyc aby dostało się świeże powietrze. Przed snem starajmy sie nie jeśc duzych i ciężkich posiłków.

Przed snem warto wziąc kojącą kąpięl ale pamietajmy aby woda nie była zbyt gorąca, najlepiej w temperaturze naszego ciała. Do kapieli warto dodac sole aromatyczne. Pamiętajmy iż zbyt niska temperatura wody tylko pobudzi nas a nie zrelaksuje, ponieważ przyspieszy krążenie krwi.

By sen byl zdrowy.

Musimy zadbac o dopiwednią dietę, Musimy z naszego jadłospisu wyeliminowac potrawy ciężko-strawne ograniczyc sporzywanie herbaty i kawy bowiem mają duży wpływ na nasze zasypianie. Dodatkowym plusem jest uprawianie sportów ruchowych, bieganie,jogging, siłownia lub jazda na rowerze.

Dobrze też jest zapewnic odpowiednią wilgotnośc w pomieszczeniu, zadbaj o to by na twoich kaloryferach były pojemniki z woda. W ostateczności można sięgnąc po suplementy czyli środki działające na sen, najlepiej pochodzenia ziołowego jednakże zawsze powinnismy skonsultowac to z lekarzem. Tak jak wspomnielismy w ostateczności można sięgnąc po środki na sen jednakże trzeba uważac poniewaz łatwo można się do nich przyzwyczaic.

Warto też wiedziec iż osoby cierpiące na bezsennośc powinny  unikac drzemek w ciągu dnia.



W bezsenności rozróżniamy dwa rodzaje, pierwszym jest:

Bezsennośc pierwotna – polegajaca na tzw. złej higienie snu, czyli wszytskiego co wiąże się ze złym odzywianiem, dietą, wykonywaniem czynności pobudzających nas przed snem. Bezsennośc pierwotna nie jest spowodowana żadną chorobą somatyczną oraz zaburzeniami psychicznymi.

Bezsennośc wynikająca z innych przyczyn – czyli choroby somatyczne (choroby objawiające się bólem, zaburzenia oddechowe,choroby tarczycy, zapalenia pęcherza, niewydolnośc wątroby i nerek), zaburzenia psychiczne ( schizofrenia,mania, zespól abstynencji,zaburzenia lękowe), zażywanie substancji psychoaktywnych(kofeina,alkohol).

Bezsennośc może powodowac chorobę niedokrwienia serca i to aż 4 krotnie zwiększa się to ryzyko u ludzi cierpiących na bezsennośc.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ