Kilka słów o pielęgnacji skóry atopowej



Wiele z nas z pewnością nieraz słyszało o tej dolegliwości, jednak rzadko kiedy wiemy, na czym właściwie polega i w jaki sposób można ją zwalczać. Coraz częściej AZS pojawia się już u niemowląt, dlatego wszystkie młode mamy powinny zwrócić szczególną uwagę na to, jak we właściwy sposób troszczyć się o skórę swoich pociech.

 

Przede wszystkim warto nauczyć się rozpoznawać pierwsze symptomy świadczące o tym, że maluch może cierpieć na to schorzenie. Przyglądając się mu podczas przebierania lub po kąpieli, szukajmy zaczerwienionych miejsc, drobnych, niegojących się ranek czy naskórka łuszczącego się w nienaturalny sposób. Zanim jednak stwierdzimy, czy jest to atopowe zapalenie skóry u dziecka, i zaczniemy panikować, sięgnijmy po dostępne na rynku kosmetyki, np. Emolium, które w bezpieczny sposób pomogą nam zatroszczyć się o niemowlę.

Dbaj o maleństwo z głową

Zmagania z AZS wymagają od młodych mam niewielkiego wysiłku i zmiany dotychczasowych nawyków pielęgnacyjnych, jednak na pierwsze efekty stosowanej kuracji nie trzeba będzie długo czekać. Istotne jest to, by mimo natłoku obowiązków wynikających z macierzyństwa oraz jednoczesnego wykonywania domowych obowiązków, pamiętać o regularnym stosowaniu zakupionych przez nas środków.

Postarajmy się jednak, by nie były to przypadkowe produkty, po które sięgnęłyśmy podczas ostatnich zakupów w pobliskiej drogerii. Aby skutecznie zadbać o atopową skórę naszego noworodka, wybierzmy raczej profesjonalne serie kosmetyków, które w swojej ofercie ma coraz więcej marek produkujących środki dla dzieci. Idealnym rozwiązaniem będą przede wszystkim te z nich, które zapewnią skłonnemu do podrażnień naskórkowi wielogodzinne nawilżenie bez potrzeby stosowania ich w nadmiernej ilości.

 



  • Poza podstawowymi preparatami w postaci zbawiennych oliwek czy balsamów, warto również zastanowić się nad innymi rodzajami emolientów, które ukoją zaognioną, łuszczącą się skórę. Możemy używać ich na przykład podczas kąpieli lub tuż przed snem malucha, dzięki czemu aktywne składniki będą mogły lepiej zadziałać. Kosmetyki o właściwościach silnie nawilżających przydadzą się nam również wtedy, gdy promienie słoneczne zbytnio przesuszą naskórek naszego malucha, nawet jeśli staraliśmy się go przed nimi uchronić.

    Nie dla modnych ubrań

    Na tym jednak nie koniec. Poza kosmetycznymi sposobami radzenia sobie z atopowością u noworodków, możemy również zmienić nasze przyzwyczajenia dotyczące ubierania pociechy. Jeśli do tej pory w głównej mierze zależało nam na tym, by wybierane przez nas dziecięce stroje wpisywały się w najnowsze trendy, a nie zwracałyśmy uwagi na ich funkcjonalność i wygodę, to prawdopodobnie mogłyśmy się przyczynić do zaostrzenia stanów zapalnych. Im ciaśniejsze ubranka, tym bardziej opinają delikatną, atopową skórę, uniemożliwiając jej oddychanie, dlatego w trosce o dobro maleństwa decydujmy się raczej na nieco luźniejsze kroje, wykonane z bawełny bez sztucznych domieszek.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ