Apiterapia – Propolis czyli kit pszczeli.



Apiterapia – Propolis czyli kit pszczeli

Kit pszczeli był i jest stosowany w medycynie naturalnej o d wieków. Skład kitu pszczelego uzależniony jest od miejscowych warunków, w których pszczoły zbierają go z roślin. Pszczoły stosują kit pszczeli do zalepiania otworów, uszczelniania i sklejania elementów ula, a nawet do tworzenia  „ sarkofagów” dla zabitych rabusiów, które dostały się do wnętrza ula.

Pozyskanym z ula propolis czyli kit pszczeli jest produktem bezpostaciowym, przypominającym „ zeschniętą” lub mazistą żywicę, o charakterystycznym, pięknym zapachu oraz gorzkim i piekącym smaku. Kit pszczeli ma różnorodne zabarwienie: brązowe, szare, brunatne a nawet czarne.

Wyciągi z propolisu uzyskuje się za pomocą 70% alkoholu etylowego. Optymalna temperatura ekstrakcji wynosi 40C. Po odparowaniu alkoholu otrzymuje się półpłynny zagęszczony wyciąg z propolisu.

Profesjonalnie  pozyskany i oczyszczony propolis (kit pszczeli) jest bardzo złożoną substancją bogatą w biologiczne czynne związki chemiczne takie jak: flawonoidy, związki fenolowe, terpeny, substancje lipidowo-woskowe, biopierwiastki.

Udowodniono wielorakie biologiczne działanie propolisu(kitu pszczelego):

– działanie regenerujące

– działanie antybakteryjne i antywirusowe

– działanie znieczulające

– działanie stymulujące układ immunologiczny

 

 



Działanie lecznicze propolisu ( kitu pszczelego)

W oficjalnej sprzedaży znajduje się sporo preparatów propolisowych, są to : maści, krople propolisowe, czopki, gałki dopochwowe. Etanolowy roztwór propolisu znacznie przyśpiesza gojenie zranień i uszkodzeń skóry i błon śluzowych, likwiduje stan zapalny, nie dopuszcza do zakażeń.

Za pomocą propolisu (kitu pszczelego) leczy się ropne choroby skóry, w tym zakażenia wywołane przez gronkowce. Badania kliniczne wskazują na 76% skuteczność propolisu (kitu pszczelego)w leceniu tego typu schorzeń. Pozytywne wyniki uzyskuje się również w leczeniu grzybic skóry różnego rodzaju pochodzenia.

Korzystne działanie propolisu (kitu pszczelego)zaobserwowano podczas leczenia żylakowych owrzodzeń podudzi. Z dobrym skutkiem stosuje się również propolis (kit pszczeli)miejscowo i do wewnątrz w guzach krwawnicowych i szczelinach odbytu.

Propolis (kit pszczeli) okazał się skuteczny także w przypadku leczenia termicznych uszkodzeń skóry ( odmrożenia i oparzenia) oraz propolis stał się pomocnym środkiem w wielu schorzeniach chirurgicznych ( zapalenia kości i szpiku kostnego, amputacje i przeszczepy, rany po zabiegach chirurgicznych okolicy odbytu, zmiażdżenia palców rąk a także w leczeniu odleżyn)

Schorzenia gardła i krtani są także podatne na leczenie propolisem (kitem pszczelim) zwłaszcza ostre nieżytowe zapalenia gardła i krtani oraz przewlekłe zapalenia gardła. Za pomocą propolisu (kitu pszczelego) leczy się również schorzenia jamy ustnej (afty), grzybicze zapalenia jamy ustnej (pleśniawki), czy powierzchniowe zapalenia języka.

Propolis jest cennym środkiem stosowanym w stomatologii np.: chorobach miazgi zębowej i kanałów korzeniowych, ostrym i przewlekłym zapaleniem ozębnej, wrzodziejącym zapaleniu dziąseł oraz paradontozie.

Dobre efekty uzyskano także przy leczeniu schorzeń układu krążenia w chorobach przewodu pokarmowego ( stany zapalne żołądka i jelit, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy) oraz układu oddechowego ( przewlekłe zapalenia migdałków, nieżyt krtani, astma oskrzelowa).

Badania kliniczne wykazały, że propolis (kit pszczeli) stosowany wspomagająco pozwala na uzyskanie znacznej poprawy stanu zdrowia we wczesnych przypadkach wirusowego zapalenia wątroby.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ