Kwas foliowy, metafolina. Czy pobieranie kwasu foliowego z pożywienia wystarczy?



Każda przyszła mama, której zależy na prawidłowym rozwoju jej nienarodzonego jeszcze dziecka, z pewnością wie jak bardzo ważnym składnikiem w diecie ciążowej są foliany.

Są to organiczne związki, sole kwasu foliowego, które regulują podział i funkcjonowanie komórek cewy nerwowej płodu.

Wiele kobiet w ciąży stosuje tak zwaną dietę folianową w nadziei, że pokryje ona w całości dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy. Ale czy pobieranie tej substancji z pożywienia całkowicie wystarcza?

Dzienne zapotrzebowanie na foliany:

Wszelkie rozważania należy zacząć od określenia, ile tak naprawdę kwasu foliowego potrzebuje dziennie każdy, zdrowy człowiek.  Popyt na ten związek jest dość zróżnicowany, zależy bowiem od płci, wieku, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Uśredniając jednak wszystkie te dane, otrzymujemy wynik około 0,3 mg na dobę.

Zapotrzebowanie na foliany u kobiet w ciąży jest dużo większe i waha się w granicach od 0,4 mg do nawet 0,5 mg dziennie –  to tyle, ile zawiera w sobie około 20 pomarańczy.



Problem numer jeden – dieta w ciąży

Obecnie uważa się, że odpowiednia dieta w ciąży nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości kwasu foliowego do organizmu matki i dziecka. Dlaczego? Foliany, zawarte głównie w produktach roślinnych, są bardzo wrażliwe na światło, temperaturę, wilgoć i jeszcze wiele innych czynników fizycznych.

Roślin, które są najbogatszym źródłem kwasu foliowego, nie sposób spożywać w innej postaci, aniżeli gotowanej, pieczonej lub smażonej, ponieważ jedzenie ich w postaci surowej mogłoby zdecydowanie nie tylko przyszłej mamie zaszkodzić. Ale to nie wszystko.

Problem numer dwa – przyswajanie kwasu foliowego:

Przyswajanie kwasu foliowego z pożywienia może być zakłócone jeszcze w inny sposób. Szacunki pokazują, że u blisko połowy kobiet, obecny jest swoisty defekt enzymatyczny, który uniemożliwia przetworzenie folianów z pożywienia do użytecznej formy. Polimorfizm, bo tak nazywa się to schorzenie, bardzo trudno samodzielnie wykryć.

Potrzeba do tego skomplikowanych i kosztownych badań genetycznych, na które decyduje się znikomy procent kobiet w ciąży. Nieświadomość istnienia choroby może bardzo wiele kosztować – permanentny niedobór kwasu foliowego we krwi matki może być przyczyną wad wrodzonych cewy nerwowej płodu, rozszczepu kręgosłupa, wargi lub podniebienia, a nawet zgonu wewnątrzmacicznego. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie więc stosowanie preparatu witaminowego Femibion, którego główny składnik stanowi metafolina– inaczej kwas foliowy, ale w łatwo przyswajalnej postaci, która nie wymaga dodatkowego już  przetwarzania przez organizm przyszłej mamy.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ