Hormony w ciąży



Ciąża to prawdziwa rewolucja w życiu kobiety, za którą w dużej mierze odpowiedzialne są hormony. Niestabilność emocjonalna, nudności czy zgaga to konsekwencje burzy hormonalnej w ciąży.

Ciąża, czyli czas istnej burzy hormonów

W ciele ciężarnej kobiety szaleją hormony – w ten sposób organizm nie tylko utrzymuje ciążę i tworzy najlepsze warunki do rozwoju maluszka, ale też przygotowuje się do porodu i do trudów początków macierzyństwa. Burza hormonalna to nic przyjemnego – skutki tego procesu odczujesz nie tylko Ty, narzekając na nudności i zaparcia, ale też Twoi najbliżsi, którym (podobnie jak Tobie) doskwierają wahania nastrojów.

Gonadotropina kosmówkowa, czyli hormon testów ciążowych

Gonadotropina kosmówkowa odpowiada za pojawienie się wyczekiwanych przez Ciebie dwóch kresek na dostępnym w każdej aptece teście ciążowym. Hormon ten występuje jedynie u ciężarnych, a organizm produkuje go dopiero po około siedmiu dniach od zapłodnienia. Ma ogromne znaczenie na początku ciąży – to właśnie na gonadotropinę kosmówkową powinnaś zrzucić winę za poranne nudności typowe dla pierwszego trymestru, możesz jej też jednak wiele zawdzięczać – to ona wstrzymuje menstruację i stymuluje produkcję progesteronu.



Progesteron i estrogeny – jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie ciężarnej?

Progesteron, nazywany potocznie luteiną, warunkuje cykle miesiączkowe, ale też zagnieżdżenie się zarodka w macicy i utrzymanie ciąży. W tym magicznym okresie będziesz silnie odczuwać skutki działania progesteronu – rozluźnienie mięśni i więzadeł spowoduje zgagę i problemy z wypróżnieniem, a zatrzymywanie wody w organizmie poskutkuje obrzękiem nóg.

Co ważne, wysoki poziom luteiny wpływa także na uelastycznienie macicy, przygotowującej się do porodu. Estrogeny regulują z kolei cykl miesięczny, a w ciąży wpływają na konieczne zmiany macicy i piersi, mają też ogromne znaczenie dla psychiki przyszłej mamy – hormon kobiecości odpowiada bowiem za tzw. syndrom wicia gniazda.

Pozostałe hormony typowe dla ciąży

Prolaktyna w ciąży zmniejszy Twoje zainteresowanie zbliżeniami intymnymi, a tuż przed rozwiązaniem przygotuje Twój organizm do karmienia dziecka. Hormon ten powstrzymuje również miesiączkowanie w okresie laktacji i pozwala macicy powrócić do rozmiarów sprzed ciąży.

Nie bez powodu jest nazywany także hormonem przywiązania, bo upraszcza świeżo upieczonym mamom przejście przez trudne początki opieki nad maleństwem. Tuż przed rozwiązaniem rośnie znaczenie jeszcze dwóch innych hormonów – relaksyny i oksytocyny. Pierwszy rozluźnia szyjkę macicy, tym samym ułatwiając poród, a drugi odpowiada za skurcze przepowiadające i te, które pomagają przyjść dziecku na świat.

Progesteron, estrogeny, gonadotropina kosmówkowa, prolaktyna, oksytocyna i relaksyna – wszystkie te hormony odpowiedzialne są za prawdziwą rewolucję, która zachodzi w ciele przyszłej mamy. Choć skutki burzy hormonalnej mogą być nieprzyjemne dla Ciebie i Twojego otoczenia, to są niezbędne do prawidłowego rozwoju maleństwa i przebiegu porodu.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ