Ciążą wielopłodowa inaczej bliźniacza. Czym różni się taka ciąża od ciąży pojedyńczej?



Ponieważ nosisz więcej niż jedno dziecko, zakłada się że twoja ciążą jest ciążą podwyższonego ryzyka. Dlatego też jej przebiegbędzie uważniej monitorowany. Ale nie oznacza to, że powinnaś się bardziejniepokoić. Większość ciąż wielopłodowych-bliźniaczych przebiega bez komplikacji.

Jakie komplikacje mogą wystąpić podczas ciąży wielopłodowej-bliźniaczej?:

Fakt że oczekujesz bliźniąt, nie jest jednoznaczny z komplikacjami ciążowymi. Niestety w ciąży wielopłodowej-bliźniaczej, zwiększa się ryzyko poronienia, szczególnie w przypadku bliźniąt jednojajowych. Podobnie jak w przypadku ciąży pojedynczej, większość poronień w ciąży wielopłodowej-bliźniaczej, zdarza się w pierwszych 12 tygodniach od zapłodnienia. Czasem traci się “tylko” jedno dziecko, a wtedy ryzyko że stanie się coś drugiemu jest niewielkie.

Wczesne wykrycie ciąży wielopłodowej-bliźniaczej, daje opiekującemu się tobą lekarzowi wystarczająco dużo czasu na wykrycie wszelkich komplikacji, a zatem i na zaradzenie im. Trojaczki zdarzają się znacznie rzadziej, lecz niestety wtedy ryzyko wystąpienie komplikacji, bardzo wzrasta, Trojaczki rodzą się przedwcześnie, niekiedy już między 26 a 28 tygodniem ciąży.



Opieka prenatalna:

Lekarze i położne będą uważnie kontrolować przebieg ciąży, starając się, aby do rozwiązania doszło jak najbliżej przewidzianego terminu. NIemal połowa wszystkich ciąż bliźniaczych kończy się przed 37 tygodniem ciąży, lecz jeśli nie ma powodów, by poród odbył się wcześniej staraj nastawić się psychicznie aby donosić ciążę.

Wizyty prenatalne mogą być w twoim przypadku częstsze, nierzadko co 2,3 tygodnie w pierwszym i drugim trymestrze, a w trzecim co tydzień. Lekarz położnik będzie monitorowałnie tylko stan twego zdrowia, lecz również rozwój płodów. W tym celu wykonane zostaną dodatkowe badania ultrasonograficzne, ponieważ trudno rozwój ten ocenić wyłącznie na podstawie badania zewnętrznego. Jeśli nosisz bliźnięta jednojajowe, które korzystają z tego samego łożyska, częściej będziesz badana i więcej razy przeprowadzone będzie USG, by stwierdzić, czy nie dochodzi do zespołu transfuzji międzypłynowej, czyli sytuacji, w której jedno z bliźniąt otrzymuje więcej krwi obiegowej.

Jeśli natomiast nosisz trojaczki, co zdarza się znacznie rzadziej, opią prenetalną oraz porodem zajmą się specjaliści w szpitalu.

modanaurode.pl - ciaza  wieloplodowa-blizniacza badanie usg, opieka prenatalna

Objawy ciąży wielopłodowej-bliźniaczej:

Objawy ciąży wielopłodowej-bliźniaczej, będą bardziej nasilone niż w przypadku ciąży pojedyńczej. Tzw, poranne nudności pojawią się ze wzmorzoną dokuczliwością. Możesz też doświadczyć takich dość częstych dolegliwości, jak problemy ze snem, zmęczenie, ogólny dyskomfort i obolałość oraz obrzmienie dłoni i stóp. Możliwe że w późniejszych miesiącach ciąży będzie trudniej Ci się poruszać.

Dieta podczas ciąży wielopłodowej-bliźniaczej:

Nie ma dodatkowych wskazówek co do odżywiania dla kobiet oczekujących więcej niż jedno dziecko. Podobnie jak w przypadku ciąży pojedyńczej, zaleca sie jeść tyle aby zaspokoić apetyt oraz odżywiać się zdrowo i zróżnicowanie. Właściwa dieta zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia dzieci o prawidłowej masie urodzeniowej. W miarę rozwoju ciąży możesz zacząć odczuwać trudności z jedzeniem obfitych posiłków, zatem łatwiej ci będzie jeść mało ale często.

Kobiety noszące więcej niż jedno dziecko, częściej zapadają na niedokrwistość, dlatego też lekarze częściej wykonują im badanie krwi oraz, jeśli zajdzie taka potrzeba, doradzają przyjmowania preparatów zawierających żelazo.

Rozwiązanie ciąży wielopłodowej-bliźniaczej:

Sa pewne dowody na to że czasem lepiej rodzić bliźnięta przez cięcie cesarskie, szcególnie dla drugiego z potomstwa. Poza tym zdarza się, że jedno z dzieci ułożone jest w pozycji odwrotnej. Z tych powodów większość bliźniąt, choć napewno nie wszystkie, przychodzi na świat przez cesarskie cięcie. Ale wiele kobiet może urodzić w sposób naturalny, dlatego porozmawiaj z lekarzem o tym, jakie podejście jest preferowane w twoim szpitalu oraz jaki sposób rodzenia jest dla ciebie najlepszy.

Poród naturalny powinień być możliwy przy prawidłowej ciąży, dobrze rozwijających się płodach oraz ich odpowiednim ułożeniem w łonie. Na wielu oddziałach porodowych zaleca się matkom chcącym rodzić w sposób naturalny, stałe monitorowanie dzieci oraz, podczas porodu, znieczulenie zewnątrz-oponowe.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ